Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

0 Ürün Sepeti Gör

Sepetinize ekli ürün bulunmamaktadır.

Kişisel Gelişim Kursu Nedir?

Kişisel Gelişim Eğitimleri İle Bambaşka Bir Sen! Yerinizde Saymayın!

Günlük hayatın koşturmasında kendimizi bazen yerimizde sayıyor gibi hissedebiliriz. Hep aynı günün döngüsü içerisinde kaybolabiliriz. Bir noktadan sonra hayatımızı olumlu yönde etkileyecek, potansiyelimizi keşfetmeyi sağlayacak, bizi geliştirecek ve yeni fırsatlar yakalamamıza yardımcı olacak bir şeyler ararız. İşte tam da bu arayış içerisinde karşımıza kişisel gelişim kursları çıkar. Diksiyondan beden diline, hitabetten fotoğrafçılığa, danstan dramaya kadar onlarca kişisel gelişim eğitimi ile karşılaşırız.

Peki nedir bu kişisel gelişim kursu? Kişisel gelişim kursları; alanında uzman eğitmenler tarafından, kişide farkındalık yaratacak, kendini geliştirmesini sağlayacak, kendini yetersiz hissettiği alanlarda bilgi ve deneyim edinmesine yardımcı olacak eğitimlerdir. Kişisel gelişim kursu, özel kurs adı altında tanımlanan eğitim kurumlarıdır ve Milli Eğitim Bakanlığına bağlı, sertifika ve katılım belgesi vermekle yükümlü eğitim merkezleridir. Kişisel gelişim kurslarına daha detaylı bakacak olursak…

Kişisel Gelişim Kavramı Nasıl Ortaya Çıktı?

Hepimizin son yıllarda en çok duyduğu kavramlardan biri kişisel gelişimdir. Dünyada 1970’lerde popüler olmaya başlayan kişisel gelişim, Türkiye’ye Nüvit Osmay’ın “İnsan Mühendisliği” kitabı ve Dale Carnegie’in kitaplarının Türkçeye çevrilmesiyle girmiştir. 1990’lı yıllarla birlikte kişisel gelişimin iş hayatında öneminin fark edilmesiyle beraber kişisel gelişim kursları ve danışmanlık şirketleri açılmaya başlamıştır. Hatta kişisel gelişim uzmanlığı adı altında yeni bir meslek kolu da ortaya çıkmıştır.

Hayatımıza hızlı bir giriş yapan kişisel gelişim, insanın kaçınılmaz olarak sürekli değişmesi ve gelişmesi ihtiyacından beslenmektedir. Yaşadığımız olaylar, iş hayatında karşılaştıklarımız, kurduğumuz ilişkiler, okuduğumuz kitaplar ve dinlediğimiz müzikler ile bu değişim istemsizce, bilinçsizce ve kontrolümüz dışında gelişir. Kontrollü kişisel değişim ise rutininden çıkmak isteyenlerin kendini daha ileri ve iyiye götürmek için gerçekleştirdiği pozitif çabanın ürünüdür. Bu noktada karşılaştığımız kişisel gelişim kursları ve kişisel gelişim eğitimleri yol gösterici olmaktadır.

Ömür boyu devam eden kişisel değişimi destekleyen kişisel gelişim kursları sayesinde kendimizi bir adım öteye taşıyabilir, yetkinlik alanlarımızı genişletebilir, özgüven kazanabiliriz.

Kişisel Gelişim Alanları Nelerdir?

Kişisel gelişim nedir sorusuna ve kişisel gelişim kurslarının genel işlevine değinirken hangi kişisel gelişim alanlarında kendinizi geliştirebileceğinizden de bahsedelim. Kişisel gelişim sadece tek bir alanda kendinizi geliştirmekle olmaz. Şöyle düşünün; diksiyonunuzu düzeltirken beden dilinizi de doğru kullanmanız, stresinizi kontrol altına alırken motivasyonunuzu da arttırmanız gerekmez mi? Cevabınız evet ise kişisel gelişimin birbiriyle bağlantılı alanları kapsadığını ve bize kendimizi her alanda geliştirme şansı verdiğini tahmin edersiniz.

