Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

0 Ürün Sepeti Gör

Sepetinize ekli ürün bulunmamaktadır.

Türkiye'de Fotoğraf Çekilecek Yerler

Fotoğraf Gezileri İle Türkiye’nin Saklı Güzelliklerini Görün!

Türkiye’nin cennetten bir köşe olduğu herkes tarafından bilinen bir gerçek. Gezdikçe ve gördükçe bu tanımın ne kadar doğru olduğunu anlıyoruz aslında. Hatta fotoğraf çekmeye meraklıysak gezdiğimiz yerlerde fotoğraf çekmek için saatlerimizi harcıyoruz. Türkiye’de fotoğraf çekilecek yerler saymakla bitmediği için de şanslı sayılırız. Cennet vatanımızın her köşesi bizler için adeta bir fotoğraf stüdyosu.

Işığın ve insan hikâyelerinin, tarihi kalıntıların ve kültürel zenginliklerin peşinde koşan fotoğraf gezginleri için Türkiye’nin her noktası ayrı bir fotoğraf karesidir. Saatlerimizi harcayacağımız hem ülkemizi tanıyıp hem de arşivimiz için unutulmaz kareler yakalayacağımız mükemmel lokasyonlar var. Türkiye’de fotoğraf çekilecek yerler arasında en çok tercih edilenlerden bahsedecek olursak:

1.İstanbul’da Fotoğraf Çekilecek Yerler

İstanbul Türkiye’nin tarihi ve kültürel anlamda en zengin şehri olarak kabul edildiği için adım başı fotoğraf çekebilirsiniz. Tarihi mekan ve mimari fotoğrafçılığı, portre fotoğrafçılığı, manzara fotoğrafçılığı için mükemmel yerler keşfedersiniz.

Sultanahmet, Büyükada, Süleymaniye, Balat, Kapalıçarşı, Polonezköy, Ağva, Şile, Galata, İstiklal Caddesi, Belgrad, Kızkulesi, Adalar ile Çukurcuma’daki antikacılar ve eskiciler, Samatya’daki balıkçılar, İstanbul Boğazı’ndan geçen gemiler fotoğrafçılar için bulunmaz nimetlerdir. İstanbul’da fotoğraf çekilecek yerler saymakla bitmez, en iyisi siz tüm şehri gezin!

2.Karadeniz’den Yemyeşil Kareler

Karadeniz; yaylaları, çılgın denizi, çay bahçeleri ve kendine özgü mimarisi ile profesyonel fotoğrafçılık meraklıları için kaçırılmayacak bir lokasyon.

Karadeniz’in en güzel yaylası Ayder, kartpostallık Uzungöl, Sinop Hamsilos, Sürmene, Fırtına Vadisi, Çoruh, Meryem Ana Katedrali, Rize Kalesi, Zilkale Türkiye’de fotoğraf çekilecek yerler arasında ilk sıralarda. Gitmişken bir de Fırtına Deresi’nde Rafting yapmayı ihmal etmeyin, rafting yapanların da fotoğraflarını çekin. Fotoğraf turları sayesinde Karadeniz’i yakından keşfedin.

3.Kapadokya – Peri Bacaları

Kapadokya fotoğraf turları ülkemizde en çok düzenlenen etkinliklerden. Özellikle kış aylarında büyüleyici atmosferiyle yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktalarından biri haline gelen Kapadok’ya aynı zamanda Türkiye’de fotoğraf çekilecek yerler arasında en güzellerden biri.

Avanos, Ürgüp, Ihlara Vadisi, Göreme, Hacı Bektaş – ı Veli, Derinkuyu, Tuz Gölü lokasyonunda, gün doğumunda kalkan balonları ve yöre halkının sıcaklığını fotoğraflarınıza yansıtabilirsiniz.

4.Ege’de Fotoğraf Yolculuğu

Türkiye’de fotoğraf çekilecek yerler arasında Ege’nin eşsiz tarihi ve doğal güzellikleri de bulunuyor. Yunan tanrılarına mekan olmuş antik kentlerden doğal koylara kadar birbirinden güzel fotoğraf çekilecek mekanlar var.

İzmir-Alaçatı-Çeşme-Birgi-Foça güzergâhında Sard Antik Kenti, Birgi, Ödemiş, Konak Karşıyaka, Kordon, Asansör, Çeşme, Şirince, Efes, Tire fotoğraflarını çekeceğiniz yerlerden birkaçı olacak. Antik kent yaşamından kalan tiyatroları, kütüphaneleri, eski Rum evlerini fotoğraflarınızla anlatabilirsiniz.

