Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

0 Ürün Sepeti Gör

Sepetinize ekli ürün bulunmamaktadır.

Türkiye'nin İlk Fotoğraf Müzesi Nerede, Kaç Yılında Kuruldu?

Ülkemiz Fotoğrafçılığının Simge Mekanı – Türkiye’nin İlk Fotoğraf Müzesi

Ülkemizde fotoğrafçılığa meraklı genç – yaşlı pek çok insan olsa da güzel sanatların bir dalı olarak fotoğrafçılığın uzun bir dönem boyunca arka planda kaldığını söylemek yanlış olmayacaktır. Diğer güzel sanatların aksine Türkiye’nin ilk fotoğraf müzesi dünyadaki örneklerinden çok daha geç bir dönemde açılmıştır.

Peki Türkiye’nin ilk fotoğraf müzesi nerede, kaç yılında kuruldu? Bu soru daha detaylı bir yanıtı hak ediyor. Aşağıda Türkiye’nin ilk fotoğraf müzesi hakkında sizlere bilgi verdik...

Eskişehir Şaşırtmıyor! – Türkiye’nin İlk Fotoğraf Müzesi Hangi İlimizde Kurulmuştur?

Çoğu zaman Avrupa kentlerine benzetilmesiyle Eskişehir’in son yıllarda bir fenomen halini aldığı inkar edilemez. Nitekim söz konusu fotoğrafçılık olduğunda da Eskişehir’in yine öncülük yaptığını vurgulamak gerekir. İlk Türkiye fotoğraf müzesi nerede sorusuna elbette Eskişehir cevabını vereceğiz...

Osman Yaşar Tanaçan Fotoğraf Müzesi Eskişehir’in Odunpazarı ilçesindedir ve 2017 yılında kurulan müze Türkiye’nin ilk fotoğraf müzesi olarak kayda geçmiştir. 372 adet fotoğraf makinesinin sergilendiği müzede ayrıca fotoğraflar ve fotoğrafçılıkla ilgili diğer ekipmanlar da yer almaktadır. Türkiye’nin ilk fotoğraf müzesi aynı zamanda ülkemiz fotoğrafçılığına katkı sunmak üzere fotoğraf eğitimleri de sunmaktadır.

İlk Uluslararası Fotoğraf Müzemiz: Ara Güler Fotoğraf Müzesi

Fikir olarak Osman Yaşar Tanaçan Müzesi öncesinde planlanmaya başlasa da Ara Güler Fotoğraf Müzesi 2018 yılında ziyarete açıldığı için Türkiye’nin ilk fotoğraf müzesi sayılması pek de mümkün değildir. Fotoğraf sanatçısı Ara Güler ve Doğuş Grubu’nun işbirliği ile açılan müze; İstanbul – Beyoğlu’nda bulunmaktadır. Açıldığı yıl Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan Bakanlık Özel Ödülü alan müze 1000 metrekareye yakın alanı ile sergilere ev sahipliği yapmaktadır.

Diğer Fotoğraf Müzelerimiz – Türkiye’deki Fotoğraf Müzeleri

Birer yıl arayla açılan Osman Yaşar Tanaçan Fotoğraf Müzesi ve Ara Güler Müzesi akabinde ülkemizde fotoğraf müzelerine gösterilen önem de artmıştır. Her ne kadar sayısı çok fazla olmasa da giderek artan fotoğraf müzeleri ile daha fazla sergiye ev sahipliği yapılmaktadır. Ülkemizdeki diğer fotoğraf müzelerini de Türkiye’nin ilk fotoğraf müzeleri sonrası sizler için sıralayalım. İşte Türkiye’deki fotoğraf müzeleri:

  • Balıkesir Ulusal Fotoğraf Müzesi
  • Hilmi Nakipoğlu Fotoğraf Makineleri Müzesi (Kamera Müzesi) – Bakırköy, İstanbul
  • İstanbul Fotoğraf Müzesi – Beyazıt, İstanbul
  • Malatya Büyükşehir Belediyesi Fotoğraf Makinası Müzesi

Bir Sanat Olarak Fotoğrafçılıkla Tanışıyoruz!

Türkiye’nin ilk fotoğraf müzesi henüz yalnızca 5 yıl önce açılmış olsa da ülke olarak fotoğraf sanatına daha fazla önem vermeye başladığımızı söylememiz yanlış olmayacaktır. Her geçen gün artan Türkiye’deki fotoğraf müzeleri ve fotoğraf sergileri ile fotoğraf meraklılarının bu sanatın incelikleriyle tanışması çok daha kolay bir hale gelecektir.

Bu noktada Foto Life Akademi olarak öğrencilerimize yalnızca fotoğrafçılık eğitimi vermekle yetinmediğimizi, bu sanatın atmosferini hissetmelerini sağlamak üzere Türkiye’deki fotoğraf müzeleri ve sergilerini ziyaret ederek sanatsal okur yazarlıklarını da geliştirmeyi hedeflediğimizi vurgulamak isteriz...

[widget-7]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30