Kişisel gelişim alanları; iş hayatı, sosyal yaşam, kişisel ilişkiler, aile ilişkileri, ruhsal ve fiziksel alanlar gibi geniş kapsamlıdır. Bu nedenle kişisel gelişim kursları tarafından verilen kişisel gelişim eğitimleri; güzel konuşmadan beden diline, ikna tekniklerinden liderliğe, danstan imaja kadar birçok seçenek sunar. İlgi alanınıza ve eksik kaldığınızı düşündüğünüz özelliklerinize göre kişisel gelişim kursu seçiminizi yapabilirsiniz.

Kişisel Gelişim İçin Hangi Kurslara Gitmeli? Kişisel Gelişim Eğitimleri

Kişisel gelişimin insanın eksikliğini hissettiği ve geliştirmek istediği özelliklerini desteklemek için ortaya çıkmış olduğunu ve kişisel gelişim kurslarının da bu amacın aracısı olduğunu belirttik. Peki kişisel gelişim için hangi kurslara gitmeli? Kişisel gelişim için hangi kurs var?

Kişisel gelişim ihtiyacı herkes için farklıdır. Kimimiz zamanımızı doğru yönetemeyiz, kimimiz topluluk önünde konuşamayız, kimimiz de elimizi ayağımızı nereye koyacağımızı bilemeyiz. Kişisel gelişim eğitimleri nelerdir dediğimizde;

 • Diksiyon
 • Beden Dili
 • Etkili İletişim ve İmaj
 • Zaman Yönetimi
 • Stres Yönetimi
 • Algı Teknikleri ve İkna Becerileri
 • Etkili Sunum Becerileri
 • Kurum Kültürü
 • Zor Durumlarla Başa Çıkma
 • Kişisel İmaj Yönetimi
 • Kurumsal Yazışma Teknikleri
 • Motivasyon Teknikleri
 • Liderlik
 • İletişim Becerileri
 • Pozitif Düşünme Teknikleri
 • İş Hayatında Başarılı Olma Teknikleri
 • NLP Teknikleri
 • Mülakat Teknikleri
 • Görgü ve Protokol Kuralları
 • Fotoğrafçılık
 • Yaratıcı Drama
 • Dans gibi eğitimler çıkabilir.

Kişisel gelişim kursları sadece bunlarla sınırlı değil elbette! Kişisel gelişim eğitimi kapsamı çok geniş ve ihtiyacınız olan her kursu bulabilirsiniz. Kişisel gelişim kurslarının amacı kendinize değer katmanız, hobi edinmeniz, iş ve sosyal yaşamda öne çıkmanız, pozitif düşünmeniz ve hayata mutlu bakmanızdır. Bu nedenle kişisel gelişim hayatınızın bir parçası olmalı!

Kişisel Gelişim Kursu Ne İşe Yarar? Kişisel Gelişim Kurslarının Yararları

Neden kişisel gelişim kursu diyenler ve kişisel gelişim kursu ne işe yarar diye merakı olanlar için kişisel gelişim kurslarının yararlarından da bahsetmemiz gerek.

Kişisel gelişim kursu ne işe yarar diyenler için;

 • Kişisel gelişim kursları ile eksik yanlarınızı geliştirirsiniz,
 • Özgüven kazanırsınız,
 • İfade becerilerinizi geliştirirsiniz,
 • Duygu ve düşüncelerinizi sözlü ve yazılı daha etkin şekilde aktarabilirsiniz,
 • Stresinizi kontrol edersiniz,
 • Zamanınızı iyi yönetirsiniz,
 • Karar alma becerileriniz gelişir,
 • Sorumluluk ve disiplin sahibi olursunuz,
 • Etkili bir imaja kavuşursunuz,
 • İş ve sosyal hayatta dikkat çeker, beğenilen bir birey olursunuz,
 • Daha disiplinli, hızlı ve pratik çalışmayı öğrenirsiniz,
 • Kariyer fırsatlarında ilk sırada yer alırsınız,
 • Hayata daha mutlu bakar, vakit geçirebileceğiniz bir hobi edinirsiniz.

Ufkunuzu açacak olan kişisel gelişim kursları ile tamamen başka biri olacak, özgüven sorunlarınızdan kurtulacak, ifade becerilerinizi geliştirecek, daha yaratıcı düşünecek ve hayatın içinde aktif rol oynayacaksınız. Kişisel gelişim kursu ne işe yarar diyorsanız yaşayarak görmenizi tavsiye ediyoruz!