5. Antalya

Pamfilya olarak bilinen Antalya’nın turistik noktası Olympos ile Kekova, Kemer, Manavgat, Köprülü Kanyon ve Tahtalı Dağı Akdeniz fotoğraf gezileri için mükemmel bir lokasyondur.

Türkiye’de fotoğraf çekilecek yerler arasında gün batımının ve yaz manzaralarının en iyi olduğu yerlerden biri olan Antalya’da kaleler, şelaleler, antik tiyatrolar ve doğal koylar sizi bekliyor. Yaz aylarında kadrajınızı bu kente çevirebilirsiniz.

6.Safranbolu

Özgün mimariye sahip evleriyle aklımıza gelen Safranbolu ve Amasra Türkiye’de fotoğraf çekilecek yerlerin başında geliyor. Özellikle amatörler ve mimari çekime meraklı olan fotoğrafçılar merkezi olması nedeniyle de Safranbolu’yu tercih ediyorlar.

Yörükköyü, Cinci Han, Hıdırlık Tepesi, Amasra, Devrek ile Safranbolu evleri, Yemeniciler Çarşısı Arastası, Bakırcılar Çarşısı fotoğrafçılar için ideal yerler arasında.

7. Nemrut Dağı

Pers ve Roma İmparatorluğu arasında kalmış Kommagene imparatorluğundan günümüze ulaşan ve UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan Nemrut Dağındaki heykelleri gün doğumunda ve gün batımında fotoğraflamak için her yıl binlerce turist bölgeye akın ediyor. Dilerseniz siz de Nemrut’u listenize ekleyebilirsiniz. Türkiye’de fotoğraf çekilecek yerler saymakla bitmez…

8.Abant Gölü

Abant amatör fotoğrafçıların manzara fotoğrafı üzerine çalıştığı en popüler yerlerden biridir.

Göl manzarası ve ormanlık görüntüsü, Ömerci ve Sinekli Yaylası, Samandere Şelalesi gibi doğal nimetleri kendiliğinden sahip oldukları güzelliklerle fotoğrafçıların günübirlik çekimler yapmasını kolaylaştırır. Türkiye’de fotoğraf çekilecek yerler neresi diyorsanız önce Abant’tan başlamanızı öneririz.

9.Güneydoğu Tarih ve Kültür Fotoğrafçılığı

Güneydoğu’da gezilecek yerler içinde, Diyarbakır, Batman, Şanlıurfa, Malatya, Adıyaman, Gaziantep, Mardin ve Antakya şehirleri yer alıyor ve bunlar aynı zamanda Türkiye’nin en iyi fotoğraf mekânları arasında geçiyor.

Güneydoğuda; Hasankeyf, Harran Ovası, Mardin Evleri, Balıklı Göl, Halfeti Gölü, Atatürk Barajı, Antep Çarşısı, Zeugma Mozaik Müzesi, Dara Harabeleri, Antakya Kalesi, Midyat, Fırat Nehri, Perre Antik Kendi, Zincirli Bedesten ve daha niceleri fotoğraf tutkunlarını bekliyor.

Türkiye’de fotoğraf çekilecek yerler bu kadar değil elbette. İstanbul, İzmit, Yalova ve Ankara gibi şehirlerden rahatça ulaşıldığı için Çanakkale ve Edirne fotoğraf tutkunlarını ağırlıyor. Çanakkale’de anıtlar ve mezarlıklar, savaşın geçtiği koylar ve siperler, müzeler ve şehitlikler fotoğraf çekmek için uygun yerler oluyor. Selimiye Camii, Longoz Ormanları, Dupnisa Mağarası, Kıyıköy, İğneada, Kırkpınar Meydanı da Edirne’ye uğrayanların görmeleri ve fotoğraf çekmeleri gereken yerlerden.

Ayrıca Sapanca ve Maşukiye’de özellikle İstanbullu fotoğrafçıları ağırlıyor. Fotoğraf turları günübirlik olarak düzenleniyor. Doğa fotoğrafı çekmek isteyenler bölgeye her mevsim rahatça ulaşabiliyor. Kış fotoğrafı çekmek isteyenlere Kartepe, Uludağ ve Kartalkaya doğal güzellikleri ile ev sahipliği yapıyor. Bembeyaz pistler, zirvelerden aşağı inen kayakçılar, çılgın snowboard tutkunları doğa ve manzara fotoğrafı çekimi için sizi bekliyor.

Türkiye’nin her köşesi fotoğraf çekmeye müsait olduğu için makinenizi alarak dilediğiniz yere gidebilirsiniz. 7 bölge 4 mevsim fotoğrafseverlere muhteşem kareler sunuyor…Türkiye’de fotoğraf çekilecek yerler ile ülkemizi yakından tanıyacaksınız…

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30