Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

0 Ürün Sepeti Gör

Sepetinize ekli ürün bulunmamaktadır.

Fotoğraf Çekmekten Sıkılmamak İçin Yapmanız Gerekenler

Gerçek Fotoğrafçı Fotoğraf Çekmekten Sıkılmaz!

Fotoğraf çekmekten sıkılmak olur mu diye sorduğunuzu duyar gibiyiz. Fotoğraf çekmeye yeni başlayanların fotoğraf makinelerini ellerinden düşürmemeleri normaldir. Ancak yıllardır fotoğraf çeken profesyonel fotoğrafçılar zamanla fotoğraf çekmekten bıkabilirler. “Olur mu öyle şey?” demeyin, oluyor. Heyecanla başlanılan her iş gibi dünyanın en keyifli meslekleri arasında yer alan fotoğrafçılıktan da sıkılmak mümkündür. Rutine dönen fotoğraf çekimleri, gelin damat adaylarının kaprisleri, markaların istekleri fotoğrafçıları bazen mesleklerinden soğutabilir. Ayrıca hobi olarak fotoğraf çekenler de yaratıcılıklarını kaybettiklerini düşünerek fotoğraf çekmekten sıkılabilirler. Bu durumla siz de karşılaştıysanız aşağıdaki önerilerimize göz gezdirerek tekrar fotoğrafı tutku haline getirebilirsiniz. Fotoğraf çekmekten sıkılmamak ve fotoğraf çekerken eğlenmek için tavsiyelerimizi bir okuyun. Gerçek fotoğrafçı, tutkunu olduğu bu sanattan kolay kolay bıkmaz değil mi?

Fotoğraf çekiminden sıkılmamak ve çekim sırasında eğlenmek için öneriler:

1. Biraz ara verin.

Her meslekte ya da hobide bir süre ara vermek iyidir. Fotoğraf çekmeye de 1 – 2 hafta ara verin, fotoğraf çekmek için makinenizi hatta telefonunuzu elinize almayın. Mesleğiniz olsa dahi çekimlerinizi erteleyin. Fotoğraf çekmeyi özlediğinizi göreceksiniz. Özleminiz arttığında da işinize ve hobinize dönüş yapabilirsiniz. Daha verimli çalıştığınızı göreceksiniz.

2. Kuralları çiğneyin.

Fotoğraf çekmekten sıkılmamak ve fotoğraf çekerken eğlenmek için bazen kuralları ihlal etmeniz gerekebilir. Her zaman doğru ISO ya da diyafram değeriyle fotoğraf çekmek zorunda değilsiniz. Ayrıca 3’te 1 kuralına da sadık kalmazsanız sorun olmaz. Profesyonel fotoğrafçı olmak için illa belirli metotlarla fotoğraf çekmenize ve kendinizi kısıtlamanıza gerek yok. Kendinize özgü yeni bir çekim tekniği yaratabilirsiniz, denemekten korkmayın. Kalıplara takıldıkça fotoğrafçılıktan sıkılmanız doğal.

3. Tekniğinizi değiştirin.

Profesyonel fotoğrafçılık hayatınızda fotoğraf çekmekten sıkılmak istemiyorsanız sürekli aynı tarzda fotoğraf çekmeyin. Makro fotoğraf çekimlerini seviyor olabilirsiniz ancak bir de ufuk fotoğrafları çekmeyi deneyin. Ya da moda fotoğrafı çekmeyi çok iyi biliyorsanız mimari fotoğrafçılık alanında kendinizi geliştirin. Daha önce denemediğiniz teknikleri deneyin, uzmanlık alanınızı genişletin, yeni eğitimler alın. Moda, ürün, doğum, düğün, analog, hava, drone, photoshop… O kadar çok eğitim var ki!

4. Dünyayı dolaşın.

Fotoğraf çekmeye yeni başlayanlar ya da ekonomik durumu yeterli olmayanlar için bu zor bir madde olabilir. Ancak bir ülkeyi dahi gezseniz kendinize farklı deneyimler kattığınızı göreceksiniz. Profesyonel fotoğrafçılık hayatınızı yeni kentler, sokaklar, binalar, ormanlar, dağlar keşfederek farklılaştırın ve geliştirin. Hem gezin hem de fotoğraf çekin. Bu durum sıradan bir düzene doğru giden fotoğrafçılık mesleğinizi ve hobinizi renklendirecektir. Doğa fotoğrafçılığı da fotoğraf çekerken eğleneceğiniz ve sıkılmamanızı sağlayacaktır.

5. Hava durumuna aldırış etmeyin.

Çoğu fotoğrafçı hava durumunun iyi olduğu zamanlarda fotoğraf çeker. Bu durum da fotoğrafları tek düze kılar. Yağmurlu, karlı, sisli havalarda dışarı çıkın ve fotoğraf çekimi yapın. Makinenizi bir kılıfla koruyun ve doğanın güzelliklerini fotoğrafların. Yağmurla birleşen deniz, göle dönmüş sokaklar, rengarenk şemsiyeler, donmuş ağaçlar yaratıcı fotoğraflar çekmenizi sağlar.

6. Cep telefonunuzu da kullanın.

Fotoğraf çekmekten sıkılmamak için yanlış öneri olduğunu düşünüyor olabilirsiniz ancak akıllı telefonunuz varsa onun da sınırlarını zorlamayı deneyin. Sürekli kaliteli fotoğraflar çekeceksiniz diye bir kural yok. Telefonunuzla fotoğraf çekimi yapın, Photoshop yardımıyla düzenleyin. Hiç beklemediğiniz anda karşınıza çıkan fotoğraf karelerini böylece kaçırmamış olun.

7. Farklı ışıklar deneyin.

Fotoğraf çekmekten sıkılmamak için farklı olmanız gerektiğini biliyorsunuz artık. Bir diğer farklılık olarak ışığı kullanmayı deneyebilirsiniz. Farklı ışık kaynakları kullanarak yaratıcı kareler elde edebilirsiniz. Kızıl ötesi filtreler, gün doğumu ve batımı, aydınlatılmış sokaklar yaratacağınız kompozisyonlarla ilgi çekici olabilir.

Fotoğraf çekmekten bazen sıkılıyor ve bu durumun alışkanlığa dönüştüğünü düşünerek telaşa kapılıyorsanız önerilerimizden yararlanmanızda fayda var. Fotoğraf çekimlerini eğlenceli hale getirerek ve çekim tekniklerinizi farklılaştırarak bu sorunlarını giderebilirsiniz. Farklı dallar ve farklı çekim tekniklerinden yararlanmak istiyorsanız bir fotoğrafçılık kursuna başvurarak hem sıradan hayatınızın dışına çıkın hem de fotoğrafçılığın farklı alanlarında profesyonelleşme imkânı kazanın. Hikâyenizi kadrajınızdan yansıtın!

[widget-7]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30