Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

0 Ürün Sepeti Gör

Sepetinize ekli ürün bulunmamaktadır.

Büyüleyici Soyut Fotoğraflar İçin 5 Strateji

Soyut Fotoğraflarla Görünenin Ardına Bakın!

Fotoğrafçılık, görüneni yansıtma sanatının dışında görünmeyeni de sezdiren bir bakış açısıdır. Fotoğraflar her zaman olduğu gibi anlaşılmak zorunda değildir. Aksine anlam içeren ve merak uyandıran soyut fotoğraflar başarılıdır. Fotoğrafa bakanın hayal gücünü zorlayan ve onu düşünmeye iten fotoğraflar, sanatçının bakış açısını yansıtmaktadır. Soyut fotoğraflar, günlük hayatta kullandığımız nesnelere farklı bir açıdan bakmamızı ve detayları keşfetmemizi sağlamaktadır. Bu nedenle de soyut fotoğraf çekme teknikleri standart fotoğraf tekniklerinden farklıdır.

Soyut fotoğraf çekmek için nesneleri birbirinden ayıran renk, şekil ve doku gibi detaylara odaklanmak gerekir. Dolayısıyla etrafımızdaki her şey soyut fotoğraflara konu olabilmektedir. Soyut fotoğraf çekme teknikleri nelerdir? Soyut fotoğraf nasıl çekilir? Büyüleyici ve soyut fotoğraf çekme yolları nelerdir? Nelere dikkat edilir ve teknikleri nelerdir diye merak ediyorsanız sizlere birkaç öneride bulunabiliriz. Büyüleyici soyut fotoğraflar için önerilerimiz:

1.Kontrast renkleri kullanın.

Soyut fotoğraf çekme teknikleri arasında ilk olarak kontrast yaratacak renkleri bir arada kullanmak yer alıyor. Soyut fotoğraf çekme yolları arasındaki bu teknikte kırmızı, mavi, yeşil ve sarı gibi güçlü renkleri bir arada kullanarak canlı bir görünüm elde edebilirsiniz. Fotoğraflarınızda yoğunluk arttırmak için manuel ayarlar da yapabilirsiniz. Büyüleyici ve soyut fotoğraf çekme yolları arasında kontrast renkler oldukça etkilidir.

2.Gölgeleri kullanın.

Soyut fotoğraf çekme teknikleri uygulamak için gölge kullanımı oldukça önemlidir. Güneş ışıklarının daha eğik geldiği sabahın erken saatleri ve akşamüstü, için size uygun bir ortam yaratacaktır. Bu saatlerde düşen gölgeleri kullanarak soyut görüntülerinize anlam katabilirsiniz. Bu nedenle gölgeler büyüleyici ve soyut fotoğraf çekme yolları arasında önemlidir. Ağaçların, masaların, insanların, merdivenlerin ve köprülerin oluşturduğu gölgeleri zoom yaparak konunun merkezine alabilir ve fotoğrafınızın daha gizemli görünmesini sağlayabilirsiniz.

3.Gökyüzünü kullanın.

Soyut fotoğraf çekme yolları arasında bulunan gökyüzü kullanımı için açık bir havadan ve sıcak renklerden yararlanabilirsiniz. Yüksek binaları, trafik ışıklarını, durakları, renkli nesneleri kullanarak çekim yapabilirsiniz. Soyut fotoğraflarınızda renk parlamaları için polarize filtreler kullanabilirsiniz. Bu durum gökyüzünün maviliğini de daha iyi ortaya çıkarmanızı sağlayacaktır. Bu nedenle soyut fotoğraf çekme teknikleri arasında gökyüzü kullanımı önem taşır.

4.Nesnelerin şekillerine dikkat edin.

Soyut fotoğraf çekme teknikleri uygulanırken nesnelerin şekillerine de dikkat edilmelidir. Eğer zoom kullanacaksanız konunuzun biçimine dikkat etmelisiniz. Tüm görüntüden ziyade belirli bir noktasına odaklanırsanız soyutluk algısını daha güçlü şekilde yakalarsınız. Geometrik şekilli objeler, renkler ve formlar kullanabilirsiniz. Gökyüzünü arka plana alarak, binaların biçimlerini ön plana çıkarabilirsiniz. Böylelikle büyüleyici ve soyut fotoğraf çekme yolları ile ilgili bir çekim yapmış olursunuz.

5.Yakından çekin.

Büyüleyici ve soyut fotoğraf çekme yolları arasında yer alan bir diğer önemli nokta da kompozisyonun basit tutulmasıdır. Konunuzun sadece bir bölümüne odaklanarak çekim yapabilirsiniz. Tele-zoom objektifler ile nesneleri büyüterek ilginç detaylar yakalayabilirsiniz. Soyut fotoğraf çekme teknikleri arasında bulunan yakın çekim ile oldukça anlamlı ve estetik açıdan göz dolduran görüntüler ortaya çıkacaktır.

Büyüleyici ve soyut fotoğraf çekme yolları ile oldukça anlamlı fotoğraflar elde edilecektir. Bunların dışında geniş açılı objektifle, nesneye yaklaşarak dar açılı çekimler yapmak ortaya güzel sonuçlar çıkartacaktır. Farklı açılar yakalamaya çalışırken nesnelerin özüne inmenin keyfini yaşayacaksınız.

Soyut fotoğraf çekme teknikleri ile büyüleyici fotoğraflar yakalayarak çekim tarzınızı geliştirebilirsiniz. Nesnelerin ilk bakışta fark edilmeyen detaylarını ortaya çıkararak fotoğraf algısını değiştirebilirsiniz.

[widget-7]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30