Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

0 Ürün Sepeti Gör

Sepetinize ekli ürün bulunmamaktadır.

Photoshop Teknikleri

Ayrılmaz İkili: Fotoğraf ve Photoshop!

Geçmiş yıllarda kullanılan “karanlık oda” tabirinin yerini Photoshop ve diğer fotoğraf işleme programları aldı. Artık fotoğraf ve photoshop iç içe. Fotoğrafçıların karanlık odada yaptıkları işlemleri artık Photoshop yapıyor. Bu nedenle fotoğrafçılıkta photoshop vazgeçilmez bir uygulama olarak dikkat çekiyor.

Photoshop sayesinde artık herkes fotoğrafçı!

Adobe Photoshop, piksel tabanlı görüntü, resim ve fotoğraf düzenlemede bir tek biçim olan, Adobe Systems’in sayısal fotoğraf işleme yazılımıdır. Yani Photoshop var olan görsellerin üzerinde düzeltme ve değiştirme yapmayı sağlayan kullanışlı bir programdır.

Dijital fotoğraf makinelerinin kullanılmaya başlanması ile photoshop daha önemli hale geldi. Photoshop günümüz fotoğrafçılarının en yakın dostu oldu. Hatta şimdilerde Fotoğrafçılık ve Photoshop eğitimleri de bir arada verilmeye başlandı. Fotoğrafçılar, çektiği fotoğrafların renklerini düzeltmeye, kusurlarını yok etmeye, hayallerindeki kareyi yansıtmaya Photoshop sayesinde başladı. Peki, photoshop olmadan fotoğraf çekilmez mi?  Photoshop neden bu kadar önemli? Birlikte inceleyelim…

   

[widget-8]

Photoshop’u Nasıl Kullanmalısınız? Aşırısı Zarar Mı?

Fotoğrafta photoshop uygulamak için çeşitli photoshop tekniklerini bilmeniz gereklidir. Yani herkes Photoshop’ta mükemmel fotoğraflar yapamaz. Photoshop dışında diğer görüntü düzenleme programları da fotoğrafçıların ihtiyaçlarını karşılamaktadır elbette. Ancak profesyonellerin en çok önerdiği program Photoshop’tur. Photoshop kullanmak bana zor geliyor diyenler ise şu programlardan yararlanarak fotoğraflarını düzenleyebilirler:

 • Adobe Lightroom: Lightroom, Adobe Photoshop ailesinden, daha çok fotoğraf düzenleme uygulaması olarak, fotoğraflarınızı toplu olarak görebilmenizi ve düzenleyebilmenizi sağlar. Adobe Photoshop Lightroom CC ücretsiz deneme sürümünü indirebilirsiniz
 • Aperture: MAC kullanıcısı iseniz Aperture programını rahatlıkla kullanabilirsiniz.
 • Picasa: Basit ve hızlı olan Picasa, farklı efektleri ve kolay kullanımı ile size yardımcı olacaktır.
 • GIMP: Katmanlarla bile çalışabildiğiniz GIMP, Picasa’dan biraz daha fazla profesyonellik arıyorsanız tercihiniz olabilir.

Eğer profesyonel bir Photoshop kullanımı istiyorsanız Adobe Photoshop kullanmanız yeterli olacaktır. Adobe Photoshop çok kolay olmayan ve öğrenebilmek için zaman harcamanız gereken bir program ancak eğitim alarak bu süreyi kısaltabilirsiniz. Programı rahat kullanabilmek için İngilizce bilmeniz de yararlı olacak elbette.

Photoshop eğitimi alarak da teknik açıdan eksik kaldığınız konularda yardım alabilir ve bu programı daha rahat kullanabilirsiniz. Photoshop’un tüm avantajlarından faydalanmanız için programı iyice kurcalamanız gerekecek.

Photoshop Teknikleriyle Kusursuz Fotoğraflar Yaratacaksınız!

