Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

0 Ürün Sepeti Gör

Sepetinize ekli ürün bulunmamaktadır.

Güzel Fotoğraf Çekmenin Püf Noktaları

Güzel Fotoğraf Çekmenin Püf Noktaları

Güzel fotoğraf çekmenin püf noktaları ve yöntemleri vardır. Arka plan seçiminde dikkatli olmak, ekipmanları doğru seçmek ve altın oran hesabını unutmamak bu kuralların ve yöntemlerin ilk sırasında yerini alır. Elbette özgünlük ve fotoğrafçının bakış açısı da iyi fotoğraf çekmek için gereklidir ancak her meslekte olduğu gibi fotoğrafçılıkta da işin püf noktalarına ve tekniklerine dikkat etmek gerekir.  Fotoğraf çekerken dikkat edilmesi gerekenler, güzel fotoğraf çekmenin yolları ve güzel fotoğraf çekmenin püf noktaları için yazımızı okumaya devam edin…

1. Sade Bir Arka Plan Kullanmak

Güzel fotoğraf çekmenin püf noktaları arasında en önemlilerden biri kadraja giren her nesnenin değerlendirilmesidir. En önemli adım ise arka fonunun sadeliğidir. Konu bütünlüğünü bozacak en ufak bir detay tüm karenin bozulmasına neden olur. Bilhassa dış çekimlerde çevre faktörleri göz önünde bulundurulmalı ve arka planın sade olduğu alanlar tercih edilmelidir. Bu kuralı daha güzel uygulamak içinse fotoğrafçılık eğitimi alınabilir. Eğitmenleriniz uygulamalı olarak sizlere nasıl bir arka plan oluşturmanız gerektiğini gösterecektir.

2. Doğru Flaş Kullanımı

Güzel fotoğraf çekmenin yolları arasında doğru flaş kullanımı da yer almaktadır. Flaş çeşitleri ve kullanım alanları bir fotoğrafçı için oldukça önemli bir adımdır. “Hangi kare için nasıl bir flaş kullanılmalı, yanlış seçimlerin sonuçları nelerdir, flaş kullanmaktaki amaç nedir?” gibi sorulara doğru yanıt verilmelidir. Açık hava çekimlerinde doğal ışık kaynaklarını kullanmak en doğrusudur. Ancak güneş dik açıyla geliyorsa flaş kullanılmalı ve çekimlerde istenmeyen gölgelerden kurtulmalıdır.

3. Işık Ayarlarını Yapmak

Fotoğrafın temel öğesi olarak kabul edilen ışık, fark türleriyle tüm kullanım alanlarına hitap ediyor. Bu nedenle ışık ayarlarını yapmak güzel fotoğraf çekmenin püf noktaları arasında yer alıyor. Fotoğrafta kullanılan 3 temel ışık türü vardır. Flaş, doğal kaynaklar ve aydınlatma armatürleri… Işık türlerini doğru seçmek ve uygulamak şarttır. Aksi hale portrenin bir bölümü karanlık çıkabilir, ışık patlamaları oluşabilir. İyi bir fotoğrafçı ışık kaynaklarını kontrol altına almalı ve en etkin biçimde kullanmalıdır.

4.Göz Teması Kurmak

Özellikle portre çekimleri yapılacağı zaman kişinin rahat olması önemlidir bu sebeple kişiyle göz teması kurulmalıdır. Bu hem aranızda bir bağ kurulmasına yardımcı olur hem de kişinin doğal bir şekilde durmasını sağlar. Ayrıca kişinin her zaman makineye bakması şart değildir. Fotoğrafçı bu konuda dikkatli olmalı ve hızlı karar yeteneğiyle doğru kareyi yakalamalıdır. Fotoğraf çekmenin incelikleri arasında göz teması kurmanın ayrı bir önemi vardır.

5.Altın Oran Kuralını Unutmamak

Güzel fotoğraf çekmenin püf noktaları arasında en önemlisi altın orandır. En basit tanımıyla konuyu kadraja yerleştirme şeklidir. Fotoğrafını çekmeyi planlanan konu orantılı bir şekilde kadrajın ortasına yerleştirilmemeli, aksine ortanın sağına ya da soluna yakınlaştırılmalıdır. Bu kural sayesinde fotoğraf hem estetik görünecek hem de kendini iyi anlatacaktır. Güzel fotoğraf çekme teknikleri içerisinde en çok işinize yarayacak olan altın orandır.

6.Doğru Objektif Seçmek

Objektif seçimini doğru bir şekilde yapmak sizi iyi bir fotoğraf karesiyle buluşturacaktır. Yani doğru objektif seçimi güzel fotoğraf çekmenin püf noktaları arasındadır. Objektif seçimi yaparken çekeceğiniz fotoğrafın amacını ve konusunu belirlemelisiniz. Örneğin vahşi hayvan fotoğrafı çekmek için belli bir uzaklıkta bulunmak gerekir, bunun içinde teleobjektif tercih edilirken düğün için 50 ve 85 mm objektifler ideal oluyor. Bu nedenle doğru objektif seçimi fotoğraf çekerken dikkat edilmesi gereken noktalar arasındadır.

Fotoğraf çekerken dikkat edilmesi gerekenler ve güzel fotoğraf çekmenin püf noktaları bu şekilde özetlenebilir. Güzel fotoğraf çekmenin yollarını öğrenip bu alanda tecrübe sahibi oldukça kendi tarzınızı keşfedecek ve yeni yöntemler oluşturacaksınız.

Temel fotoğrafçılık kursu, katılımcılara makine seçiminden objektif türlerine kadar tüm detayları öğretiyor. Teorik bilgilerle başlayan dersler, 3’üncü haftadan sonra uygulamalı eğitime dönüşüyor ve kişiler profesyonel ortamla tanışılıyor. Fotoğraf çekmenin teknikleri ve fotoğraf çekerken dikkat edilmesi gerekenler öğrencilere aşılanıyor.

[widget-7]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30