Kişisel Gelişim Eğitimi Kimler İçin Faydalı?

Kişisel gelişim kursları geniş bir kapsama sahiptir ve fayda sağlayabilecek çeşitli gruplar bulunmaktadır:

 1. Profesyoneller: İş hayatında ilerlemek isteyenler, liderlik becerilerini geliştirmek isteyen yöneticiler, kariyerlerinde daha başarılı olmak isteyenler için faydalı olabilir. İş dünyasında etkili iletişim, zaman yönetimi ve stresle başa çıkma gibi becerilerin geliştirilmesi açısından da kişisel gelişim eğitimi önemli olabilir.
 2. Öğrenciler ve Akademik Amaçlar: Kişisel gelişim kursu ne işe yarar diye merak edenler için bir de öğrencilerin kazanımlarını ele alalım. Eğitim alanında daha iyi performans göstermek isteyen öğrenciler, akademik becerilerini geliştirmek isteyenler veya sınavlara hazırlananlar için faydalı olabilir. Kişisel gelişim kursu MEB programları etkili öğrenme stratejileri, zaman yönetimi ve odaklanma gibi konularda destek sağlayabilir.
 3. Kişisel Büyüme ve Gelişim İsteyenler: Kendi potansiyellerini keşfetmek, özgüvenlerini artırmak, duygusal zeka ve sağlıklı ilişkiler geliştirmek isteyenler için faydalıdır. Stres yönetimi, duygusal farkındalık ve daha mutlu bir yaşam tarzı gibi konularda destek sunar.
 4. Hayatında Değişiklik Yapmak İsteyenler: Yeni bir beceri öğrenmek, kötü alışkanlıklardan kurtulmak veya yeni bir hobi edinmek isteyenler için faydalı olabilir. Yeni perspektifler kazandırabilir ve kişisel hedeflerine ulaşmalarını sağlayabilir.
 5. Yaşamındaki Dengesizlikten Rahatsız Olanlar: Kişisel, iş ve aile yaşamı arasında denge kurmakta zorlananlar için faydalıdır. Kişisel gelişim eğitimleri, dengeyi sağlama, zaman yönetimi ve yaşam stresiyle daha iyi başa çıkma konusunda yardımcı olabilir.

Kişisel gelişim kursları, geniş bir katılımcı yelpazesine hitap eder ve aslında herkesin yaşamında faydalı olabilir. Önemli olan, kişinin kendini geliştirmek, yeni şeyler öğrenmek ve hayatında pozitif değişiklikler yapmak istemesidir.

MEB Ruhsatlı Kişisel Gelişim Kurslarını Tercih Edin, Paranızı ve Zamanınızı Boşa Harcamayın! MEB Kişisel Gelişim Kursu Güven Yaratır!

Kişisel gelişim eğitimleri çeşitli ve kapsamlı eğitimler olduğu için alanında uzman eğitmenler tarafından verilmelidir ve kişisel gelişim kursları da belli standartları sağlamalıdır. Kişisel gelişim kursu MEB ruhsatlı olması gereken eğitim kurumlarıdır. Bu nedenle kişisel gelişim kursu seçerken; kursun MEB’e bağlı ruhsatlı bir eğitim kurumu olmasına, eğitmenlerin alanında deneyimli isimler olmasına, kursun sektörde uzun süredir eğitim veriyor olmasına dikkat etmelisiniz. MEB kişisel gelişim kursu ders programlarının yeterliliği, sınıf konforu, araç gereç donanımı, eğitim sonrası desteği ve aldığınız kişisel gelişim eğitimi sertifikası ile size iyi bir eğitimin garantisini vermiş olacaktır.

Sizler için kişisel gelişim kursu nedir, neden kişisel gelişim kursu almak gerekir, kişisel gelişim kursu ne işe yarar, kişisel gelişim için hangi kurs daha iyidir, açıklamaya çalıştık. MEB kişisel gelişim kursu hakkında daha çok bilgi almak ve iyi bir eğitim kurumundan kişisel gelişiminizi destekleyecek programlarla sosyal ve iş hayatınıza katkı sağlamak istiyorsanız bizi arayın!

[widget-58]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30