Fotoğraf ve Photoshop birbirini tamamlayan iki unsur evet. Peki, photoshop teknikleri zor mu, bu programdan korkmamıza gerek var mı? Aslında uygulamalı şekilde öğrendiğinizde kısa sürede kavrayacağınız photoshop, fotoğrafçılık kursları içinde ayrı bir ders olarak veriliyor ve temel fotoğraf eğitimlerini alan herkese öneriliyor. Bu nedenle sizlere photoshop tekniklerini tek bir yazıda anlatamıyoruz maalesef. Photoshop kursları dahilinde anlatılan temel photoshop teknikleri:

 • Programın menüleri, araçları, cetvelleri ve kılavuzları,
 • Fotoğrafçılıkta photoshop komutların klavye kısa yolları,
 • Görüntü boyutu ve çözünürlüklerin özellikleri,
 • Kameralardan ve tarayıcılardan görüntüleri alma,
 • Görüntü oluşturma, içe ve dışa aktarma,
 • Raw uygulamalarında renk ve ton ayarlamaları yapma,
 • Photoshop teknikleri temel filtre bilgilerini öğrenme,
 • Filtre efektleri uygulama,
 • Işık filtreleri ekleme
 • Renk modları, modlar arası dönüştürme,
 • Photoshop katmanları, seçme – gruplama – bağlama özellikleri,
 • Katmanları taşıma, yığınlama ve kilitleme olanakları,
 • Katmanları yönetme seçenekleri,
 • Photoshop teknikleri katman efektleri ve stilleri öğrenme,
 • Maskeleme katmanlarını detaylı inceleme vb.

[widget-19]

Photoshop Bir Gereklilik Mi?

Eski fotoğrafçıların doğallığı bozduğu gerekçesi ile soğuk baktıkları fotoğrafçılıkta Photoshop kullanımı yeni nesil fotoğrafçıların vazgeçilmez aracı oldu. Hatta bazı kişilerin fotoğrafa başlatma sebebi olan Photoshop, doğal fotoğrafları kişisel bakış açısına göre şekillendirdiği için yaratıcı bir işlem olarak da tanımlandı.

Photoshop’suz bir dünya artık öngörülemiyor. En iyi fotoğrafçılara bile Photoshop bilip bilmediği soruluyor. Mükemmele yakın fotoğraf çekme arzusu nedeniyle çekimlerinizde estetik olmayan nesneleri çıkarma, renklerle oynama, pürüzleri yok etme gibi özelliklere sahip olan Photoshop kötü bir fotoğrafı bile dikkat çekici hale getirmeyi başarıyor. Photoshop teknikleri ile kontrast, beyaz ayarı, netlik ve keskinleştirme gibi işlemler yapılarak mükemmel fotoğraflar elde etmeniz sağlanıyor. Photoshop eğitimleri ile bahsettiğimiz photoshop teknikleri ve yöntemleri rahatça öğreniliyor.

Fotoğraf ve photoshop her zaman bir arada!

DSLR dediğimiz fotoğraf makinelerinin kalitesi düşük olan görüntülerinden kurtularak keskin görüntüler elde edebilirsiniz. Fotoğrafçılık uzmanlık dalınıza göre Photoshop’u kullanım amaçlarınız ve yöntemleriniz değişebilir.

Sonuç olarak fotoğrafçılıkta Photoshop bir gereklilik ve ondan kaçmamak gerek. Fotoğrafta doğallığı bozmadan yaptığınız her uygulama başarılı olacak ve göze hoş gelecektir. Fotoğrafçılıkta Photoshop her zaman ihtiyacınız olanı karşılayacaktır.

Yukarıdaki teknikler Photoshop’un sadece birkaç aşaması. Her birini açıklamaya kalkmak bir eğitim demek. Photoshop’ta yukarıdaki başlıklar ve daha niceleri ile görüntü işleme, diş beyazlatma, burun küçültme, gölge verme, siyah-beyaz uygulama, katmanlaştırma ve diğer uygulamaları yapacaksınız. Bunları da Photoshop kursu bünyesinde öğrenmeniz daha sağlıklı olacaktır. Ayrıca alacağınız Photoshop eğitimi veren fotoğrafçılık kursu programları sayesinde hem sanatınızı hem de bakış açınızı geliştireceksiniz.

[widget-34]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30