Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

0 Ürün Sepeti Gör

Sepetinize ekli ürün bulunmamaktadır.

Fotoğrafta Gürültü Nasıl Yok Edilir?

Photoshop ve Lightroom Kullanarak Fotoğraftan Gürültüyü Kaldırmak

Fotoğrafta gürültü, özellikle yüksek ISO değerinde yapılan çekimlerde sık karşılaşılan bir durumdur. Bunun nedeni kullanılan dijital sensörün düşük bir sinyal oranına sahip olmasındandır. Bu da fotoğrafta gürültü olmasına sebep olur. Fotoğraflarınızda rahatsız edici bir görünüme neden olan gürültüyü Photoshop ve Lightroom kullanarak nasıl yok edeceğinizi anlatacağız.

Fotoğrafta gürültü nasıl yok edilir sorunuza Photoshop ve Lightroom cevabını vermek en doğrusudur. Fotoğrafta gürültüyü kaldırmak için ihtiyacınız olan sadece bu iki programdır. Düzenlemesi size uygun olan bir programı seçerek fotoğrafınızdaki gürültüyü kaldırabilirsiniz. Net ve keskin fotoğraflar elde etmek, amatörlükten sıyrılmak için noise dediğimiz fotoğraflarda gürültüyü ortadan kaldırmanız gerek.

[widget-8]

Photoshop İle Fotoğraftaki Gürültüyü Yok Etmek

Fotoğrafta gürültüyü kaldırmak oldukça basit bir işlemdir. Photoshop ile fotoğrafta gürültüyü kaldırmak için; Filtre > Parazit > Gürültüyü Temizle (Filter > Noise > Reduce Noise) seçeneğini tıklamalısınız. Bu sayede fotoğrafta gürültüyü kaldırmış olursunuz. Ayrıca fotoğrafta gürültüyü kaldırmak için, Nik’s Define veya Topaz gibi denoise (gürültü azaltıcı) Photoshop eklentileri de kullanabilirsiniz.

Lightroom İle Fotoğraftaki Gürültüyü Yok Etmek

Fotoğrafta gürültüyü yok etmek için uygulayacağınız bir işlem de Lightroom programında yer alır. Fotoğrafta gürültüyü yok etmek için; Geliştirme modülündeki Ayrıntılar panelinden Gürültü Azaltma altında olan Aydınlatma sürgüsünü gürültü gidene kadar sağa doğru kaydırın. Bu, fotoğrafta gürültüyü yok etmek için kullanabileceğiniz ideal bir yoldur.

Fotoğraflarınızda Gürültü Olmaması İçin ISO Değerinize Dikkat Edin

Fotoğraflardaki gürültü genellikle yüksek ISO değerinde olan çekimlerde olur. Yüksek ISO fotoğraflarınızda daha iyi görüntü almanızı sağlayabilir fakat görüntülerinizde gürültüye de sebep olur. Eğer düşük ISO değerinde çekim yaparsanız bunun önüne geçmiş olursunuz. Ancak yüksek ISO değerinde çekim yapmanız gerekirse oluşacak gürültü için mutlaka Photoshop veya Lightroom programlarının araçlarından faydalanmalısınız.

Photoshop ve Lightroom gürültüyü yok etmek için kullanabileceğiniz en iyi programlardır. Bu iki programdan faydalanarak fotoğrafta gürültüyü yok edebilir çekimlerinizi daha kaliteli hale getirebilirsiniz.

[widget-34]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30