Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

0 Ürün Sepeti Gör

Sepetinize ekli ürün bulunmamaktadır.

Fotoğrafta Doygunluk Nedir?

Fotoğrafların Kalitesinde Renklerin Rolü

Fotoğrafta doygunluk renklerin yoğunluğunu belirtir. Fotoğrafta renklerin doygunluğu ne kadar artarsa renkler daha canlı görünür. Fakat doygunluk ayarı azalırsa renkler griye doğru döner. Bir fotoğrafta renk doygunluğu azaldıkça sakinlik etkisi yaratırken, artmasıyla da canlılık hissi oluşturur.

Fotoğrafta doygunluk görüntünün canlı görünmesinden ziyade daha da kaliteli olmasını sağlamak içindir. Bir fotoğrafa aşırı doygunluk verilmesinden kaçınılmalıdır. Aksi taktirde renklerde yayılma meydana gelir. Bu durum fotoğrafın kalitesini olumsuz bir şekilde etkiler. Bu yüzden fotoğrafta renklerin doygunluğu dengeli bir şekilde ayarlanmalıdır. Fotoğraflara nasıl doğal doygunluk vereceğinizi merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edin...

[widget-8]

Fotoğrafta Renklerin Doygunluğu Nasıl Ayarlanır?

Fotoğrafta renklerin doygunluğu ayarlamak için bazı programlara ihtiyaç vardır. Bu programlardan biri de Photoshop’tur. Photoshop’ta renklerin doygunluğunu ayarlamak için izlemeniz gereken adımları aşağıda belirttik.

  • Bir Ton/Doygunluk ayarı uygulayın.
  • Özellikler panelinde, Görüntü Üzerinde ayarlama düğmesinin sağındaki menüden bir renk seçin.
  • Renklerin aralığını değiştirmek için damlalık araçlarını veya ayarlama kaydırıcılarını kullanın. Kullandığınız bu yöntem ile Photoshop’ta renklerin doygunluğunu ayarlama işlemini gerçekleştirmiş olursunuz.

Renk doygunluğu fotoğrafların etkisini ve canlılığını gösterir. Çekimlerinizde bu dengeyi ayarlamak için Photoshop kullanmalısınız. Böylelikle fotoğraflarınızda renklerin belirginliğini ayarlayarak daha etkili gösterebilirsiniz.

Belirli Renklerin Doygunluğunu Ayarlama

Fotoğrafta belirli alanların doygunluk ayarını yapmak için Polarr gibi fotoğraf düzenleme araçlarında HSL (Ton, Doygunluk, Parlaklık) aracını kullanabilirsiniz. Arka planı siyah yapmak isterseniz HSL aracında Aqua kanalını seçebilir ve ardından belirli renkler için doygunluk seviyesini sıfıra ayarlayabilirsiniz. Photoshop'ta da belirli bir alanı seçerek oradaki renk doygunluğunu değiştirebilirsiniz.

Aşırı Doygunluk ve Titreşimden Kaçınma

Doygunluk ayarı yaparken aşırıya kaçmamak için Titreşim aracını kullanabilirsiniz. Photoshop ve diğer görsel düzenleme programlarında titreşimi ortadan kaldırabilir, böylece fotoğraflarınızda aşırı renk patlamalarının ve piksellerin oluşumunu engelleyebilirsiniz.

Renklerin Doygunluğunu Fotoğraflarınızda Fark Yaratmak İçin Kullanın

Fotoğrafta doygunluk ayarlama işlemi doğru yapıldığında fotoğraflarınızda doğal bir görüntü elde etmenizi sağlar. Yukarıda belirttiğimiz gibi Photoshop’ta renklerin doygunluğunu ayarlamak oldukça kolaydır. Bu program fotoğraflarınızda kontrolü elinize almanızı sağlar. Bu sayede çıkacak fotoğraflarda yapaylık etkisi olmayacaktır.

Renkler fotoğrafı gösteren en önemli etkenlerdir. Bazı fotoğraflar solgun görüntü kaldırır, bazıları ise canlılık isteyen görsellerdir. Bunu dengelemek için çekim sonrası Photoshop programını kullanarak renk doygunluğunu ayarlamalısınız. Renklerin düzenlenmesi fotoğraflarınızda istediğiniz kaliteyi ön plana çıkarır.

[widget-7]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30