Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

0 Ürün Sepeti Gör

Sepetinize ekli ürün bulunmamaktadır.

Fotoğrafçılara Sorulan En İlginç Sorular

Bazen Fotoğrafçılara Sorulan Sorular Tahammül Sınırını Aşabiliyor! – Siz Siz Olun Bu Soruları Sormayın!

Profesyonel fotoğrafçılık ile uğraşanlar, meslekleri süresince tanıdıklarından ya da fotoğraf meraklılarından garip sorular işitebiliyorlar. Genellikle kolay bir meslek olarak görülen fotoğrafçılığı küçümseyenler ilginç ve fotoğrafçıları sinirlendirecek sorular sorabiliyorlar. Profesyonellerin sabırla cevap verdikleri, bazen komik bazen de saçma gördükleri fotoğrafçılara sorulan en ilginç sorular listesini sizin için hazırladık. Dilerseniz sorulan sorulara göz atarak fotoğrafçıları nasıl kızdıracağınızı öğrenebilirsiniz. Bu soruları sormadan önce tekrardan düşünseniz iyi edersiniz…

1.Neden aynı şeyi defalarca çekiyorsun?

Fotoğrafçılara sorulan en ilginç sorular arasında çekim sayısının sorgulanması yer almaktadır. Fotoğrafçıların daha iyi görüntü yakalama istekleri bazı insanlara saçma gelebilir. Aynı kareyi farklı açılardan çekmenin yaratacağı sanatsal çeşitliliği anlamayabilirler. Neden aynı şeyi defalarca çektiğini soranlar fotoğrafçılıktan anlamayanlardır.

2.Bir fotoğraf için bunca zahmete değer mi?

Bu soruya karşılık olarak ödüllü fotoğrafların nasıl çıktığını sanıyorsunuz gibi bir soru yönlendirilebilir. Fotoğrafçılar etkileyici kareleri yakalamak için elbette zahmete girecekler. Yeri gelecek karlar içinde kalacak yeri gelecek dağın zirvesine çıkacaklar. Fotoğrafçılık sanıldığı kadar kolay bir iş değildir. Ancak fotoğrafçılara sorulan sorular bu tarz olunca, mesleğin biraz küçümsendiği ortaya çıkmaktadır.

3.Işık doğru mu?

Fotoğrafçılara sorulan sorular arasında işini fotoğrafçıya öğretmeye kalkan insanların en çok yönelttiği sorulardan biri budur. Işığın doğru olup olmadığını elbette fotoğrafçı bilecektir. Hiçbir eğitiminiz olmadığı halde ışık hakkında ahkâm kesmeniz can sıkıcı olabilir. Aman dikkat edin bu soruyu sormayın, büyük bir tepki alabilirsiniz.

4.Kameran çok pahalı değil mi? Ne gerek var?

Fotoğrafçılığı masrafsız bir meslek olarak görenler genellikle bu soruyu sorarlar. Fotoğraf çekmek ya da profesyonel fotoğrafçı olmak için pahalı makineler ve ekipmanlar gerekir. Fotoğrafçılara sorulan en ilginç sorular arasında lider olacak bu soruyla fotoğrafçının belki de yıllarca borç ödemeyi göze alarak aldığı ekipmanlarına dahi saygısızlık edilir. Kameraların ve ekipmanların fotoğraf sanatının gereklerinden olduğu unutulmamalıdır.

5.Makineni bırakmayacak mısın?

Fotoğraf makinenizin elinizden düşmemesi yakınlarınızda ve arkadaşlarınızda sıkıntı yaratabilir. Ancak aniden bizi çeker misin gibi sorular da sorabilirler. Fotoğraf çekmenin yaşam tarzınız olduğunu bu insanlara tekrar tekrar hatırlatmanız gerekebilir. Fotoğrafçılara sorulan sorular içinde sinir bozanlardan biri de budur.

6.Photoshop kullanan gerçek fotoğrafçı mı sence?

Burada hafif bir laf sokulduğunu fark etmişsinizdir. Fotoğrafçılara sorulan en ilginç sorular arasında yerini alan Photoshop kullanma meselesi profesyonellerin canını sıkabilir. Mükemmel fotoğraf yaratmak kavramını anlamayanlar bu soruyu size de yöneltebilir. Böyle düşünen insanlar fotoğrafçılık kursları ile fotoğrafçı olamayacağınızı da söylerler sizlere. Bu kişilere en güzel cevabı fotoğrafların asılları ve photoshop kullanılarak düzenlenmiş hallerini göstererek verebilirsiniz.

7.Düğün fotoğraflarımızı bedavaya çekersin değil mi?

Fotoğrafçılara sorulan sorular arasında arkadaşlardan ve akrabalardan gelen bir soru budur. Fotoğrafçı iseniz onların düğün fotoğraflarını çekmeye mahkûmsunuzdur. İyi bir arkadaşın size böyle bir soru sormayacağını bilin ve bunu da kendisine iletin.

8.Bu işte çok para var mı?

Fotoğrafçılığın bir tutku işi olduğunu anlamayanlar genellikle kazandığınız parayı sorgularlar. Aldığınız hazzın ve kendinize kattıklarınızın kazandığınız paradan daha değerli olduğunu anlatmayı deneyebilirsiniz onlara.

Fotoğraf çekmekten elbette para kazanılır ancak fotoğrafçının bu işi tamamen çok sevdiği için yaptığını unutmamak gerekir.

9.Makinem olsa ben de fotoğraf çekerim değil mi?

Bunun anlamı dijital fotoğraf makinesi olan herkes fotoğraf çekebilir demektir. Bu soruyu soranlar genellikle fotoğrafçılığın makine ile ilgili olduğunu düşünürler. Açıklama yapmak için kendinizi yormayın, sakin kalın.

Fotoğraf çekerek kadrajlara kendi açısından bakmayı denememiş olan kişiler bunlar gibi birçok soruyu sorarak fotoğrafçıları kızdırmaktan hiç çekinmiyorlar. Fotoğrafçılara sorulan en ilginç sorular bunlarla bitmiyor elbette. Fotoğraf çekerek dünyaya farklı açıdan bakan fotoğrafçıların ruhunu elinize fotoğraf makinesi almadan anlamak mümkün olmayacaktır. Fotoğrafçılara sorulan sorulara en güzel cevap makineyi eline alarak keyif alacağınız ve ilgi duyacağınız mekânlar da ilgi alanlarına göre çekimler yapmak olabilir.

Siz de fotoğrafçı olarak size yöneltilen soruları bizimle paylaşabilir, listemizi uzatabilirsiniz. Kolay gelsin…

[widget-7]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30