Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

0 Ürün Sepeti Gör

Sepetinize ekli ürün bulunmamaktadır.

Sokak Fotoğrafçılığı – Sokakların Dilini Anlamak İster Misiniz?

Günümüzde Sokak Fotoğrafçıları Çok Şanslı…

Günümüzde popüler hobilerden biri haline gelen sokak fotoğrafçılığının tarihi çok eskiye dayanıyor. Eski zamanlarda fotoğraf makineleri günümüzdeki ergonomik koşullara sahip değildi. Çok ağır ve taşınması zor fotoğraf makineleri ile bir fotoğrafı çekmek insanların saatlerini alıyordu. Bu nedenle tarihteki ilk fotoğraflar genellikle manzara ya da insan fotoğraflarından oluşturuyor. Teknolojinin gelişmesi ile karanlık kutu içerisinde görüntü oluşturma zamanı azaldı ve makinelerin boyutları küçüldü. Dolayısıyla sokak fotoğrafçılığı ve diğer branşlar ortaya çıkmaya başladı.

Sokak fotoğrafçılığı genel anlamıyla hayatı ve sokakları, insanların yaşamlarını, anları, tesadüfleri ve yaşamın güzelliklerini anlatan bir fotoğraf sanatıdır. Bir martının simidi kaptığındaki görüntüsü, babasına koşan çocuğun sevinci, göçmenlerin çaresizliği gibi birçok kareyi sokak fotoğrafçılığı ile sanata dönüştürmek mümkündür. O halde sokak fotoğrafçılığını biraz daha derinden inceleyelim…. Sokak fotoğrafçılığı hakkında merak ettiğiniz her şey için yazımızı okumaya devam edin.

  

[widget-8]

Sokak Fotoğrafçısı Olup Güzel Kareler Yakalamak İsteyenlere Öneriler

Sokak fotoğrafçılığı, fotoğrafçının sokaklardaki hikayeleri fotoğraf karelerine aktardığı, doğal ve etkileyici bir fotoğraf branşı. Sokak fotoğrafçılığında anı görmek ve yakalamak çok önemlidir. Stüdyo ışıkları ya da ekipmanları yoktur. Her şey doğaldır, hava güneşli ya da bulutludur, modeliniz ya da konunuz sadece o anlıktır, bir karenin bir daha dönüşü yoktur.

Sokak fotoğrafçıları için konu, ışık ya da imkanlar tamamen şansa bağlı olduğu için sokak fotoğrafçılığı yapmak zordur. Ancak tüm zorluklar içerisinde en güzel fotoğraflar da sokak fotoğrafçılarının elinden çıkar. Peki sokak fotoğrafçılığı nasıl yapılır? İyi bir sokak fotoğrafı çekmek için neleri bilmeniz gerekiyor? Aşağıda işinize yarayacak öneriler var.

Fotoğraf Makinesi Ayarlarınızı Tanıyın.

Sokak fotoğrafçılığı yapmak için sokakta yani doğal ışıkta çekim yapmayı öğrenin. Bu da makinenizin ayalarını iyi bilmekten geçer. Doğru pozlamayı elde etmek için için enstantane hızının, diyaframın, ISO'nun ve odak uzaklığının nasıl ayarlandığını bilin. Sokak fotoğrafçılığı için diyafram öncelikli modu deneyin. Düşük enstantane hızının fotoğraflarınızı bulanıklaştırabileceğini bilin, F-stop değerini yüksek tutmayın.

Az Ekipman Alın ve Hızlı Hareket Edin.

Sokak fotoğrafçısı hızlı ve çevik olmak zorundadır. Bu nedenle sokakta çekim yaparken ekstra lens ve tripod gibi ekipmanlar almayın. Hem insanlar tarafından fark edilmemek hem de doğal kareler yakalamak için az ekipman ile sokağa çıkın. Hem ekstra ekipman taşımak sizi yorar ve hızınızı azaltır. Sokak fotoğrafçılığı yaparken sadece ihtiyacınız olan şeyleri çantanıza alın.

Duygulardan ve İfadelerden Yaralanın

Fotoğrafın anlamını arttıran şey yüzdeki ifade ve vücut diliyle yansıtılan duygulardır. Bir fotoğrafı izleyiciyle konuşturan ve aralarında bağ yaratan şey de budur. Fotoğrafı gören kişinin fotoğraftaki duyguyu ilk bakışta hissetmesi tüm fotoğrafçıların hedefidir. Sokak fotoğrafçılığı sadece hüznü öfkeyi değil, umudu, mutluluğu, şaşkınlığı da barındırmaktadır. Bu duyguları yakalamak için etrafınıza endişe ile değil sakinlikle bakın ve anı yakalamayı kollayın. Eminiz ki o anı başarılı bir şekilde yakalayacaksınız.

Fotoğraflarınıza Mizah Katın

Günlük yaşantıdan bir fotoğraf ama diğer fotoğraflardan daha farklı… Görenlerin yüzlerinde gülümseme uyandıracak fotoğraflar çekmek sokak fotoğrafçıları için hiç de fena bir fikir sayılmaz. Çektiğiniz fotoğrafları sıradanlığın dışına çıkararak yaratıcılığınızı geliştirmeniz hobi ya da meslek olarak edindiğiniz sokak fotoğrafçılığı için çok önemlidir. Bu çekimleri yaparken kimseyi utandırmamanızı ve kızdırmamanızı tavsiye ederiz.

