Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

0 Ürün Sepeti Gör

Sepetinize ekli ürün bulunmamaktadır.

Profesyonel Fotoğrafçı Olmak İçin Neler Yapmalısınız?

Profesyonel Fotoğrafçı Olmak İstiyorum Diyenlere Tavsiyeler

Profesyonel fotoğrafçı olmak, yalnızca bir fotoğraf makinesi alıp görülen her şeyi kadrajlamak demek değil. Ya da fotoğrafçı olmak için birkaç teknik bilgiye hakim olmak yeterli değil. O halde profesyonel fotoğrafçı nasıl olunur? Aslında profesyonel fotoğrafçı olmanın ilk kuralı, yaratıcı düşünebilmektir. Özgün olmak, en kısıtlı imkanlarda bile mükemmel işler çıkarmak, fotoğrafçılık kursunda veya fotoğrafçılık bölümünde eğitim almak da fotoğrafçı olmak istiyorum diyenlerin gereksinimidir. 

Üç yıldır, beş yıldır hatta on yıldır bile fotoğraf çekiyor olabilirsiniz ancak fotoğrafçı olmak, profesyonel fotoğrafçıyım diyebilmek için zamandan daha önemli olan bazı şeyler bulunduğunu unutmayın. Merak etmeyin, şimdi sizlere profesyonel fotoğrafçı olmak için nelere ihtiyacınız olduğundan bahsedeceğiz. 

 

[widget-8]

Profesyonel Fotoğrafçı Nasıl Olunur?

Profesyonel fotoğrafçı olmak için hangi alanlarda uzmanlaşmanız gerektiğini, makine ve ekipman kullanımlarını bilmeli; iletişim gücünüzü artırmalı, çalışma saatlerinin esnekliğini göze almalısınız. Eğer fotoğrafçı olmak istiyorum diyorsanız mesleğin ciddiyetini kavramalı ve aşağıdaki unsurlara dikkat etmelisiniz:

Fotoğrafçılık Eğitimi Alın

Etrafınızda hiç fotoğrafçılık eğitimi almadığı halde profesyonel fotoğrafçı olduğunu düşünen kişiler olabilir. Elbette deneyim yolu ile fotoğrafçı olmak da mümkün. Ancak fotoğrafçılık eğitimi almayanların 5 yılda ulaştığı bir noktaya, sizler fotoğrafçılık kursuna katılarak 1 yılda ulaşabilirsiniz. Dolayısıyla profesyonel fotoğrafçı olma yolunda daha hızlı ilerler ve daha güzel sonuçlar alırsınız. Ayrıca fotoğrafçılık kursunda düğün fotoğrafçılığı, doğum fotoğrafçılığı, moda fotoğrafçılığı, ürün fotoğrafçılığı ve stüdyo fotoğrafçılığı gibi branşlarda uzmanlaşma fırsatı elde edersiniz. Ve tabii fotoğrafçılık kursu sonunda elde edeceğiniz fotoğrafçılık kursu sertifikası ile eğitimli ve profesyonel fotoğrafçı olduğunuzu her yerde kanıtlarsınız. 

Uzmanlık Alanınızı Seçin, Profesyonelleşin!

Profesyonel fotoğrafçı olmak isteyenlerin işini kolaylaştıracak bir diğer adım da uzmanlık alanlarını seçmeleri olacaktır. Günümüzde doğum fotoğrafçısı, ürün fotoğrafçısı, moda fotoğrafçısı, reklam fotoğrafçısı, nişan fotoğrafçısı, portre fotoğrafçısı ve düğün fotoğrafçısı en çok tercih edilen uzmanlık alanlarından.

Bütün fotoğraf makinelerini, ekipmanlarını ve özelliklerini bilin.

Profesyonel fotoğrafçı olmak için güncel ve geçmiş tüm fotoğraf makinelerini tanımalı ve özelliklerini öğrenmelisiniz. Hangi ortamda hangi fotoğraf makinesi daha iyi, makro çekimde hangi makinenin lensi daha kullanışlı, gece fotoğraf çekiminde en iyi sonuçları hangi marka verir, mutlaka hakim olmalısınız. 

Başarılı ve profesyonel fotoğrafçı olmak için işinizi kaliteli yapmalısınız. Bu nedenle objektifleri, ışık ekipmanlarını, fonları, lensleri ve diğer fotoğraf malzemelerini iyi tanımalı ve hangi durumlarda nasıl kullanacağınızı bilmelisiniz. Doğum fotoğrafçısı hangi lensi kullanır, moda fotoğrafçısı hangi ışığı seçer bilmelisiniz.

Fotoğraf ajanslarında çalışın.

Fotoğrafçılık sektörde öğrenilir. İyi bir fotoğrafçı olmakProfesyonel fotoğrafçı fotoğraf projelerinin başından sonuna kadar plana hakim bir tavır sergilemelidir.için ajansların çalışma mantığını çözmeniz gerekir. Bu  yüzden fotoğrafçı olmak istiyorum diyenlere bir diğer tavsiyemiz de çekim hazırlıklarının nasıl yapıldığını, ışık ve stüdyo düzenlerinin nasıl kurulduğunu, modelle iletişimin nasıl kurulacağını bilmeniz gerekir. 

