Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

0 Ürün Sepeti Gör

Sepetinize ekli ürün bulunmamaktadır.

Dünyanın En İyi 5 Fotoğrafçılık Okulu

Hayallerinizin Okulunda Yeteneklerinizle Yükselin!

Fotoğraf tutkunu pek çok gencin en büyük hayallerinden yurt dışında fotoğrafçılık okumak. Her ne kadar ülkemizde üniversitelerin fotoğrafçılık bölümleri olsa da ve ülkemizde de kaliteli fotoğrafçılık eğitimi veren sanat okulları bulunsa da hiç kuşkusuz dünyanın en iyi fotoğrafçılık okulları yurt dışındadır.

Siz de fotoğraf tutkunuzu dünyanın en iyi fotoğrafçılık okulu ile geliştirmek ve yeteneklerinizi en üst seviyeye taşımak isteyenlerden misiniz? Hedefi zirveye koymakta hiçbir sakınca yok! Yazımızda dünyanın en iyi fotoğrafçılık okulu olarak gösterilen 5 eğitim kurumundan bahsedecek, ardından yurt dışında fotoğrafçılık okumak nasıl bir deneyim sorusuna yanıt vermeye çalışacağız...

Hayallerinizin Okulu Bunlardan Biri Olabilir! – Dünyanın En İyi Fotoğrafçılık Okulları

Aşağıda sizlerle rüyalarınızı süsleyen dünyanın en iyi fotoğrafçılık okulları arasında kabul edilen eğitim kurumlarını paylaşacağız. Ancak ufak bir hatırlatma yapalım. Dünyanın en iyi fotoğrafçılık okulu sayılan bu kurumlar; öğrenci alımları söz konusu olduğunda son derece seçici davranmaktadır. Bu nedenle, yalnızca iyi bir fotoğraf portföyünden daha fazlasına ihtiyacınız olabilir. 

Eğer gerçekten dünyanın en iyi fotoğrafçılık okulu sayılan eğitim kurumlarından mezun olarak fotoğrafçılık kariyerinize başlamak istiyorsanız öncesinde de kendinizi çok fazla geliştirmek gerekir. Bu ufak hatırlatmayı da yaptığımıza göre gelelim listemize:

  • Rhode Island School of Design – Dünyanın En İyi Fotoğrafçılık Okulları

Rhode Island Tasarım Okulu, dört yıllık lisans veya iki yıllık yüksek lisans programı almak isteyen hevesli fotoğrafçılar için adeta bir cennettir. Kimilerine göre dünyanın en iyi fotoğrafçılık okulu olan Rhode Island School of Design’da dersler, öğrenciler için kullanışlı olabilecek gerçek hayat uygulamalarıyla konunun çeşitli yönlerini kapsayacak şekilde kapsamlı bir şekilde tasarlanmıştır. Sınıf mevcutları iyi yönetilmektedir ve sınıf başına sadece 30 lisans öğrencisi ve 15 lisansüstü öğrenci kabul etmektedir.

  • New York Institute of Photograpy – Dünyanın En İyi Fotoğrafçılık Okulları

Dünyanın en iyi fotoğraf okulu listemizde yer versek de hemen söyleyelim; New York Institute of Photograpy katılımcılarına bir lisans programı sunmaz. Burası daha çok hevesli fotoğraf sanatçılarının belirli kurslar ve sertifika programları alabilmeleri için en iyi yerlerden biridir. Sınıflar çevrimiçi öğrenmeye dayalıdır, yani dersleri dünyanın her yerinden alabileceğiniz anlamına gelir. Ayrıca programınızı öğrenme hızınıza göre düzenleyebilir ve kursları esnekliğinize göre tamamlayabilirsiniz.

  • Ontario College of Art and Design University - Dünyanın En İyi Fotoğrafçılık Okulları

Kanada'da yer alan Ontario Sanat ve Tasarım Üniversitesi, siyah beyaz ve renkli olmak üzere karanlık odaya sahip nadir kolejlerden biridir. Fotoğrafçılık okulu, öğrencilerin fotoğrafçılık sanatı ile ticari bir ilişkiden ziyade kişisel bir bağ kurmasına yardımcı olan beceriye yönelik bir güzel sanatlar yaklaşımını benimser. Katılımcılara çeşitli fotoğraf uygulamaları öğretilir ve açıkçası dünyanın en iyi fotoğrafçılık okulu listemizdeki diğer her okul gibi gelecekteki kariyer olanakları açısından da önemli fırsatlar sağlar.

  • Paris College of Art

Güzelliğin şehri Paris’i bir sanat kolejiyle birleştirmeye ne dersiniz? Birçok fotoğrafçıya göre dünyanın en iyi fotoğrafçılık okulu olan Paris College of Art sanatınızı desteklemek üzere teknik bilgi birikimi ve sanatsal vizyon bakımından sizi önemli ölçüde geliştirecektir. Öğrenciler ayrıca, çoğu zaman yalnızca filmlerden gördükleri zengin Avrupa kültürünü deneyimleyebilirler! Katılımcılar, Paris moda ile eş anlamlı olduğu için moda fotoğrafçılığında da uzmanlaşmış bir lisans derecesi kazanabilmektedir.

  • Royal College of Art – Dünyanın En İyi Fotoğrafçılık Okulları

Tercihiniz kıta Avrupa’sı değil de ada olacaksa hiç kuşkusuz dünyanın en iyi fotoğrafçılık okulu listemizin son maddesinde size uyacak bir okul var! Royal College of Art; bireyleri, işletmeleri ve kuruluşları desteklemek için çok çeşitli fırsatlar sunar. Kolej, üç kampüse yayılmış şekilde Mimarlık Okulu, Sanat ve Beşeri Bilimler Okulu, İletişim Okulu ve Tasarım Okulu'nu kapsayacak şekilde dört ayrı fakülteye ayrılmıştır. Fotoğraf sanatları adlı yüksek lisans programı dünyanın her tarafında geçerliliğe sahip bir mezuniyet derecesine sahiptir. Genel olarak basit bir teknik eğitimden ziyade bu program; günümüzde değer verdiğimiz fotoğraf ilkelerinin tarihini, teorisini, temsilini ve kültürünü kapsayan geniş bir sanat eğitimidir.

Yurt Dışında Fotoğrafçılık Okumak Nasıl Bir His?

Dünyanın en iyi fotoğrafçılık okulu kabul edilen eğitim kurumlarında eğitim alarak fotoğrafçılık yeteneklerinizi zirveye taşımak elbette güzel olsa gerek. Ancak yurt dışında fotoğrafçılık okumak söz konusu olduğunda bahsedilmesi gereken tek avantaj bu değil. Bunun yanı sıra farklı bir kültürün içinde yeni bir yaşamı deneyimleyeceğinizi de unutmamalısınız. Özellikle gelecekte fotoğrafçılık kariyerinizle zirveye oynamak istiyorsanız tüm bu yeni deneyimler oldukça işinize yarayabilir.

Ancak yeniden hatırlatalım; yurt dışında fotoğrafçılık okumak için yukarıda bahsettiğimiz okullara kabul edilmek istiyorsanız çok sıkı çalışmanız gerek. Fotoğrafçılığın tekniğine, tarihine, uygulamalarına ve bugününe dair geniş bir birikime sahip olmalı, ayrıca portföyünüzle fark yaratmalısınız!

[widget-7]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30