Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

0 Ürün Sepeti Gör

Sepetinize ekli ürün bulunmamaktadır.

Fotoğrafçılar Neden Erken Uyanır?

Sabahın İlk Işıklarında Çekilen Fotoğraflar Daha Anlamlı!

Fotoğrafçılar için en önemli etken çekim yapacakları yerin kendi kontrolleri altında olmasıdır. Kara ya da deniz veya bir manzarayı fotoğraflamak için sakinlik ararlar. Bunun için de istedikleri ortam şartlarının sağlanması gerekir. Genellikle kimsenin olmadığı yerlerde, günün doğumunda ya da batımında harika kompozisyonlar yaratarak çekim yapmak isterler. Bu da fotoğrafçılar neden erken uyanır sorusunun cevabı olmaktadır.

Amatör veya profesyonel fotoğrafçıların erken uyanma nedenleri istedikleri çekimleri gerçekleştirebilecek ambiyans oluşturmaktır. Sabahın erken saatleri istedikleri kompozisyonları elde etmelerini sağlayacağı için en çok değerlendirdikleri zaman dilimidir. Bu zaman dilimi gün doğumuyla birlikte şehrin sakinliğini ön plana çıkararak istedikleri fotoğrafları elde etmeyi sağlar. Özellikle manzara fotoğrafçılığında değerlendirilen gün doğumu, en güzel karelerin çıkmasını yardımcı olur. Bu yazımızda sizlere fotoğrafçıların erken uyanma nedenlerini ve çekim için neden önemli olduğunu anlatacağız.

1.Doğal ışığı kullanmak

Kötü ışık elbette yoktur. Fakat fotoğrafçıların daha iyi görüntü alabilmek için kullandıkları bazı yöntemler vardır. İdeal bir çekim gerçekleştirmek için sabahın ilk saatlerinde kullandıkları doğal ışıkla istedikleri fotoğrafları elde ederler. Doğal ışık, altın saatler, gün doğumu ve batımı manzara fotoğrafları için oldukça etkilidir.

2.Sabahın ilk saatlerinden faydalanmak

Sabahın ilk saatleri, diğer zaman dilimlerine göre daha soğuk olur. Bu soğukluğa bağlı oluşan buzlanmada kırağı gibi doğa olaylar gerçekleşir. Bu durum fotoğraflara görsel olarak farklı bir anlam katar. Bu sebeple sabahın erken saatlerinde yapılan çekimler fotoğrafçının erken uyanma nedenlerinden biri olur.

3.Gün doğumundan yararlanmak

Gündoğumda çekilen fotoğraflar her zaman farklı bir etki yaratır. Günün ilk saatlerinde çekilen manzara fotoğraflarının etkileyici bir havası vardır. Bir şehirde sakin bir ortamda kalabalıktan uzak fotoğraf çekmek isteyen fotoğrafçılar için erken uyanma nedenlerinden biri de gün doğumunun önemidir. Gün batımına göre daha farklı çekimler elde edilir. Güneşin en güzel halleri yakalanabilir.

4.Sisli havada çekim yapmak

Gün doğumunun başlamasıyla fotoğrafçılar iyi kareler çekebilmek için sisli havadan faydalanmak ister. Özellikle tecrübeli fotoğrafçılar daha yüksek alanlara çıkarak sabahın ilk saatlerinde bu anı fotoğraflamaya çalışır. Çünkü sisli havanın yarattığı atmosfer ile ilginç çekimler gerçekleştirirler. Bu da fotoğrafçılar neden erken uyanır sorusuna bir cevap olmuş olur.

5.Sakinlikten faydalanmak

Gün doğumunun önemini bilen fotoğrafçılar, fotoğraflamak istedikleri yerin sakin olmasını isterler. Şehrin gürültüsünden uzak, kalabalık olmayan yerlerde daha sağlıklı çekim gerçekleştirirler. Özellikle manzara fotoğrafları için kadraja kötü etki etmeyecek nesneleri veya kişilerin olmasını istemezler. Her zaman olmasa da arada yapılan bu çekimlerde daha iyi sonuç alırlar. Bu sebeple fotoğrafçıların erken uyanma nedenlerinden biri de sakinlikten faydalanmaktır.

Gün doğumunda çekilen fotoğrafların önemini bilen fotoğrafçılar için erken uyanmak bir sorun değildir. Aksine bir tutkudur. İstenilen manzara fotoğrafları, gün doğumunda çekilen fotoğraf her zaman farklı bir etki bırakır. En iyi kareleri yakalamak isteyen fotoğrafçılar gün doğumunun önemini çok iyi bilir. Sizler de gün doğumunda çekilen fotoğraflarının önemini bilip, bunlara istediğiniz manzara fotoğraflarını eklemek isterseniz sabahın ilk saatlerinde çekim yapın.

[widget-7]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30