Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

0 Ürün Sepeti Gör

Sepetinize ekli ürün bulunmamaktadır.

Gece Fotoğrafı Nasıl Çekilir?

Gece Fotoğraf Çekiminde Dikkat Etmeniz Gerekenler

Fotoğrafçılığın en önemli bileşenlerinden biri hiç kuşkusuz ışıktır. Bir karenin nasıl görüneceğini büyük oranda ışık belirler. Nitekim söz konusu gece fotoğrafı olduğunda en azından doğal ışık kaynaklarının yeterli olmadığı açıktır. Yine de şehir ışıklarının veya sizin değerlendirebileceğiniz yapay ışıklandırmaların eşsiz gece fotoğrafları için imkan yarattığını göz ardı etmemek gerekir.

Çoğu fotoğrafçı, gece fotoğraf çekimi yapmayı, ayı ve yıldızları kadrajına almayı çok sever. Ancak standart ayarlarla gece çekimi yapmak söz konusu değildir. Eğer gece fotoğrafları çekmeyi istiyorsanız gece çekimi için makine ayarlarından tutun da gece çekimi için lens seçimine kadar pek çok konuya dikkat etmeniz gerekir. Şimdi gelin, gece fotoğrafı nasıl çekilir, gece çekimi makine ayarları nelerdir, gece çekiminde nelere dikkat edilir, birlikte görelim.

Gece Fotoğrafçılığı Nedir? Gece Çekimi Konuları Nelerdir?

Gecenin örtüsü altında, şehir ışıklarının dansıyla birleşen yıldızlar ve ay, gece fotoğraflarının konusunu oluşturur. Gece fotoğrafçılığı, ışığın oyununu yakalamak ve karanlıkta gizlenen detayları ortaya çıkarmak için sanatsal becerilerin kullanılmasıdır. Gece fotoğrafçılığı, sabır ve deneme yanılma gerektiren bir sanattır. Fakat doğru ekipmanı ve temel prensipleri anladığınızda, en güzel gece fotoğraflarını muazzam bir şekilde yakalayabilirsiniz.

Gece Çekiminde Temel Prensipler Neler?

Gece çekimlerinde genellikle daha düşük ışık koşulları söz konusu olduğundan, daha uzun pozlama sürelerine ihtiyaç duyulabilir. Ancak bu durum, elde çekim yaparken titreme ve bulanıklık riskini artırabilir. Düşük ışık koşullarında daha net fotoğraflar elde etmek için düşük enstantane hızlarını tercih edebilir veya bir tripod kullanabilirsiniz.

Gece fotoğrafı çekiminde önemli olan bir diğer konu başlığı da geniş diyafram açıklığıdır. Geniş diyafram açıklığı (düşük f sayısı), daha fazla ışığın sensöre ulaşmasını sağlar ve gece sahnelerinde daha belirgin detayların ortaya çıkmasına yardımcı olur. Aynı zamanda, geniş diyafram açıklığıyla arka planı güzel bir şekilde bulanıklaştırabilir ve gece çekimlerinde odaklanan nesneyi vurgulayabilirsiniz.

Bunun dışında ise gece fotoğrafları çekerken doğru renkleri elde etmek için beyaz dengesini doğru ayarlamak önemlidir. Farklı ışık kaynakları farklı renk sıcaklıklarına sahip olabilir, bu nedenle otomatik beyaz dengeden ziyade manuel olarak ayar yapmayı denemenizi öneririz.

Birazdan gece çekimi için makine ayarlarının nasıl olması gerektiğini detaylıca açıklayacağız. Ancak öncesinde gece çekiminde çerçeveleme ve kompozisyonun önemine de değinmek gerekir. Gece çekimlerindeki siluetler ve gölgeler, dramatik bir etki yaratmanın harika bir yoludur. Işığın doğru yerleştirilmesi ve ana nesnenin belirginliği, güçlü bir kompozisyon oluşturmanıza yardımcı olacaktır. Bunun dışında ise gece fotoğrafı çekiminde ışığı doğru yönetmek, çekimin başarısını belirleyen kritik bir faktördür. Şehir ışıklarını kullanarak kontrast oluşturabilir veya doğal ışığı kullanan ay veya yıldızları vurgulayabilirsiniz.

Gece Çekimi İçin Makine Ayarları Nasıl Olmalı? – Önce Makinemizi Ayarlayarak Başlayalım!

Söz konusu gece çekimi olduğunda her zaman manuel ayarlarla ilerlemeniz en iyisidir. Ancak korkacağınız bir durum olmadığını da hemen belirtelim. Çoğu zaman abartılsa da gece çekimi için makine ayarları yapmak oldukça kolaydır. İşe şunları takip ederek başlayabilirsiniz:

  • Gece çekimi makine ayarlarını yapmak için makinenizi manuel moda alın.
  • Gece çekimi için deklanşör hızını 30 ile 60 saniye arasına çekin. Daha uzun bir deklanşör hızı, makineye daha fazla ışık girmesi için zaman sağlayacaktır.
  • f8, f11 veya f16 diyafram derinlikleri yeterli olacaktır. Böylelikle ön plandaki objenizi netleştirebilir, arkadan öne doğru keskinleşen bir görüntü yakalayabilirsiniz.
  • ISO değerini 100 veya 200’de tutmanız parazit bulunmayan temiz ve canlı bir gece fotoğrafı çekmek için yeterli olacaktır.
  • Beyaz dengesini otomatik olarak ayarlayabilirsiniz.
  • Karanlıkta makineniz odaklanacağı nesneyi otomatik olarak bulmakta zorlanacağı için manuel odaklamaya geçin.
  • Gece fotoğraflarında RAW’da çekim yapın. RAW gece çekimleri, çekim sonrasında da fotoğrafa müdahale edebilmenize imkan tanır.

