Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

0 Ürün Sepeti Gör

Sepetinize ekli ürün bulunmamaktadır.

Stüdyo Fotoğrafçılığından Para Kazanmak İster Misiniz?

Stüdyonuzun Kapılarını Markalara ve Ajanslara Açın!

Üründen düğüne, modadan doğuma kadar her fotoğrafçının ihtiyacı olan tek şey stüdyo! Stüdyo fotoğrafçılığı, diğer fotoğrafçılık dallarını besleyen bir meslek dalı olduğu için kazanç seçenekleri daha geniştir. Konseptli moda çekimleri, stüdyo gelin-damat çekimleri ile ayakkabı, çanta vb. ürün çekimleri için fotoğrafçıların stüdyoya ihtiyaçları vardır.

Son yıllarda rekabeti artan stüdyo fotoğrafçılığı mesleğinde para kazanmak bir hayli zorlaştı. Hem fotoğrafçılar sosyal medyada kendini göstermeye başladı hem de bu mesleği yapanların sayısı arttı. Siz de stüdyo fotoğrafçıları arasındaysanız ve rakiplerinizin arasından sıyrılarak daha çok para kazanmak istiyorsanız hangi alanlarda kendinizi geliştirmeniz gerektiğini bilmelisiniz. Fotoğraflarınızı hangi mecralarda pazarlayacaksınız? Hangi ekipmanları almalısınız? Stüdyo fotoğrafçılığını meslek edinecekseniz ya da ek gelir amacıyla yapacaksanız öğrenecek çok şeyiniz var!

1.Stüdyo Fotoğrafçılığı Eğitimi Alın.

Fotoğrafçılıkta da artık eğitim almak çok önemli. Eskiden çıraklıktan yetişen fotoğrafçılar daha çok şey bilirken günümüzde çağa ayak uyduran ve farklı alanlarda uzmanlaşan fotoğrafçılar tercih ediliyor. Siz de mesleğinizde sıyrılmak ve tercih edilmek istiyorsanız stüdyo çekimi tekniklerinden kullanacağınız ışıklara, müşteriyle doğru iletişimden fotoğraf düzenlemeye kadar mesleğinizi yaparken karşınıza çıkacak her duruma hazırlıklı olmalısınız. Ne kadar çok bilgi edinirseniz o kadar iyi fotoğraflar çekecek ve böylece rahatlıkla para kazanabileceksiniz.

2.Kaliteli Ekipmanlar Alın.

Stüdyo fotoğrafçılığı mesleğinde belki de en önemli konu kaliteli ekipmanlara sahip olmanızdır. Ürün çadırından softboxlara, renkli fonlardan tripodlara, farklı fotoğraf makinelerinden flaşlara kadar bir stüdyoda bulunması gereken tüm ekipmanları edinmelisiniz. Stüdyo fotoğrafçılığından para kazanmak istiyorsanız hem stüdyonuz için çokça para harcamanız gerekebilir. Kaliteli ekipmanlarla daha iyi fotoğraflar elde edeceğinizi de unutmayın. Bu fotoğraflar web sitenizde ya da sosyal medya hesaplarınızda yer aldığı sürece sizlere yeni müşteriler kazandıracak.

3.Sosyal Medya Hesaplarınızı Düzenleyin.

Stüdyo fotoğrafçılığından para kazanmak için başarılı sosyal medya çalışmaları yapmanız şart. Bunun için de öncelikle Instagram ve Facebook gibi hesaplarınızı düzenleyin. Stüdyonuzun adıyla bir işletme hesabı açın bir de şahsi profilinizi kurumsallaştırın. Hesaplarınıza en iyi stüdyo çekimlerinizi yükleyin, profilinize verdiğiniz hizmetleri ve iletişim bilgilerinizi yazın. Stüdyo fotoğrafı çektirmek isteyen yiyecek ve içecek markaları, tekstil ve moda firmaları, dergiler ve yayın kuruluşları, e-ticaret ve ürün firmaları sizlere daha hızlı ulaşacaklardır. Ayrıca düzenli paylaşımlar yapmaya özen gösterin. Ne kadar çok online olursanız o kadar çok kişiye ulaşarak fotoğrafçılıktan para kazanabilirsiniz.

4.Web Sitenizi Yaptırın.

