Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

0 Ürün Sepeti Gör

Sepetinize ekli ürün bulunmamaktadır.

Fotoğraf Sanatçısı Nedir, Ne İş Yapar?

Tutkunuz Mesleğiniz Olsun İstemez Misiniz?

Çoğu zaman fotoğraf sanatçısı veya fotoğrafçı dendiğinde insanların aklına keyifli bir hobi gelir. Ancak unutmamak gerekir ki fotoğrafçılığın hem sanatsal hem de mesleki tatmin açısından son derece doyurucu, profesyonel bir yönü vardır. Eğer sizin de fotoğrafçılığa biraz ilginiz ve biraz da yeteneğiniz varsa fotoğraf sanatçısı nedir, ne iş yapar gibi bir soruya cevap bulmaya çalışmanız son derece doğaldır. Kim tutkusunu kariyeri haline getirmek istemez ki?

Peki gerçekten konuşursak bir fotoğraf sanatçısı ne iş yapar? Fotoğrafçının işi nedir? Nasıl profesyonel bir fotoğrafçı olabilirsiniz? Tüm bu soruları aşağıda sizler için yanıt vermeye çalıştık…

Onlarca Farklı Fotoğrafçılık Türü Var! – Fotoğrafçı Ne İş Yapar?

Fotoğrafçılık iş imkanları açısından hiç kuşkusuz en fazla seçeneğin olduğu mesleklerden biridir. Bir fotoğraf sanatçısı ne iş yapar diye yaptığımızda doğum fotoğrafçılığından düğün fotoğrafçılığına, ürün ve yemek fotoğrafçılığından modaya, kişisel fotoğrafçılıktan sosyal medyaya, reklam fotoğrafçılığından belgesel fotoğrafçılığına ve hatta uzay fotoğrafçılığına kadar uzanan geniş bir yelpazeden bahsedildiğini unutmamak gerekir. Dolayısıyla fotoğrafçılık; fotoğraf sanatçısı nedir sorusuna yanıt vererek açıklanamayacak kadar çok dala sahiptir.

Buna karşılık tüm fotoğrafçılık türlerinin temellerinde aynı şeylerin yattığını da göz ardı etmeyelim. Bir fotoğraf sanatçısı en basit tarifiyle fotoğraf makinesi ve lens yardımıyla ışığı ve açıyı doğru konumlandırarak estetik kareler yakalayan kişidir. Buna karşılık profesyonel anlamda fotoğraf sanatçısı farklı görevler üstlenebilir:

  • Müşteri talepleri doğrultusunda fotoğraf çekimlerinde bulunmak ve gerçekleştirmek,
  • Fotoğrafları kullanılacakları platforma göre düzenlemek,
  • Müşteriye farklı kompozisyonlar önermek ve ihtiyaç duyulan kompozisyonu açığa çıkarmak,
  • Lens, kamera, aydınlatma ve bilgisayar yazılımları ile teknik ekipman kullanma becerisine sahip olmak,
  • Yapay ve doğal aydınlatmayı en iyi şeklinde kullanmak,
  • Grafik tasarım yapmak ve fotoğrafları rötuşlamak,
  • Sanat danışmanlığı yapmak gibi sorumlulukları fotoğraf sanatçısı ne iş yapar sorusuna yanıt olarak verebiliriz.

Nasıl Fotoğrafçı Olunur? – Ne Yapmalısınız?

Fotoğraf sanatçısı ne yapar sorusuna kısaca yanıt verdiğimize göre artık fotoğrafçı olmak için neler yapabileceğinize göz atabilirsiniz. Her ne kadar fotoğrafçı veya fotoğraf sanatçısı olmak için üniversitelerin fotoğrafçılık ve kameramanlık bölümlerinden mezun olabileceğinizi söylemek mümkün olsa da bunun şart olmadığını da unutmamalısınız. Fotoğrafçılık kursları ile kendinizi geliştirebilir, bolca pratik yaparak farklı makine ve ekipmanları tanıyabilir, keyifli bir hobiden profesyonelliğe geçiş yapabilirsiniz.

Yola Foto Life ile Çıkmaya Ne Dersiniz?

Yalnızca bir fotoğraf tutkunu olarak kendinizi henüz yolun başında hissediyor olabilirsiniz. Hiç önemi yok! Yeter ki kendinizi geliştirmek ve tutkunuzu gerçek bir sanata veya kariyere dönüştürmek isteyin. Yolculuğunuza Foto Life Akademi’de başlayabilir; temel fotoğrafçılık kursu ile ilk adımları attıktan sonra uzmanlaşmak istediğiniz fotoğrafçılık türüne göre diğer fotoğrafçılık eğitimi programlarımızdan yararlanabilirsiniz.

Gelin, Foto Life Akademi’de fotoğraf sanatı ve ortak tutkumuz üzerine konuşalım, geleceğin başarılı fotoğraf sanatçıları arasına adını yazdırmak için neler yapmanız gerektiğine bakalım, size en uygun eğitimi belirleyelim ve kariyerinize bir adım önde başlayın!

[widget-7]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30