Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

0 Ürün Sepeti Gör

Sepetinize ekli ürün bulunmamaktadır.

Kolay Photoshop Nasıl Yapılır?

Photoshop’u Bu Adımlarla Daha Kolay Kullanacaksınız!

Photoshop, fotoğraf düzenleme ve grafik tasarım dünyasında lider bir yazılımdır ancak başlangıçta kullanımı zor gibi düşünülebilir. Neyse ki Photoshop kullanmada temel becerileri öğrenmek ve basit adımlarla harika sonuçlar elde etmek mümkün. 

Kolay Photoshop kullanımı, fotoğraf düzenlemeyi öğrenmek isteyenler için ilham verici bir adım olabilir. Profesyonel düzenleme tekniklerini basitleştirerek, herkesin kendi fotoğraflarını düzenlemesini ve yaratıcılığını özgürce ifade etmesini sağlar. İşte Photoshop'un temel yeteneklerini anlamak ve kullanmanın keyfini çıkarmak için basit ve etkili yollar...

  

[widget-8]

Kolay Photoshop Yapmak İçin Bu Yöntemleri Deneyebilirsiniz!

Fotoğrafınızın arkasında görünmesini istemediğiniz bir nesne mi var? Ya da görselin renkleri çok mu soluk? Bir fotoğrafa kolaj yapmak ya da bir görüntü mü eklemek istiyorsunuz? Kolay Photoshop yapma adımları ile siz de tüm bu işlemleri yapabilirsiniz. 

Aydınlık ve Poz Düzeltme - Kolay Fotoşop Nasıl Yapılır?

Photoshop kullanmanın en yaygın nedenlerinden biri aydınlatma problemidir. Fotoğrafçıların çekim sırasında istediği aydınlığı yakalayamaması durumunda kolay Photoshop işlemleriyle bu problemi ortadan kaldırmak mümkündür. Photoshopp CC programında aydınlatmayı Görünüm> Ayarlar kısmından yapabilirsiniz. Kurcalı Doğrusal" veya "Parlaklık/Kontrast" gibi seçeneklerle ışık ve kontrastı ayarlayabilirsiniz.

Çalışma Alanına Yeni Düzenleme Katmanı - Basit Photoshop Nasıl Yapılır?

Kolay Photoshop yapma işlemlerinden biri de yeni katmanla çalışma aşamasıdır. Yeni katman üzerinde çalışmak Photoshop işlemlerinin ilk aşamasında yapacağınız işlemdir. Bulunduğunuz katmana sağ tıklayın ve yeni katman oluştur kısmına basın. Bu şekilde yapacağınız işlemleri katmanlarda yaparsınız ve olası bir yanlışlıkta tüm fotoğrafın etkilenmesini önleyebilirsiniz. Photoshop'ta Katmanlar" paneli aracılığıyla yeni katmanlar oluşturarak düzenlemelerinizi izole edebilirsiniz.

Fotoğraf Kırpma İşlemi - Kolay Photoshop Yapma

Kolay fotoşop nasıl yapılır diyenlerin yapmak istedikleri işlemler genellikle fotoğraf kırpma ya da kesmedir. Bu noktada kolay Photoshop yapmak için ister kement aracı ister kalem aracı isterseniz direkt olarak kırpma aracını kullanabilirsiniz. Fotoğrafta istemediğiniz bölümü çıkarmak için kırpma aracı da kullanabilirsiniz. Kolay Photoshop teknikleri arasında en hızlı öğreneceklerinizden biri budur.

Fotoğrafı Keskinleştirme İşlemi - Basit Photoshop Kullanma Yöntemleri

Photoshop nasıl yapılır, bir fotoğrafı keskinleştirmek için ayar ne olmalıdır? Şimdi geldik, en sık karşılaştığımız bu soruya. Çektiğiniz fotoğrafın daha net görünmesi için normal ayarlar kısmından da istediğiniz keskinliği ayarlayabilir ya da Photoshop’tan High Pass filtresi kullanabilirsiniz. Yüksek geçiş işlemleri için akıllı filtre ile çalışmanız gerekir. Bundan dolayı ilk olarak fotoğraf akıllı nesneye dönüştürülür. Kolay Photoshop yapma tekniklerinden biri de budur.

Kolay Photoshop'ta Akıllı Filtre Kullanımı

Akıllı geçiş olarak yüksek geçiş kullanacaksanız öncelikle arka plan görselini akıllı nesneye dönüştürmeniz gerekecektir. Bu işlem sonucunda katmanlar panelinde yeni açılan bir katman göreceksiniz. Katmanlar panelinin sağ üst kısmında menü seçeneğini tıklayın. Akıllı nesneye dönüştürme seçeneğini seçin ve katmanı isteğe bağlı bir şekilde adlandırın. Yeni oluşturduğunuz katmanı açın ve filtre menüsünden yüksek geçişi seçin bu şekilde görüntü keskinliğini değiştirebilirsiniz.

Çektiğiniz fotoğraflar üzerinde renk, parlaklık, kontrast, doygunluk, birleştirme gibi düzenlemeler yaparak istediğiniz fotoğrafa ulaşabilirsiniz. Ani çekilen fotoğraflar için fotoğraf makinesi ayarları doğru bir şekilde yapılmamış olabilir, bu durumlarda fotoğrafı RAW formatlı Kolay Photoshop kullanımı tüm fotoğrafçıların en az temel seviyede hakim olması gereken programlar arasındadır. Photoshop programını kullanmayı öğrenerek fotoğraflarınızda yapacağınız düzenlemeler ile fotoğraf hatalarınızı yok edebilirsiniz. Eğer Photoshop programına hakim değilseniz en yakın zamanda iyi bir fotoğrafçılık kursundan Photoshop dersi alarak çektiğiniz fotoğraflarda düzenleme yapmayı öğrenmelisiniz.

Photoshop'ta Kaydetme ve Paylaşma

Kolay fotoşop nasıl yapılır, basit Photoshop kullanımında teknikler nelerdir, birlikte gördük. Şimdi Photoshop yapmanın son aşamasına, paylaşmaya gelelim. Düzenlemelerinizden sonra "Dosya" menüsünden "Farklı Kaydet" veya "Web'e Kaydet" seçeneklerini kullanarak fotoğrafı istediğiniz formatta kaydedebilirsiniz. Basit Photoshop düzenlemelerinizi sosyal medya veya web için uygun boyutta ve kalitede kaydederek fotoğrafı paylaşabilirsiniz. Bu adımlar, basit düzeyde fotoğraf düzenlemeleri yapmak için kullanılan genel işlemlerdir. Photoshop gibi programlar oldukça esnek ve detaylı araçlara sahiptir, bu nedenle pratik yaptıkça ve farklı araçları keşfettikçe daha fazla özellik öğrenebilirsiniz.

[widget-34]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30