Gece Çekimi İçin Lens Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Gece çekimi için lens seçerken doğru modelleri tercih etmeniz işinizi büyük oranda kolaylaştıracaktır. Hemen belirtmek isteriz ki burada gece çekimi için lens modeli önermeyecek, yalnızca dikkat etmeniz gereken noktalardan bahsedeceğiz. Gece çekimi için lens önerileri almak ve daha detaylı bilgi edinmek istiyorsanız Gece Çekimi İçin Hangi Lens Alınır? başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz. Bu kısa hatırlatmadan sonra gece çekimi için lens alırken dikkat etmeniz gereken noktalara dönebiliriz.

Gece fotoğrafları için lens seçmek adına şu üç şeyi akılda tutmak en iyisidir: geniş diyafram açıklığı, geniş odak uzaklığı ve lens keskinliği. Çoğu kamera, varsayılan bir yakınlaştırma lensi veya kit lensi ile birlikte gelir. Bunlar gece fotoğrafçılığı için ideal değildir çünkü çoğu kit lenste etkin odak uzaklığına göre değişen bir diyafram vardır. Gerçekten en iyi gece fotoğrafları için sabit ve hızlı diyafram açıklığına sahip lenslere yatırım yapmalısınız.

Gece fotoğrafçılığı için en iyi lenslerden bazıları, f/2.8 veya daha yüksek bir lens açıklığına sahiptir. Çoğu zoom lensin sabit f/2.8 diyafram açıklığı vardır. Bu lensler pahalıdır, ancak gece fotoğraf çekimi yaparken yakınlaştırma özellikleri nedeniyle yapılan yatırıma değdiklerini söylemek gerekir. 

Objektifin f/1.8, f/1.4 ve hatta f/1.2 gibi daha da hızlı diyaframlarla donatılması da gayet mümkündür. Bu lensler genellikle prime lensler olarak bilinir ve hızlı ve sabit diyafram açıklığı yetenekleri nedeniyle daha pahalıdırlar, genellikle daha hafiftirler ve gece gökyüzünü, samanyolu veya diğer düşük ışık durumlarını yakalamaya çalışırken gerçekten muhteşem birer yardımcıdırlar.

Bu İpuçları Gece Fotoğraflarınızı Kurtaracak!

Gece çekimi için makine ayarları ve gece çekimi için lens konusunu genel olarak hallettiğimize göre gelin bir de gece fotoğrafçılığında işin püf noktalarına göz atalım. Etkileyici bir gece fotoğrafı çekimi için aşağıdaki ipuçlarını takip etmek işinize yarayabilir:

Karanlıkta çalışacağınızı göz önünde bulundurarak çekim yapmadan önce olası zorlukları veya engelleri araştırın. Bölge yapay ışıkla aydınlatılıyor mu? Işıklar renk değiştirir mi? Hangi açı en iyi görünüyor? Sahip olduğunuz ışığı en iyi nasıl maksimize edebilirsiniz?

Gece çekimi yaparken uzun süre dışarıda kalmaya hazırlanın. Tripodun ve kameranın kurulumundan uygun pozlama süresi için kamera ayarlarının yapılmasına kadar harika gece fotoğrafı çekimleri yapmak zaman ve çaba gerektirir.

Bir el feneri getirin. Şehir ışığında bile kameranızın manuel kontrollerini veya tripodunuzun vidalarını görmek zor olabilir. Küçük bir el feneri, gece boyunca ilerlerken kullanışlı bir ışık kaynağıdır. Gece fotoğraflarında ne zaman işe yarayacağınızı bilemeyebilirsiniz. Son olarak gece çekiminde uzun pozlamalar için bir tripod kullanın.

Tüm Detayları Öğrenenler Etkileyici Gece Fotoğrafları Çekebilir!

Söz konusu gece fotoğrafı çekmek olduğunda etkileyici karelerin her fotoğrafçının ilgisini uyandırdığını itiraf etmek gerekir. Ancak yine de gece çekimi, fotoğrafçılık yolculuğunun henüz başlarında olan biri için son derece zorlu olacaktır.

Siz de gece fotoğraf çekimi için kendinizi hazırlamak, en etkileyici gece fotoğraflarının altına imzanızı atmak istiyorsanız Foto Life Akademi’ye gelebilirsiniz. Fotoğrafçılık kursu programlarımızda önce işin tekniğini öğreniyor; ardından stüdyo çekimleriyle yetinmeyerek sokağa çıkıyor, gündüz ve gece ışığında çekimler yaparak yeteneklerinizi sınamanıza imkan tanıyor, eksiklerinizi gidermenize yardımcı oluyoruz.

[widget-7]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30