Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

0 Ürün Sepeti Gör

Sepetinize ekli ürün bulunmamaktadır.

Fotoğrafçı Yanlışları - En Sık Yapılan 8 Fotoğrafçı Hatası

Fotoğrafçı Hatalarına Düşmeyin!

Her meslekte olduğu gibi fotoğrafçılıkta da yapılan birçok hata vardır. Özellikle fotoğrafçılıkta yeni olanlar ışık kullanımı, teknik bilgiler ve ekipmanları doğru kullanamadıkları için bazı hatalar yapmaktadır. Sadece yaratıcılığın olması fotoğraf çekimi için yeterli bir şey değildir. Gerekli ekipmanlar, flaşın doğru kullanımı, kompozisyon oluşturma ve doğru lens seçimi kaliteli bir fotoğraf çıkarmanızı sağlayarak hata yapma durumunuzu en aza indirir.

Fotoğrafçılıkta yapılan hataları bilerek öz eleştiri yapmanız ve hatalarınızı düzeltmeniz fotoğrafçılık becerilerinizin artmasını sağlayacaktır. Genel olarak sıklıkla yapılan fotoğrafçı hatalarını sizin için derledik. Şimdi birlikte fotoğrafçıların yaptığı hatalar nelerdir, bu hataları düzeltebilmek için neler yapılır bakalım.

1.Ekipman Her Şey Değildir

Profesyonel bir ekipman sizi profesyonel bir fotoğrafçı yapmaz. Fotoğrafçıların yaptığı hataların başında iyi ve pahalı bir makinenin her şeyi yapabileceği düşüncesi gelir. İyi ve pahalı bir ekipmanın yüksek kalitede fotoğraflar çekeceğini düşünmeniz yanlıştır.  Tecrübeli bir fotoğrafçı cep telefonundan bile güzel fotoğraflar çekebilir. Burada önemli olan size uygun olabilecek nitelikte bir makine edinmenizdir. Fotoğrafçıların yaptığı hataları yapmamanız için alacağınız kameranın işlevine ve özelliklerine dikkat etmelisiniz.

2.Çok Sık Flaş Kullanmayın

En çok yapılan fotoğrafçı hatalarından biri de yanlış flaş kullanımıdır. Profesyonel bir fotoğrafçı çok sık flaş kullanmaz. Eğer fotoğrafçılıkla gerçekten ilgileniyorsanız ve becerilerinizi geliştirmek istiyorsanız fotoğrafçı hatalarına düşmemek için çok sık flaş kullanımından kaçınmalısınız. Yanlış flaş kullanımı düzeltebilmek için doğru enstantane ayarlarını kullanmalısınız.

3.Çok Fazla Lens Almayın

Fotoğrafçı hatalarından biri de gereksiz çok fazla lense sahip olmalarıdır. Fotoğrafçılar her çıkan yeni lensi almaya çalışırlar. Doğru olan ise kullanım alanına göre doğru lensleri tercih etmektir. Eğer sizde fotoğrafçıların yaptığı hataları yapmak istemiyorsanız özellikle lenslerinizi amaca yönelik seçmelisiniz.

4.Enstantane Ayarına Dikkat Edin

Fotoğrafçıların hatalarından biri de doğru enstantane ayarlarını yapamamaktır. Enstantane, deklanşöre bastığınızda optik algılayıcıya ne kadar süre ile ışık düşeceğini hesaplayan ve fotoğrafınızda konunun hareketini belirleyen bir ayardır. Maalesef ki çoğu fotoğrafçı sabit veya hareketli nesneler için bu ayarı doğru yapamıyor. Eğer sizde fotoğrafçıların hatalarını yaşamak istemiyorsanız doğru olan enstantane ayarını öğrenmelisiniz veya bunun için destek almalısınız.

5.Ufuk Çizgisine Dikkat Edin

Fotoğrafçıların hatalarından biri de çekilen fotoğraflarda ufuk çizgisini ayarlayamamaktır. Yanlış ufuk çizgisi fotoğrafın bütünlüğünü bozacağı gibi amatör bir görüntü oluşmasına da sebep olur. Siz de fotoğrafçı yanlışlarından biri olan ufuk çizgisini tutturmak istiyorsanız bol bol gün batımını veya gün doğumunu fotoğraflayarak pratik yapmalısınız.

6.Ekipmanların Temizliğine Özen Gösterin

Fotoğrafçı yanlışlarından bir diğeri ise ekipmanlarına özen göstermemeleridir. Ekipmanlar sizin fotoğraf çekiminizde bütünlüğü oluşturan en büyük araçlardır. Bu yüzden ekipman temizliğine özen göstermelisiniz. Fotoğrafçı yanlışlarını yapmamak istiyorsanız çekimleriniz için en önemli faktör olan ekipmanlarınızı dikkatli kullanmalı ve her çekimden önce mutlaka temizlemelisiniz.

7.Kompozisyonun Önemini Bilin

Fotoğrafçıların en sık yaptığı fotoğrafçı yanlışlarından biri de zayıf kompozisyon oluşturmalarıdır. Kompozisyon bir fotoğraf çekimi için en önemli etkenlerden biridir. Konuyu zenginleştirmek ve doğru dengelemek için doğru bir kompozisyon yaratmalısınız. Kompozisyon düşünürken fotoğrafçıların yaptığı hatalardan biri de konuyu kadrajın tam ortasına yerleştirmektir.  Bu yöntem çekici bir görüntü oluşmasını engeller.  Fotoğrafçı yanlışlarından biri olan zayıf kompozisyonu doğru oluşturmak istiyorsanız üçler kuralını uygulayabilirsiniz.

8.Doğayı Tanıyın

Fotoğrafçı çekimleri için en önemli olan detaylardan biri de doğayı tanıyarak nerde nasıl çekim yapabileceğinizi bilmektir. Bunun için iyi bir gözlemci olmanız gerekir. Güneşli havada nasıl çekim yapılır, yağmurlu havalarda hangi lensler kullanılır bilmelisiniz. Fotoğrafçı yanlışlarından birisi de doğayı iyi tanımayarak çekim yapmaktır. Bunları düşünerek yaptığınız çekimlerde daha başarılı olursunuz. Bu da size profesyonel olma yolunda katkı sağlar.

Fotoğrafçıların yaptığı hatalar nelerdir anlatmaya çalıştık. Sizde bu sıraladıklarımızdan hatalarınızı belirleyip düzeltmeye çalışabilirsiniz. Eğer fotoğrafçı olmak istiyorsanız kendinizi her geçen gün daha çok geliştirmelisiniz. Sonuçta herkes hemen profesyonel olamaz. Başlangıçlar her zaman zor olur. Önemli olan kendinizi geliştirip bu hataları yapmamanızdır.

[widget-7]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30