Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

0 Ürün Sepeti Gör

Sepetinize ekli ürün bulunmamaktadır.

Fotoğrafçılıkta Altın Saatin Önemi

Büyülü Fotoğrafların Saati!

Altın saat, güneşin doğuşundan sonraki ışığın ilk saati ve gün batımından önceki son bir saati kapsar. Havanın aldığı sarımtırak ve kızıl görünümü tanımlar. Büyüleyici fotoğraflar çekmek için en ideal zamandır. Altın saatte fotoğraf çekimi için fotoğrafçının günler öncesinden hazırlık yapması gerekir. Hava durumu ve çekim açısı çok önemlidir. Altın saatte yapılan çekim yaklaşık 20 dakikalık bir sürede gerçekleştirildiği için iyi değerlendirilmesi gerekir.

Altın saatte fotoğraf çekimi yapmak görüntüleri daha kaliteli çekmek demektir. Net ve keskin fotoğraflar günün bu zaman diliminde daha çok elde edilir. Gün batımı en güzel şekilde kadraja yansır. Peki altın saatte çekim nasıl gerçekleştirilir? Fotoğrafçılıkta altın saat neden önemli? Sizin için altın saatte fotoğraf çekmenin ipuçlarından faydalanarak kolay çekim yapmanızı sağlayacak yöntemleri aşağıda sıraladık.

Altın Saatte Fotoğraf Çekmenin İpuçları

Altın saatte çekim yapmak fotoğrafçılar tarafından her zaman çok sevilir. Bu saat diliminde yapılan çekimler fotoğraflara istedikleri ışık oyununu katarak görüntülerin istedikleri gibi olmasını sağlarlar. Siz de altın saati değerlendirip fotoğraflarınızın daha kaliteli olmasını istiyorsanız aşağıda paylaştığımız fotoğrafçılıkta altın saat ve çekim ipuçlarını değerlendirebilirsiniz.

1.Işığın etkisi

Altın saatte fotoğraf çekimi yapmak görüntülerinizde soft ve masalsı bir aydınlatma yaratır. Altın saatte yapılan çekimlerde ışığın gücü ve etkisi fazla olmadığı için sert kontrastlar oluşmaz ve koyu gölgeler ortaya çıkmaz. Bu nedenle altın saatte fotoğraf çekmek istiyorsanız ışığın etkisini bilmeli ve fotoğraflarınızda ışığın yönünü doğru kullanmalısınız.

2.Beyaz dengesi ayarı

Fotoğrafçılıkta altın saatin önemi yapılan beyaz dengesinin ayarıyla ortaya çıkıyor. Altın saatte fotoğraf çekimi yapmak için beyaz dengesini otomatik olarak ayarlamalısınız. Yani yapacağınız çekimlerde sizin işinize yarayacak olan otomatik beyaz dengesi ayarı ile sıcak tonlar elde etmiş olacaksınız.

3.Gölgelerin etkisi

Altın saatte fotoğraf çekmenin ipuçlarından biri de bu zaman diliminin yumuşak gölgeler oluşturmasıdır. Altın saatte fotoğraf çekimi yaparken güzel bir aydınlatma için çektiğiniz kişinin veya objenin doğrudan ışık kaynağı önünde durmasını sağlayabilirsiniz. Etkileyici fotoğraflar çekmek için gölgeleri doğru değerlendirmelisiniz.

4.Çoklu çekim

Altın saatte fotoğraf çekmenin ipuçlarından biri olan çoklu çekim, başarısız olmamak için istediğiniz kadar fotoğraf çekmenizi sağlayan bir yöntemdir.  Altın saatte zaman çabuk geçer ve ışığın parlaklığı düşebilir. Bu anı değerlendirmek adına makinenizi çoklu çekim moduna ayarlayıp fotoğraf çekmelisiniz.

5.Ani gelişmeler

Altın saat zaman diliminde ışık etkisini kaybetmeye başladıkça düşük perde hızlarında çalışmak zorunda kalabilirsiniz. Bu sebeple altın saatte çekim yapmak için tripod kullanırsanız olası sarsıntıların önüne geçmiş olursunuz. Böylece fotoğraflarınızda titreşimden oluşabilecek herhangi bir bozulma yaşamazsınız.

6.Kompozisyon

Altın saatte çekim yapmak için doğru bir kompozisyon hazırlamalısınız. Bu zaman diliminde ışığı en iyi şekilde kullanmalısınız. Eğer altın saatte çekim yapmak için kullanacağınız kompozisyonda, objeyi veya kişiyi arkadan hafif aydınlatarak çekim yaparsanız daha iyi sonuçlar alabilirsiniz. Doğru kompozisyon ile sağladığınız bütünlük fotoğraflarınızı olumlu yönde etkileyecektir.

Fotoğrafçılıkta altın saat, kartpostallık fotoğraflar ortaya çıkarmanızı sağlar. Renklerin birbiriyle uyumunu yakalamak, farklı kompozisyonlar oluşturmak fotoğrafçılık tekniğinizi geliştirir. Siz de altın saatte fotoğraf çekmek istiyorsanız bu adımları uygulayabilirsiniz. Ayrıca zamanın kısıtlı olduğunu bilip altın saatte fotoğraf çekmek için acele etmeniz gerektiğini unutmamalısınız.

[widget-7]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30