Stüdyo fotoğrafçılığı geniş bir hizmet yelpazesine sahip olduğu için stüdyo fotoğrafçılığından para kazanmak istiyorsanız mutlaka web siteniz olmalı. Web sitenizde verdiğiniz çekim hizmetleri, önceki çekimlerinizden en iyi fotoğraflar, stüdyo fotoğrafçılığı hakkında bilgilendirici yazılar, sizin hakkınızda müşterilerinizin ulaşabileceği bilgiler ve iletişim kanallarınız yer almalı. Dikkat çekici ve imajınızı güçlendiren, müşterilerinize güven verecek bir web sitesi yaptırarak kurumsal bir kimlik kazanabilir ve işinizden yüksek kazanç sağlayabilirsiniz.

5.Photoshop Öğrenin.

Stüdyo fotoğrafçıları arasından sıyrılmak için atmanız gereken en önemli adımlardan biri Photoshop öğrenmektir. Kimse Photoshop bilmeyen bir fotoğrafçıya iş vermiyor. Photoshop’u sadece bilmeniz de yetmiyor haliyle, müşterilerinizin taleplerine cevap verecek başarılı fotoğraf düzenlemeleri yapmalısınız. Patlayan ışıkları, akan makyajı, istenmeyen unsurları düzeltecek bilgi ve deneyime sahip olmalısınız. Müşterilerinize teslim edeceğiniz kataloglar, dergiler ve albümler kusursuz olmalı. Böylece stüdyo fotoğrafçılığından daha çok pazara kazanırsınız, sosyal medyada olumlu yorumlar alır, tavsiye edilen bir stüdyo fotoğrafçısı haline gelirsiniz.

6.Fotoğraflarınızı Paylaşın.

Stüdyo fotoğrafçılığı rekabetli bir alan olduğu için çekimlerinizi paylaşmanız ve aktif bir fotoğrafçı olmanız çok önemli. Ne kadar iyi fotoğraf çekerseniz çekin fotoğraflarınızı doğru paylaşmıyorsanız hedef kitlenize ulaşamaz ve müşteri kazanamazsınız. Bu nedenle sosyal medya platformlarında fotoğraflarınızı doğru içeriklerle paylaşın. Hashtagler kullanın, sadece moda sektörünü değil, e-ticaret firmalarını, kozmetik markalarını, reklam ajanslarını hedef alın. Fotoğraflarınızı ne kadar çok paylaşırsanız müşterileriniz bir o kadar hızlı ulaşır size. Fotoğrafçılığınızı geliştirir, farklı sektörlerle de iş birliği yaparsınız.

7.Stok Fotoğrafçılık Yapın.

Stüdyo fotoğrafçılığından para kazanmak isteyenlere bir diğer önerimiz stok fotoğrafçılığa yönelmeleri olacak. Biliyorsunuz, basın ve medya kuruluşları, yayınevleri, grafik tasarımcılar, internet siteleri ve web ajansları, reklam ajansları, firmalar hatta fotoğrafçılar dahi tanıtımlarına harcadıkları maliyetleri düşürmek için ihtiyaç duydukları fotoğrafları stok sitelerden alırlar. Dolayısıyla telif hakkı sıkıntısı yaşamazlar. Siz de çektiğiniz fotoğrafları stok sitelerine yükleyerek para kazanabilirsiniz. Stok fotoğrafçılıktan para kazanmak ek gelir olarak kullanacağınız bir yöntem olabilir. www.shutterstock.com, www.123rf.com, www.stockphoto.com, www.istockphoto.com, www.dreamstime.com en çok tercih edilen stok fotoğraf siteleri.

8.Ajanslarla ve Markalarla Çalışın.

Stüdyo fotoğrafçılığından para kazanmak için reklam ajanslarıyla ya da farklı sektörlerde hizmet veren markalarla anlaşabilirsiniz. Örneğin ajanslar çalıştıkları markaların çekimlerini size yaptırabilir, moda ya da kozmetik sektöründe hizmet veren firmalar fotoğraf ihtiyaçlarını sizden karşılayabilir. Reklam afiş çekimlerinden aksesuar çekimine kadar geniş bir alanda müşterilerinize hizmet verebilirsiniz. Böylece stüdyo fotoğrafçılığından para kazanmak daha kolay olur.

Stüdyo fotoğrafçılığından para kazanmak için mutlaka zamana ve sabırlı olmaya ihtiyacınız var. Çünkü sektörde sizinle aynı işi yapan binlerce kişi var. Adınızı duyurana kadar tüm reklam ve pazarlama stratejilerini acele etmeden uygulamalısınız. Siz kendinizi geliştirdikçe müşteri potansiyeliniz de artacaktır. Hem bir kariyer edinmek hem de hobi olarak stüdyo fotoğrafçılığı yaparak ek gelir kazanmak için mutlaka eğitim alın, doğru adımlarla ilerleyin.

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30