Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

0 Ürün Sepeti Gör

Sepetinize ekli ürün bulunmamaktadır.

Fotoğrafçılık Eğitimi Online Olur Mu?

Online Fotoğrafçılık Eğitimi mi Yüz Yüze mi?

Online eğitim kavramı her ne kadar pandemiyle hayatımıza girmiş olsa da yoğun çalışma temposu olanlar, okula gidenler veya çeşitli nedenlerden kaynaklı olarak gündüz saatlerinde müsait olamayan kişiler, online eğitimleri sık sık tercih ediyor. Online fotoğrafçılık eğitimi de bunlardan biri ve çoğu kişinin aklında verimlilik ile alakalı soru işaretleri oluşuyor. 

Tabii ki online fotoğrafçılık kursuna yoğun ilginin oluşmasının bir nedeni de konum. Bulunduğu yer itibariyle en iyi fotoğrafçılık kurslarına ulaşm sağlayamayan, büyükşehirlerde ikamet etmeyen veya şehir merkezlerine uzak oturan kişiler, yurtdışında olanlar online fotoğrafçılık derslerine başvuruyor. Peki, gerçekten de online foroğafçılık kursu verimli oluyor mu? Online mı yüz yüze mi daha hızlı sonuç veriyor? 

[widget-8]

Online Fotoğrafçılık Eğitimi Ne Kadar Yararlı?

Online fotoğrafçılık eğitimi olur mu diye sorduğunuzu duyar gibiyiz. Fotoğrafçılık eğitimi bire bir görerek ve uygulayarak alınması gereken eğitimlerden olduğu için çoğu fotoğrafçı bu eğitimin online alınamayacağı görüşünde. Ancak salgın, hastalık vb. istenmeyen durumların yanında hem zamandan hem de maddiyattan tasarruf etmek isteyenler için online fotoğrafçılık kursları iyi bir seçenek haline gelebiliyor. Zamandan, yol masraflarından, trafikten ve kalabalık sınıflardan sizleri kurtaracak olan online eğitimler sadece bu nedenle seçilmeli mi, tartışmak gerekir.

Yıllardır sektöre fotoğrafçı yetiştiren eğitmenler ve profesyonel fotoğrafçılar, online fotoğrafçılık eğitimi alınmaması gerektiğini söylüyorlar. Fotoğrafçılığın kapalı mekandan çıkılarak sahada öğrenilmesi gerektiğini, eğitmen önderliğinde uygulama yapılmadan bir yere varılamayacağını belirtiyorlar. Ancak pandemiyle birlikte denenen online eğitimlerin yüz yüze eğitimlerden büyük bir farkı olmadığı görüldüğü için online fotoğrafçılık eğitimine bakış açısı değişiyor. Şimdi online temel fotoğrafçılık eğitimi ve yüz yüze fotoğrafçılık kurslarını karşılaştıralım:

Online Eğitimler

 • Esneklik: Online fotoğrafçılık eğitimi, kişisel programınıza uygun esnek bir öğrenme deneyimi sunar. İstediğiniz zaman, istediğiniz yerden erişebilirsiniz.
 • Çeşitlilik ve Ulaşılabilirlik: Dünyanın dört bir yanından farklı kurslara ve uzmanlara ulaşma imkanı sağlar. Bu, geniş bir içerik yelpazesi sunar.
 • Daha Ekonomik: Genellikle yüz yüze eğitime göre daha ekonomik olabilir. Seyahat ve konaklama masraflarından tasarruf etme avantajı vardır.

Yüz Yüze Eğitimler

 • Kişisel Etkileşim: Öğrenciler ve eğitmenler arasında daha doğrudan etkileşim ve iletişim fırsatı sunar. Sorulara anında cevap alma ve pratik uygulamalar için daha fazla destek olabilir.
 • Uygulamalı Deneyim: Yüz yüze fotoğrafçılık kursları, pratik becerilerin kazanılması için daha uygun bir ortam sağlar. Fotoğrafçılık gibi el becerisi gerektiren bir alanda pratik deneyim önemlidir.
 • Motivasyon ve Disiplin: Belli bir zaman diliminde katılmanız gerektiği için öğrenme disiplini ve motivasyonu artırabilir.

