Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

0 Ürün Sepeti Gör

Sepetinize ekli ürün bulunmamaktadır.

Bulanık Fotoğraf Nasıl Netleştirilir?

Fotoğrafta Bulanıklık Sorunu Ortadan Kalkıyor!

Bulanık fotoğraflar, çekim sırasında hareketli bir nesne, düşük ışık koşulları veya odaklanma sorunları gibi çeşitli sebeplerle oluşabilir. Neyse ki, bu bulanıklığı düzeltebilmek için bir dizi teknik ve araç mevcut. Bulanık fotoğraf netleştirme, fotoğrafçılıkta önemli bir beceri olup, anıları ve detayları kurtarmak için önemli bir adımdır. Bu süreç, bulanık bir fotoğrafı netleştirmek ve daha belirgin hale getirmek için kullanılan tekniklerin inceliklerini içerir. Şimdi gelin, bulanık fotoğraf nasıl netleştirilir? Kusursuz bir şekilde resim netleştirmek mümkün müdür, birlikte görelim. 

   

[widget-8]

Photoshop ile Bulanık Fotoları Netleştirme – Bulanık Fotoğraflar Sizi Üzmesin!

Bulanık fotoları netleştirme işlemleri için ilk olarak bilgisayarınıza Photoshop programını kurun. İnternette Photoshop kurmayı anlatan birçok video bulunmakta, bu videolardan yararlanabilirsiniz. Sonra da bulanık fotoğraf nasıl netleştirilir, yazımızın devamından öğrenebilirsiniz.

  • İlk olarak fotoğrafı program üzerinde açın ve fotoğrafı seçin. Fotoğraf netleştirme işlemi için öncelikle Photoshop’un filtreleri arasından birini kullanacağız. Fotoğrafı katman katman olacak şekilde çoğaltın. Katmanlar seçili iken CTRL + J tuşlarını kullanarak çoğaltma işlemini daha kolay yapabilirsiniz.
  • Katmanın kopyasının oluşturun.
  • Ardından resim netleştirme işlemi için Filtrer > Other> High Pass filtresini seçin.
  • Radius alanı için sabit bir değer verilmez, bu değer fotoğrafın boyutlarına ve kalitesine göre değişkenlik gösteriyor. Verilen Radius değerinin renkleri göstermeyecek seviyede oluşturulması konusunda dikkatli olun.
  • Kopya olan ve High Pass efekti uygulanan Layer’ın modunu Overlay şeklinde ayarlayın.

Bu işlemlerin ardından fotoğrafınızdaki netleşmeyi kendi gözlerinizle izleyin. Photoshop kullanmayı bilmiyorsanız internetteki online sitelerden ya da telefon uygulamalarından yararlanabilirsiniz. Ancak Photoshop bilmemenizin bir fotoğrafçı olarak yararınıza olmadığını bilmelisiniz.

Fotoğraf Netleştirmek İçin Diğer Uygulamaları da Deneyebilirsiniz!

Bulanık resim nasıl netleştirilir diyenler ve Photoshop kullanımı konusunda yetersiz olanlar, GIMP, Lightroom gibi yazılımlar aracılığıyla da resim netleştirme yapabilir. 

Bulanık fotoğrafları netleştirmek için genellikle şu adımlar takip edilir:

  1. Sharpen (Netleştirme) Aracı: Bu araç, genellikle fotoğraf düzenleme yazılımlarında bulunur. Fotoğrafın netliğini artırmak için kullanılır.
  2. High Pass Filtre: Fotoğrafın belirli detaylarını vurgulamak ve netleştirmek için kullanılır.
  3. Smart Sharpen (Akıllı Netleştirme): Bazı yazılımlarda bulunan bu özellik, bulanıklığı azaltmak ve netliği artırmak için kullanılır.

Bulanık fotoğrafları netleştirme işlemi, fotoğrafın ne kadar bulanık olduğuna, bulanıklığın türüne ve fotoğrafın genel kalitesine bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

Online Fotoğraf Netleştirme- Daha Çabuk Sonuçlar

Fotoğraf düzenleme programlarını indirmek istemiyorsanız ve fotoğraf netleştirme işlemlerini gerçekleştirmek istiyorsanız, bu işlemleri Online ortamda kolay ve pratik şekilde gerçekleştirebilirsiniz. PiZap, Adobe Photoshop Express Editor, Pixlr, PiCmonkey ve PhotoPea adlı fotoğraf düzenleme sitelerini kullanarak fotoğraflarınızdaki bulanıklığı ortadan kaldırabilirsiniz. Sadece fotoğraf netleştirmek için değil fotoğraflarınızı kırpmak, yeniden boyutlandırmak, renkleriyle oynamak ve üzerlerine yazı yazmak amacıyla da kullanabilirsiniz.

Bulanık fotoğraf düzeltme konusunda uzmanlaşmak istiyorsanız yapmanız gereken çok basit. Fotoğraf düzenleme konusunda profesyonellerin kullandığı Photoshop programını öğrenmek. Bu program birçok alanda tek başına işinize yarayacaktır. Fotoğraf üzerinde sınırsız değişiklik yapmanıza imkan sağlayan Photoshop programlarını öğrenmek için internet üzerinde birçok video bulunuyor, fakat bu videolarla öğrenme sürecini doğru ve verimli şekilde tamamlama ihtimaliniz düşük bir orandadır. Profesyonellik seviyesinde düzenlemeleri amatörlerden alınan eğitimlerle gerçekleştiremeyeceğiniz bir gerçek. Bu nedenle alanında uzman eğitmenlere sahip, eğitim verdiği kişilerin kariyer basamaklarını hızla tırmandığı bir eğitim kurumundan, doğru teknikler ve yöntemlerle gerçekleştirilen bir Photoshop eğitimi almak profesyonelliğe giden yolunuz için doğru seçim olacaktır. Gelin, bulanık fotoğraf nasıl netleştirilir, Foto Life Akademi'de hep birlikte öğrenelim. 

[widget-34]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30