Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

0 Ürün Sepeti Gör

Sepetinize ekli ürün bulunmamaktadır.

Düğün Fotoğrafçısı Maaşları

Düğün Fotoğrafçısı Olmak Size Ne Vadediyor?

Geçmişte olduğu gibi günümüzde de oldukça fazla talep alan meslekler arasındaki düğün fotoğrafçılığı, dünya evine adım atan çiftlerin mutlu anlarına tanıklık etmenin dışında da birçok avantaj barındırıyor. Düğün fotoğrafçısı maaşları açısından baktığımızda bugünlerde en çok kazandıran mesleklerin başında düğün fotoğrafçılığının geldiğini söylemek hiç de yanlış olmaz.

Yine de itiraf etmek gerekir ki düğün fotoğrafçısı maaşları ne kadar ya da düğün fotoğrafçısı ne kadar kazanır gibi bir soruya kesin bir cevap vermek oldukça zor. Eğer kariyerinize düğün fotoğrafçısı olarak devam etmeyi planlayan bir fotoğraf tutkunuysanız yazımızı incelemeye devam edin; düğün fotoğrafçısı maaşları hakkında neler söylenebilir, birlikte görelim.

[widget-8]

Düğün Fotoğrafçısı Ne Kadar Kazanır?

Düğün fotoğrafçısı ne kadar kazanır sorusuna, yukarıda da ifade ettiğimiz gibi kesin bir yanıt vermek gerçekten son derece zordur. Genellikle mesleğe yeni başlamış bir düğün fotoğrafçısı asgari ücretin biraz daha üstünde bir maaşla iş bulabilir. Ancak yeterli performans gösterdiğinizde bu ücret kısa sürede yükselecektir.

Fotoğraf Stüdyolarında Çalışabilirsiniz

Düğün fotoğrafçılığı para kazanma açısından oldukça fazla seçenek barındıran bir meslektir. Bir düğün fotoğrafçısı herhangi bir düğün mekanıyla anlaşmalı olarak iş yapabileceği gibi fotoğraf stüdyolarıyla da iş birliği yapabilir. Bir fotoğraf stüdyosunda ilk defa işe başladığınızda muhtemelen maaşınız asgari ücrete yakın olacaktır. Ancak düğün fotoğrafçısı maaşları açısından baktığımızda bu ücret skalanın oldukça altındadır. Dolayısıyla kısa bir sürede bu gelirin üstüne çıkmaz ve aylık 3 ile 9 bin arasında bir gelir elde etmeniz mümkündür.

Kendi Stüdyonuzu Açabilirsiniz

Bir düğün fotoğrafçısı olarak müşterilerinize ulaşmak için değerlendirebileceğiniz ikinci yol iste kendi stüdyonuzu açmaktır. Elbette kariyerinizin başında kendi fotoğraf stüdyonuzu açmanız oldukça zor olabilir. Ancak kendinizi geliştirdikçe hem gerekli sermayeyi biriktirebilir hem de fotoğrafçılık ekipmanlarını daha iyi tanırsınız.

Freelance Düğün Fotoğrafçılığı Yapabilirsiniz

Kendi fotoğraf stüdyonuzun açmanız dışında hiç stüdyo açmadan freelance olarak düğün fotoğrafçılığı yapmanız da bir seçenektir. Ancak biz yine de başka fotoğrafçıların stüdyosunu kiralamaktansa yeterli gelir elde etmeye başladığınızda kendi stüdyonuzu açmanızı tavsiye ederiz. Pek çok diğer meslekte olduğu gibi düğün fotoğrafçısı maaşları da sektördeki tecrübeniz, imajınız ve becerilerinize bağlı olarak değişkenlik gösterir.

Sektörde yeterli birikime sahip olduktan sonra 3 bin ile 25 bin arasında aylık bir gelir elde etmemeniz için hiçbir sebep yoktur. Bu noktada freelance düğün fotoğrafçısı olarak çalışmanız kendi fiyatınızı kendiniz belirlemeniz açısından çok daha akıllıca bir seçenektir.

Düğün Fotoğrafçısı Olarak Markanızı İnşa Edin ve Daha Çok Kazanın

Düğün fotoğrafçılığı para kazanma olanakları bakımından geniş bir alandır. Nitekim düğün fotoğrafçısı olarak fotoğrafçılık becerilerinizi geliştirmeye devam etmeniz ve kendi markanızı oluşturmanız halinde bahsettiğimiz rakamların çok üstünde bir gelir elde etmeye kısa sürede başlayabilirsiniz.

Ancak hemen belirtmek gerekir ki profesyonel hayat söz konusu olduğunda tek mesele mesleki becerileriniz değildir. Mesleki becerilerinizin yanına kişisel imajınızı ve markanızı güçlendirecek yeni kazanımlar eklemeli, böylelikle potansiyel müşterilerinize kendi çalışma koşullarınızı sunabilmelisiniz. Nitekim markalaşan bir düğün fotoğrafçısı maaş ve kazanç anlamında hiçbir ajans ya da stüdyoya bağlı olmaksızın özgürce hareket edebilir ve kendi fiyatını kendisi belirleyebilir.

Kazancınızı Artırmak İçin Deneyim Sahibi Olmanız Önemli!

Eğer düğün fotoğrafçısı maaşları açısından daha üst segmentte yer almak istiyor, kariyerinizi yukarı taşımayı arzu ediyorsanız deneyim kazanmanız büyük önem taşır. Bu noktada, özellikle kariyerinizin başlarında uygulamalı düğün fotoğrafçılığı kursu ile stüdyo ve dış mekan çekimlerinde deneyim kazanarak rakiplerinizin bir adım önüne geçebileceğinizi vurgulamak isteriz.

Portfolyonuzu Hazırlayın

Bir düğün fotoğrafçısı maaş ya da kazancını yükseltmek istiyorsa yapması gereken ilk işlerden biri portfolyo hazırlamaktır. Geçmişte fotoğrafladığınız düğünlerden en güzel kareleri seçin ve etkileyici bir portfolyo hazırlayın. Bu sayede hem fotoğraf stüdyolarının hem de evlenmeye karar veren çiftlerin güvenini kazanabilirsiniz.

Sosyal Medyada Dikkat Çeken Paylaşımlar Yapın

Bir düğün fotoğrafçısı olarak sektörde adınızı duyurmak ve özellikle freelance bir şekilde kariyerinizi sürdürmek istiyorsanız sosyal medyada dikkat çekici paylaşımlar yaparak evlilik hazırlığındaki çiftlerin ilk aklına gelen düğün fotoğrafçısı haline gelebilirsiniz.

[widget-25]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30