Hangi eğitimin sizin için daha uygun olduğu, öncelikle öğrenme tarzınıza ve tercihlerinize bağlıdır. Bazı insanlar, esneklik ve çeşitlilik arayanlar için online eğitimleri tercih ederken, daha kişisel etkileşim ve uygulamalı deneyim arayanlar yüz yüze eğitimleri tercih edebilir. Ayrıca bazı eğitim programları, online ve yüz yüze unsurları bir araya getirerek dengeli bir deneyim sunar. Bu durumda da kişisel ihtiyaçlarınıza göre tercih yapabilirsiniz.

Online Fotoğrafçılık Eğitimi Nasıl Yapılıyor?

Online fotoğraf eğitimi, yüz yüze fotoğrafçılık eğitimi programının tamamen aynısıdır ve sadece işlenişte farklar görülmektedir.

Online fotoğrafçılık eğitimi yapılırken eğitmen ve öğrenci Whatsapp, Facetime, Skype ya da Zoom gibi görüntülü konuşma platformları üzerinden ders işlerler. Öğrenci ekranına ders sunumları yansıtılır, uygulamalı eğitimler yine bu kanallar aracılığı ile yapılır. Çekim ödevleri ve projelerle öğrencinin ders konularını pratiğe aktarması sağlanır. Öğrencinin çektiği fotoğraflar eğitmen tarafından incelenerek eksikleri giderilir, hataları düzeltilir.

Yüz yüze fotoğraf eğitimi kadar etkili olmasa da online fotoğrafçılık kursu, derslerini takip eden ve eğitmeninin verdiği ödevleri yapanlar için sınıf içi eğitimlerden herhangi bir fark arz etmemektedir.

Online Fotoğrafçılık Eğitiminin Dezavantajları

Online fotoğrafçılık eğitimi, yüz yüze eğitimlerle karşılaştırıldığında bazı dezavantajlara da sahiptir. Bunlardan bazıları şunlardır:

 • Online fotoğrafçılık eğitimi aldığınızda eğitmeninizle iletişiminiz daha kısıtlı olabilir.
 • Online eğitim sırasında elektrik ve internet kesintileri dersinizi sekteye uğratabilir.
 • Online fotoğrafçılık kursu uygulamada daha az deneyim kazanmaya neden olabilir. Fotoğraf gezileri, stüdyo çekim dersleri vb. etkinlikler yapılamayacağı için öğrenci, öğrendiklerini pratiğe dökme fırsatı bulamayabilir.
 • Kursun olduğu şehirde yaşamayan öğrenciler, fotoğraf gezileri ve etkinliklere katılamayacağı için sosyalleşemeyebilir.
 • Online fotoğrafçılık kursu öğrencileri kendileri gibi fotoğraf severlerle bir arada bulunamayabilir, iş ortaklıklarını kaçırabilir ya da fotoğrafçılığa dair planlarını paylaşamayabilirler.

Her ne olursa olsun, fotoğraf sanatına gönül verenler, online fotoğrafçılık eğitimi alarak hayallerini ertelemeyebilirler. Fotoğrafçılık kursunda öğrendiklerini sahaya taşıyarak kendilerini geliştirebilirler.

İster Evinizin Rahatlığında İster Kurs Ortamında Fotoğrafçılık Eğitimi!

Online fotoğrafçılık eğitimi almak ya da eğitmeni ile yan yana fotoğrafçılığı öğrenmek isteyenler, şehrinin en iyi fotoğrafçılık kurslarından yararlanabilirler. Online fotoğrafçılık kursu zaman ve mekan tanımadığı için vakitsizlik, yoğunluk ya da üşengeçlik bahanelerinizi ortadan kaldıracaktır. Yüz yüze fotoğrafçılık eğitimi ise sosyal bir ortamda, kursunuzun atölye ve stüdyo imkanlarından yararlanarak eğitim almanızı sağlayacaktır.

Kısacası, online fotoğrafçılık kursuna giderim, hem yorulmam hem masraf etmem derseniz online fotoğrafçılık kurslarını tercih etmelisiniz. Eğitmenimi görmem gerek, sınıf ortamı olmadan öğrenemem derseniz klasik fotoğrafçılık eğitimlerinden yararlanabilirsiniz. Foto Life Akademi ailesi olarak sizlere hem online hem de yüz yüze fotoğrafçılık eğitimleri sunmaktayız. Detaylar için iletişim numaralarımızdan bizlere ulaşabilirsiniz...

[widget-54]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30