Her şeyin fotoğrafını çekin.

Fotoğrafçı olmak isteyenlere tavsiyelerimizden bir diğeri de gördükleri her şeyi kadrajlarına almaları. Profesyonel fotoğrafçı olmak isteyenler el becerilerini ve tekniklerini geliştirmek için sürekli fotoğraf çekmeliler. Düğün, doğum, manzara, moda fotoğrafçısı olma amacındakiler gördükleri her kareyi deklanşöre basarak ölümsüzleştirmelidirler. Böylece ilk çalışmaları ile son çekimleri arasındaki farkları rahatça görebilirler.

Fotoğraf yarışmaları ile kendinizi test edin.

Fotoğrafçı olmak isteyenlere tavsiyelerimizden en önemlisi, yeteneklerinizi ve seviyenizi tartmanız. Unutmayın, sektörde binlerce fotoğrafçı var. Doğrularınızı ve yanlışlarınızı görmek, rakiplerinizi tanımak için fotoğraf yarışmalarına katılın. Eğer kendinizi sınamazsanız neyi doğru, neyi yanlış yaptığınızı bilemezsiniz. Profesyonel fotoğrafçı olmak için rakiplerinizi görmelisiniz.

Portfolyonuzu hazırlayın.

Fotoğrafçı olmak isteyenlere önerilerimizde sırada profesyonelliğin simgesi portfolyo hazırlığı var. Profesyonel fotoğrafçı olarak ajanslarda çalışacaksanız iş başvurularınızı yaparken fotoğraf çekimlerinizi göstereceğiniz bir portfolyo oluşturmaya başlayın. Çalışmalarınızdan en iyi örnekleri derleyin ve yaratıcılığınızın beğenilmesini bekleyin.

İletişim yeteneklerinizi geliştirin.

Profesyonel fotoğrafçı olmak istiyorsanız insan ilişkileriniz kuvvetli olmalı. İyi bir fotoğrafçı olmak için modelle, gelinle, damatla, çocukla, aileyle iyi iletişim kurabilmelisiniz. Bu nedenle etkili iletişim eğitimleri alabilirsiniz.

Fotoğraf programlarını kullanmayı bilin.

Özellikle Photoshop bilmeyen fotoğrafçıya iş vermediklerini bilmenizde yarar var. Profesyonel fotoğrafçı olmak için çok kullanılan görsel düzenleme programlarını öğrenmeli, gerekirse kurslara gitmelisiniz. Etkileyici fotoğrafları ortaya çıkartmak için bu programlara ihtiyacınız olacak.

Dünyayı dolaşın, gezin, çekin.

Profesyonel fotoğrafçı olmak istiyorum diyorsanız her yerde ve şartta çekim yapabiliyor olmanız gerek. Eğer amacınız adından söz ettiren bir fotoğrafçı olmaksa mümkün olduğunca çok ülke gezin. Manzara fotoğrafları çekin, doğa fotoğrafçılığını yakından gözlemleyin, farklı kültürler ve insanlar tanıyın, anları ölümsüzleştirin.

Profesyonel Fotoğrafçı Nasıl Olunur?

Profesyonel fotoğrafçı olmak isteyenlerin yaptıkları ilk yanlış bir dijital fotoğraf makinesi alarak kendilerini fotoğrafçı zannetmeleridir.

Gelişen fotoğraf makinesi sektörü sayesinde hiç zahmete girmeden fotoğrafın ISO, diyafram, ışık, kontrast ve renk ayarlarını yapabilenler fotoğrafçılığı bu dar çerçevede değerlendiriyorlar. Mesleğin değerini de düşüren bu kişiler maddi imkanları var ise bir de stüdyo açarak bir süre sonra bırakacakları bir mesleğe yatırım yapmış oluyorlar. Hem de fotoğrafçı olmak istiyorum diyenlere yanlış örnek oluyorlar.

Profesyonel Fotoğrafçı Olmak İçin Eğitim Şart!

Fotoğrafı olmak isteyenlere tavsiyelerimizi sıraladık. Şimdi son olarak da şunu önerelim. Profesyonel fotoğrafçılığın ilk adımı, eğitimden geçer. Eğer bir fotoğrafçılık kursunda ya da üniversitelerin fotoğraf bölümünde eğitim almadıysanız sektöre 1-0 yenik başlamışsınız demektir.  Profesyonel bir fotoğrafçı olmak için her meslekte olduğu gibi eğitim almak, fotoğraf ajanslarında deneyim kazanmak gerekir. Eğitim almak isteyenler 2 yıllık meslek yüksekokullarında fotoğrafçılık ve kameramanlık bölümlerinde okuyabilirler. Ayrıca 4 yıllık Sinema TV bölümleri de fotoğrafçılık ve kamera dersleri ile eğitim almak isteyenlere çözüm olabilir.

Önerilerimizden yararlanır ve fotoğraf eğitimi almayı ihmal etmezseniz profesyonel fotoğrafçı olmak için hiçbir engele takılmazsınız…

[widget-7]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30