Zıtlık ve İlişki Durumları

Sokak fotoğrafçılığının eski ama etkili yöntemlerinden biridir. Aslına bakacak olursak, temelinde zıt durumlarla oluşturulan kompozisyonlar yatmaktadır. Aynı anda birbirine zıt durumları aynı kare içine alıp fotoğraflamaktır. Buna örnek olarak mutlu kişinin görüntülendiği aynı karede mutsuz kişinin de görüntülenmesi, fakir-zengin, savaş-barış gibi zıtlıklar örnek olarak verilebilir.

[widget-18]

Fotoğraflarda Belirli Bir Hikâyeniz ve Mesajınız Olsun

Fotoğraf çekerken bazen belirli teknikler ve öğelerin yerini o an gelişen hikâyeler alabiliyor. Sokak fotoğrafçılığında çekilen fotoğrafın bir hikâyeyi anlatması fotoğrafa olan ilginin daha çok artmasını sağlayacaktır. Aynı kareden birçok hikâye çıkartabileceğinizi unutmayın. Mükemmel kareleri yakalamak için makinenize ve temel çekim bilgilerine hâkim olmalısınız. Bunlara hâkimseniz mükemmel sokak fotoğrafları için sadece kendinizi sanatın kollarına bırakın ve anı yakalayın.

Çekim İçin Plan Yapın!

Fotoğraf seyahati öncesinde gidilecek yerlerle ilgili nereleri saat kaçta fotoğraflayacağınız, hangi konseptler kullanacağınız konusunu önceden planlamanız fotoğraf çekimi için önemli bir unsurdur. Fotoğraf farkındalığı gelişmiş kişiler bu planlamayı yaparlar ve belirli tekniklerden yararlanarak benzersiz fotoğraflar çekebilirler. Sokağa çıkmadan önce kafanızda bir plan oluşturun. Olayları farklı bakış açılarıyla yakalayarak daha orijinal fotoğraflar çekebilirsiniz.

Deklanşör Refleksiniz Hızlı Olmalı!

Deklanşöre basmak sadece fotoğraf çekmek anlamına gelmez. Fotoğraf makinesi dürbün değildir. Dürbün olsaydı herkes aynı fotoğrafları aynı şekilde kareleyebilirdi. Hele de sokak fotoğrafçılığında bu çok daha farklı bir boyutu oluşturmaktadır. Fotoğrafçıların işi görmek ve bunu kurgulayıp hikâyesini oluşturup fotoğrafı çekmektir. Makine görmez makinenin işi fotoğrafçıların gördüklerini, yorumlayıp hikayeleştirdiği kareleri fotoğraflamaktır. Sokak fotoğrafçılığında bu işlem çok daha hızlı sürmektedir. Çünkü fotoğraflayacağınız şeyler hareket halinde olan hayattan saniyeler içerisinde göreceğimiz anlardır. Bundan dolayı sokak fotoğrafçılarının deklanşör refleksi yüksek olması gerekir.

Fotoğrafı Az ve Öz Çekin

Fotoğraf makinesin elinize alır almaz dışarıya attığınız ilk adımda 10 fotoğraf çekmek kendi çığlığınızda boğulmanız demektir. Sürekli fotoğraf çekmek yerine uygun olan kare için önce gözem yapıp sonra çekim yapmak en doğru çekim olacaktır. Sokak fotoğrafçısı önce görür ve sonra o anı en iyi şekilde yakalamaya çalışır. Anı en doğru şekilde yakalamak isteyen sokak fotoğrafçıları bu konu hakkında profesyonelleşmek için fotoğrafçılık kurslarından yardım almaları yararlarına olacaktır.

İham Verecek Bir Stil Bulun.

Sokak fotoğrafçılığı stilinizi oluştururken ünlü sokak fotoğrafçılarından ilham alın. Aynı zamanda sokakları gezin, insanları gözlemleyin, şehir değiştirin. Neyi fotoğraflamayı daha çok sevdiğinize karar verirsiniz. Böylece sokak fotoğrafçılığı yaparken taklitten çok kendi stilinizi oluşturursunuz. Kediler ve köpekler mi size ilham veriyor, çocuklar ya da yaşlılar mı sizi heyecanlandırıyor, şehrin telaşı mı tam size göre?

Doğru An Sizi Beklemez, Siz Onu Bekleyin!

Yukarıda sokak fotoğrafçılığı konusunda verdiğimiz tavsiyelerin yanında yeni sokak akımlarını takip etmek, çok okumak, kopyalama yapmayarak fotoğraflardan esinlenmeyi bilmek, profesyonel olan fotoğrafçıların portfolyolarını incelmek sokak fotoğrafçılarının anları daha iyi yakalamalarını sağlayacaktır. Makinenizi elinize alarak sokaktaki hayatı farklı açılardan fotoğraflayın! Ne kadar çok hayatın içinde olursanız o kadar iyi fotoğraf çekersiniz.

Sokak fotoğrafçılığı hakkında daha detaylı bilgi edinmek ve sokak fotoğrafçılığında deneyim kazanmak istiyorsanız eğitim de alabilirsiniz. Sokak fotoğrafçılığı çekim tekniklerini öğrenir, sokakta fotoğraf çekmenin nasıl bir duygu olduğunu tadarsınız. 

[widget-7]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30