Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

0 Ürün Sepeti Gör

Sepetinize ekli ürün bulunmamaktadır.

İyi Bir Amatör Fotoğrafçı Olmak Mümkün Mü?

Tekniğinizi, Bakış Açınızı, Kendinizi Geliştirin!

Amatör fotoğrafçı genellikle çekimlerinden para kazanmayı hedeflemeyen fotoğrafçıdır. Bu yüzden alet ve ekipmanlara çok fazla yatırım yapmazlar. Amatör fotoğrafçılık tamamen hobi amaçlı yapılan bir türdür. Bir profesyonel fotoğrafçı kadar ince çizgileri ve detayları hesaplamadan çekim yaparlar.

Daha iyi amatör fotoğrafçı, makine ayarları, ışık ayarları, anı yakalama, ekipman, model ile iletişim, kompozisyon oluşturma gibi fotoğrafçı konularında kendini geliştirmelidir. Her ne kadar anı yakalamak için çekim yapsalar da ömür boyu saklayacakları fotoğrafları teknik bilgilerle pekiştirmelidirler. Bir amatör fotoğrafçı olarak sadece keyif almak için çekim yapıyorsanız alacağınız makine, çekim yapmak istediğiniz fotoğraf branşına uygun olmalıdır. İyi bir amatör fotoğrafçı olmak istiyorsanız size vereceğimiz çekim teknikleri ile kendinizi daha çok geliştirebilirsiniz.

[widget-8]

Amatör Fotoğrafçılıkta Makine Seçimi ve Çekim Teknikleri

Amatör fotoğrafçılık çekim teknikleri başında makine seçimi gelir. Bu makine seçimi yapacağınız çekime göre olmalıdır. Amatör fotoğrafçılıkta makine seçimi ikiye ayrılır. Eğer sadece keyif amaçlı çekimler yapacaksanız kompakt makine kullanmalısınız. Amatör fotoğrafçılığında kullanılan compact makineler kullanımı kolay, masrafsız ve her yere kolaylıkla taşınabilen makinelerdir. Amatör fotoğrafçılıkta makine seçiminiz DSLR Like olursa daha geniş bir yelpazede olduğunuzu bilmelisiniz. DSLR Like ve benzeri makineler objektifi değiştirilemeyen ve daha geniş odak uzunluğuna sahip olan makinelerdir. Makine seçiminize karar verdikten sonra, amatör fotoğrafçılık çekim tekniklerine birlikte göz atalım.

  • Amatör fotoğrafçılıkta bilinmesi gerekenlerin başında makine kullanımı gelir. Makinenizi yüksek, düşük açıda ve göz hizasında tutarak fotoğraf çekmelisiniz.
  • Amatör fotoğrafçılık çekim teknikleri arasında olan ışık, fotoğraflarınızda farklı etki bırakacak önemli bir detaydır. Mekanda var olan ışık neyse onu kullanmalısınız. Amatör fotoğraf çekimi için doğal ışık kullanmanız fotoğraflarınızda her zaman daha güzel bir etki bırakır. Kapalı mekanlarda ise gerektiğinde flaş kullanabilirsiniz.
  • Amatör fotoğrafçılık yapıyorsanız çok fazla çekmenizde fayda vardır. Bu sayede aralarından en iyi olanı seçerken zorlanmazsınız. Hem de pratik olarak kendinizi geliştirmiş olursunuz.
  • Amatör fotoğrafçılıkta sade fakat uygun bir arka plan kullanmak önemlidir. Ancak fotoğrafı çekme fırsatını kaçırma riskiniz varsa uygun arka plan arayarak vakit kaybetmemelisiniz. Bunun yerine var olan bir arka planı en iyi şekilde değerlendirmelisiniz.
  • Amatör fotoğrafçılık çekim tekniklerinden biri de fotoğrafların bulanık olmamasını sağlamaktır. Bunun için makinenizi düz bir zemine veya masanın üzerine koyarak hareketsiz kalmasını sağlamalısınız. Ayrıca bulanıklığı önlemek için üçayak da kullanabilirsiniz. Bu da amatör fotoğrafçının bilmesi gereken bir detaydır.
  • Bir amatör fotoğrafçı iseniz çekimlerinizi genelde bulutlu havalarda yapmaya özen göstermelisiniz. Çünkü bulutlu ve kapalı havalar insan fotoğrafı için en iyi ışığı sunarak kaliteli çekimler yapmanızı sağlar.
  • Amatör fotoğrafçılığında önemli olan unsurlardan biri de fotoğrafları farklı açılardan çekip değerlendirmenizdir. Bu noktada amatör fotoğrafçılık çekim teknikleri kullanarak fotoğraf çekmeye göz hizasında başlamalısınız. Bu yolla yaptığınız çekimleriniz daha doğal olacaktır.

İyi bir amatör fotoğrafçı kullanacağı makine ve ekipmanların tümüne hakim olmalıdır. Hangi günler nasıl çekim yapılmalı, hava şartları ve çekim tekniklerini bilmelisiniz. Ancak doğru yollarla yapılan çekimlerden başarılı sonuçlar alabilirsiniz.

Amatör Bir Fotoğrafçı Önce Düşünür Sonra Çeker!

Amatör fotoğrafçı olarak kendinizi geliştirmeniz, profesyonel bir fotoğrafçı olabilmek için bir adım olacaktır. Amatör fotoğrafçılıkta makine seçimini doğru yapar ve çekim tekniklerine hakim olursanız iyi bir amatör fotoğrafçı olabilirsiniz.

Fotoğrafçılık alanında bilinmesi gereken her şeyi öğrenmeniz güzel çekimler yapmanıza katkı sağlayacaktır. Doğru açı, doğru kompozisyon, doğru bir arka plan kullanmanız fotoğraflarınızın görselliği açısından oldukça önemlidir. Bu çekim teknikleri öğrenerek kendinizi bu yolda daha çok geliştirebilirsiniz.

[widget-7]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30