Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

0 Ürün Sepeti Gör

Sepetinize ekli ürün bulunmamaktadır.

Yemek Fotoğraflarına Kimlerin İhtiyacı Vardır?

Müşterilerinizi Lezzetli Fotoğraflarla Etkileyin!

Yemek fotoğrafçılığı, fotoğraf çekmenin en lezzetli ve doyurucu türlerinden biri. Öyle ki son yıllarda sosyal medya hesapları ve web siteleri üzerinden yapılan tanıtımların artması ile birlikte restoranlar, kafeler, yemek firmaları, gıda sektöründe hizmet verenler, yemek bloggerları, yemek fotoğrafı çekmeye başladılar. Özellikle mekanların ve yemek bloggerlarının çektikleri fotoğraflara olan ilgi, yemek fotoğrafçılığının başlı başına bir tür olarak gelişmesini sağlamıştır.

Peki yemek fotoğraflarına sadece restoranların mı ihtiyacı vardır? Yemek fotoğrafları nerelerde kullanılır? Markaya ne katar? Bu soruların yanıtlarını verelim…

1.Restoran, Kafe, Bar, Pub

Yemek fotoğrafları bir mekanın kendini tanıtması için kullanacağı en önemli silahlardan biridir. Menüde yer alan iyi bir yemek fotoğrafı, müşterinin algısını değiştirerek satın almaya tetikleyici davranışlar yaratabilir. Ayrıca sosyal medya hesaplarında kullanılan kaliteli görseller, potansiyel müşterilerin mekanı tanımasına ve denemesine katkıda bulunur. Bu nedenle restoran yemek fotoğrafları, bir restoranın büyümesini sağlayacak büyük etkenlerdendir. Kafeler, barlar ve publar da yiyecek ve içeceklerinin cezbedici fotoğraflarıyla müşteri potansiyellerini ve kazançlarını arttırabilirler. Instagram sayfalarında ve web sitelerinde bu fotoğrafları kullanarak müşterilerine online şekilde ulaşabilirler.

2.Gıda Sektöründeki Firmalar

Gıda sektörü için yemek fotoğrafları pazarlama kanallarında kullanacakları etkili reklam araçlarından biridir. Özellikle hazır gıdaların paketlerinden çıkarıldığı ve sofraya geldiği süreçler, bu ürünleri alacak olan kişileri etkileyen unsurlardır. Dolayısıyla yiyecek ve içecek markalarının ürünlerinin sunuluşuna ve kalitesine dair fotoğraflar çekmeleri gerekir. Ayrıca dergi ve gazetelerde yayınlayacakları reklamlar için ya da billboardlarda kullanılacak afişlerde, ürünün fabrika çıkışına değil sofradaki haline yer verilmelidir. Gıda sektöründe bu tür pazarlama anlayışıyla hareket eden firmaların rakiplerinden daha çok kazanç sağladığı görülmektedir.

3.Sosyal Medya Fenomenleri

Sosyal medya fenomenlerinin gezip gördükleri yerlerden fotoğraflar paylaşmak meslekleri haline geldi. Paylaştıkları fotoğrafların en başında da yeme içme ile ilgili olanlar geliyor haliyle. Dolayısıyla yemek fotoğrafı çekmeye en çok onların ihtiyacı var diyebiliriz. Daha çok takipçiye ulaşmak, markaların dikkatini çekerek sponsorluk almak, beğeni sayılarını arttırmak için farklı olmaları, sürekli aynı konseptlerle çekim yapmamaları gerekiyor. Son yıllarda Instagram yemek fotoğrafları ilgi gördüğü için fotoğrafçılık ya da food styling eğitimi alan fenomenlerin sayısı arttı. Siz de onlardan biriyseniz sosyal medyadan para kazanmak için yemek fotoğrafları çekmeyi öğrenerek işe başlayabilirsiniz.

4.Bloggerlar

Yemek fotoğrafları, yemek tarifi bloğu olanlar için mutlaka olması gereken görsel materyallerdir. Sadece yemeği iyi yapmak ya da anlatmak yetmez, site ziyaretçilerinin yemeğin aşama aşama nasıl yapıldığını anlayabilecekleri, yemeğin kokusunu hissedecekleri fotoğraflar çekmek gerekir. Bu nedenle yemek bloğu olan ve daha çok kişiye ulaşmak isteyenlerin profesyonel yemek fotoğrafları çekmeleri gerekir.

5.Dergiler

Yemek dergilerinin en önemli ögesi fotoğraflar elbette. Yemek fotoğraflarının en çok kullanıldığı alanlardan olan dergi sektöründe tarifi verilen yemeklerin, tanıtılan mekanların ya da ürünlerin fotoğraflarının profesyonel standartlarda çekilmesi gerekiyor. Yemek fotoğrafçıları da bu amaçla yemek dergilerinin ihtiyacı olan aylık ya da dönemlik fotoğraf çekimlerini yapıyorlar. Bir derginin geniş bir kitleye ulaşması için fotoğrafların ne kadar önemli olduğunu anlatmamıza gerek yok. Yemek dergilerinin prestiji ve daha çok okunması için fotoğraflarını deneyimli yemek fotoğrafçılarına çektirmelerinde yarar var.

6.Siteler

Restoranların, kafelerin, barların ya da gıda sektörü ile yemek bloggerlarının, artık herkesin web sitesi var. Hemen herkes, bir mekana gitmeden önce internette araştırma yaptığı için restoranların ve kafelerin web sitelerinde menü fotoğraflarının kaliteli ve açıklayıcı olması çok önemli. Potansiyel kitlesini etkilemek isteyen mekanların dışında gıda sektörü ve bloggerlar da web sitelerinin satın alma ve okunurluk açısından etkisini göz ardı etmemeliler. Siz de web sitelerinizle müşterilerinize ulaşmak isteyenlerdenseniz mutlaka menülerinizin, mekanınızın, yiyecek ve içecek sunumlarınızın profesyonel fotoğraflarını çektirin.

Yemek fotoğrafları; restoranlarda, barlarda, kafelerde, publarda, dergilerde, web sitelerinde, Instagram’da, bloglarda, otellerde ve tatil merkezlerinde kısacası her yerde kullanılıyor. Günümüzdeki rekabet koşulları arttıkça da farklı sektörlerin yemek fotoğraflarına ihtiyacı olacak gibi duruyor. Dolayısıyla sektörlerinde kalıcılıklarını devam ettirmek isteyenlerin yemek fotoğrafçılığı akımına daha ciddi yaklaşması gerek. Önce göze, sonra mideye hitap edin!

[widget-28]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30