Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

0 Ürün Sepeti Gör

Sepetinize ekli ürün bulunmamaktadır.

Samanyolu Fotoğrafı Nasıl Çekilir?

Yıldızları Fotoğraflamanın En güzel Yolu!

Samanyolu, gece gökyüzüne baktığınızda gördüğünüz parlak ve yaygın olan ışıkların tamamına denir. Açık gecelerde gökyüzünde boydan boya görülen, milyonlarca yıldızdan ve gaz bulutundan oluşmuş uzun yıldız kümesidir. İngilizcede “Süt Yolu” anlamına gelen “Milky Way” denir. Yani gece gökyüzünde gördüğünüz bütün yıldızlar Samanyolu’na aittir.

Samanyolu, içinde galaksi tozları, yıldız kalıntıları ve diğer gök cisimlerini barındıran büyük bir alandır. Devasa büyüklüğe sahip olan Samanyolu’nun 200 ila 400 milyar arası yıldız barındırdığı tahmin edilmektedir. Peki Samanyolu fotoğrafı nasıl çekilir, bu eşsiz görüntüler nasıl ölümsüzleştirilir? Gelin, birlikte inceleyelim.

1.En İyi Konum

Samanyolu fotoğrafı çekmek için ilk yapmanız gereken şey ışık kirliliği olmayan bir konum belirlemektir. Bunun için şehrin dışına çıkıp ışık kirliliğini arkanızda bırakabilirsiniz. Şehir ışıkları yıldızları bastırır ve güzel bir çekim yapmanıza engel olur. Bu sebeple Samanyolu fotoğrafı çekimini yapay ışık olmayan bir yerde yapmalısınız.

2.Odak Uzaklığı

Samanyolu fotoğrafı çekimi için lensinizi en iyi odak uzaklığına ayarlayın. Sonra vizörden bakarak nesne netleşene kadar odak halkasını çevirin. Lens 6 metreden uzağa odaklandığında yıldızları daha net çekmiş olursunuz. Net çekilen fotoğraflar, gökyüzündeki yıldızların daha kaliteli gözükmesini sağlayacaktır.

3.Diyafram Ayarı

Samanyolu’nun fotoğrafını çekmek için geniş diyafram ayarı kullanmalısınız. Bu şekilde pozlama süresini kısaltarak fotoğraf makinenize daha fazla ışık girmesini sağlamış olursunuz. Ancak Samanyolu fotoğrafı çekimi için kullandığınız geniş diyafram ayarının alan derinliğini sığılaştırdığını unutmamalısınız. Yani geniş diyafram ayarı kullanıyorsanız ön plandaki tüm nesneler odak dışı olur.

4.Enstantane Hızı

Samanyolu fotoğrafı çekiminizi sabit yapabilmek için enstantane hızını en fazla 20 saniyeye göre ayarlamalısınız. Eğer enstantane hızını bundan daha uzun sürede tutarsanız yıldız izlerinin görünmemesine neden olursunuz. Bu da fotoğraflarınıza kötü şekilde yansıyacaktır. Bunu önlemek için enstantane hızını doğru ayarlamalısınız.

5.ISO Ayarı

 ISO değerinin doğru ayarlanması fotoğrafların kalitesini ön plana çıkartacak en önemli faktördür. Samanyolu fotoğrafı çekmek için ISO değerini yüksek tutmalısınız. ISO değeriniz ne kadar yüksek olursa sensörünüz diyaframdan giren ışığa karşı o kadar hassas olur. Yani yüksek ISO değeriyle en iyi çekimleri elde etmiş olursunuz.

6.Kompozisyon

Samanyolu fotoğrafı çekmek fotoğrafçılık alanındaki en etkileyici çekim türlerinden biridir. Samanyolu fotoğrafı çekmek için harika bir kompozisyon yaratmalısınız. Bazen yıldızlar tek başına yetersiz olabilir. Size önerimiz Samanyolu fotoğrafı çekmek için kadrajınıza manzara veya göl gibi öğeleri ekleyin. Bunlar görselinize farklı bir hava katar ve fotoğraflarınızı başka bir boyuta taşımanızı sağlar.

Artık siz de Samanyolu fotoğrafı nasıl çekilir öğrendiniz. Anlattıklarımızı uyguladığınız zaman güzel sonuçlar alacağınıza eminiz. Samanyolu’nun fotoğrafını çekmek kolay olmayabilir fakat doğru bir kompozisyon ve kamera ayarlarıyla bunu başarabilirsiniz.

[widget-22]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30