Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

0 Ürün Sepeti Gör

Sepetinize ekli ürün bulunmamaktadır.

Seyahat Ederken Nasıl Fotoğraf Çekilir?

Yolculukta Karşınıza Çıkan Güzellikleri Kaçırmayın!

Fotoğrafçılar için fotoğraf çekmenin nerede ve nasıl olduğunun bir önemi yoktur. Bir fotoğrafçı mekan ayrımı yapmaksızın doğada, restoranda, mağarada, evde hatta arabanın içinde bile fotoğraf çekebilir. İstedikleri tek şey güzel gördükleri anları kaçırmamaktır. Uzun yolculuklarda, otobüste veya arabanın içinde fotoğraf çekmek klasikleşmiş bir şeydir. Fotoğrafçılar için önemli olan anı yakalayabilmektir.

Nerede ve nasıl yolculuk ettiğinizin bir önemi olmadan siz de istediğiniz anları yakalamakta özgürsünüz. Özellikle arabanın içinde seyahat ederken fotoğraf çekmek isteyebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken makine ayarlarınızı doğru yapmak ve hangi çekim tekniğini kullanacağınızı bilmektir. Arabayla seyahat ederken fotoğraf çekmek istiyorsanız size birkaç öneride bulunacağız...

[widget-8]

Arabada Giderken Fotoğraf Nasıl Çekilir?

Sıklıkla seyahat eden kişilerin yolculukta çektiği fotoğrafların sayısı çok fazladır. Uzun yolculuklarda veya arabayla seyahat ederken siz de ilgi çekici ve farklı konularla karşılaşabilirsiniz. Arabanın içinden fotoğraf çekmek istiyorsanız sadece birkaç teknik unsura dikkat ederek kaliteli görüntüler elde edebilir, anılarınızı ölümsüzleştirebilirsiniz. Yolculukta fotoğraf çekmek istiyorsanız önerilerimiz şunlar:

  • Arabanın içinde seyahat ederken fotoğraf çekmek istiyorsanız öncelikle makinenizin çekim modunu enstantane ayarına getirmelisiniz. Böylece pozlama yaparken ışığın ne kadar düşeceğini ayarlayabilirsiniz.
  • Arabadan çekilen fotoğraflarınızın net olmasını istiyorsanız, netleme modunu manuel olarak seçmelisiniz. Bu şekilde netleme yaparsanız fotoğraflarınızda herhangi bir bozulma yaşamazsınız.
  • Arabanın içinden fotoğraf çekmek istiyorsanız ISO ayarını otomatik seçmelisiniz. Otomatik olarak ayarladığınız ISO ayarı, seyahat ederken olası bir sarsıntıda fotoğraflarınızda bozulma yaşanmamasını sağlar.
  • IS, VR, OS gibi isimlerle adlandırılan titreşim sisteminiz varsa açık olduğundan emin olmalısınız. Daha rahat bir çekim gerçekleştirebilmek için titreşim modlarına dikkat etmelisiniz.
  • Arabayla seyahat ederken fotoğraf çekmek istiyorsanız makinenizi drive moda getirmelisiniz. Böylelikle daha seri çekimler yapmış olursunuz.
  • Araba içinden çekilen fotoğraflar için makinenizi perde hızı öncelikli moda getirmelisiniz.
  • Araba içinden fotoğraf çekmek istiyorsanız noktasal ölçüm yapmaktan kaçınmalısınız. Bunun yerine ölçüm metodunuzu genel ağırlıklı ya da matrix denilen standart moda getirmelisiniz.
  • Arabayla seyahat ederken fotoğraf çekmek istediğinizde camı açma imkânınız yoksa ve camın gerisinden çekim yapıyorsanız ışık ayarını her zaman otomatik White Balance’da tutmalısınız. Doğru ışığı seyahat ederken ayarlayamayacağınız için bu modda çekim yapmanız daha başarılı sonuçlar almanızı sağlar.

Seyahat ederken fotoğraf çekmek aslında kaçırılmayacak güzel anları çekmek demektir. Size verdiğimiz ipuçları ile araba içinden istediğiniz fotoğrafları çekebilir kaçırmak istemediğiniz anları ölümsüzleştirebilirsiniz.

Arabanın İçinden Fotoğraf Çekerken Yansımalardan Kurtulmak İçin Cama Yaklaşın

Arabada seyahat ederken fotoğraf çekmek istiyorsanız yansımanın yaşanmadığı durumlar haricinde cama yaklaşarak fotoğraf çekmelisiniz. Arabayla seyahat ederken fotoğraf çekmek zorlayıcı gibi görünse de dikkatli olduktan sonra güzel anlar yakalayabilirsiniz. Arabadan çekilen fotoğraflar ile harika kompozisyonlar yaparak bütünlük sağlayabilirsiniz. Özellikle yolculuklarda bazen kaçırmak istemediğiniz anlar olabilir. Yukarıda belirttiğimiz tekniklere dikkat ederseniz iyi sonuçlar alabilirsiniz. Araba içinden çekilen fotoğraflarınıza birkaç ayar ve renk düzenlemeleri yaparak daha kaliteli görünmesini sağlayabilirsiniz.

Yolculukta fotoğraf çekmek kaçırılmaması gereken kareler de demektir. Çekim tekniklerini kullanarak seyahat ederken fotoğraf çekebilirsiniz. Yolculukta fotoğraf çekmek için makine ayarlarınızı da çekime uygun olacak şekilde değiştirirseniz hem istediğiniz konuyu kadrajın içene alabilir hem de karşınıza çıkacak güzellikleri fotoğraflayabilirsiniz.

[widget-22]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30