Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

0 Ürün Sepeti Gör

Sepetinize ekli ürün bulunmamaktadır.

Profesyoneller İçin Önerilen 13 Fotoğrafçılık Kitabı

Profesyonel Fotoğrafçılık Adına Öğrenmeniz Gerekenler Bu Kitaplarda!

Fotoğrafçı olmak sadece iyi fotoğraf çekmek demek değildir. Fotoğrafçılık, kişinin kendini her zaman geliştirmesi gereken bir hobi ya da meslek olduğu için hiç bitmeyen bir yolculuktur. Amatörler kadar profesyonellerin de fotoğrafçılıkla ilgili kitaplar okumaya, güncel dergileri takip etmeye ve araştırmacılar tarafından yazılan makaleleri incelemeye ihtiyaçları vardır. Çünkü fotoğrafçılık sürekli kendini yenileyen bir meslektir. Yeni fotoğraf makinelerinden çekim tekniklerine kadar her geçen gün kendini yenileyen bu sanatta geride kalmamak çok önemlidir.

Türkiye’de yayımlanan ve profesyonel fotoğrafçılar tarafından ilgi gören kitaplar arasında sizin de kütüphanenizde bulunması gereken fotoğrafçılık kitapları:

1.Fotoğrafta Pozlama Teknikleri ve Yaratıcılık

Michael Freeman tarafından yazılan ve kusursuz dijital fotoğraflar için profesyonel bir rehber olan fotoğrafçılık kitabı içerisinde pozlamanın tüm teknikleri anlatılmıştır. Diyafram, ISO ve zamanlama gibi değişkenlerin doğru kullanılması hakkında bilgiler verilmiştir. İş akışı şemaları, histogramlar ve açık görsel örnekler kullanılmış, böylece amatörden profesyonele geçişte pozlamanın detayları incelenmiştir.

Profesyonel fotoğrafçılık kitabı arıyorsanız sizlere ilk önerimiz Fotoğrafta Pozlama Teknikleri ve Yaratıcılık olacak. Daha yaratıcı bir fotoğrafçı olmanın yollarını öğreneceksiniz.

2.Dijital Fotoğrafçılar İçin Photoshop

Fotoğrafçılık kitabı olarak bir diğer önerimiz Scott Kelby tarafından yazılan Dijital Fotoğrafçılar İçin Photoshop’tur. Tüm fotoğrafçıların kullanması gereken Photoshop programını ayrıntılı şekilde anlatan kitapta işinize yarayacak öneriler bulabilirsiniz. Photoshop’u bu kitapla rahatlıkla öğrenebilirsiniz. Elbette bol bol uygulama yapmanız da geriyor. Kitapta sizi aydınlatacak ve bakış açınızı değiştirecek onlarca örnek var.

3.Fotoğrafçının Gözü

Fotoğrafçının Gözü, profesyonel fotoğrafçıların harika görüntüler yakalama ve başarılı dijital fotoğraflar çekme becerisini geliştirebilecek resimli bir el kitabı. Amatörler için de uygun olan bu kitapta Michael Freeman, kompozisyon ve tasarıma dair tüm geleneksel yaklaşımları açıklarken, aynı zamanda, fotoğrafçının vizyonundan ödün vermeksizin kullanabileceği yeni teknolojilere de değiniyor.

Profesyonel fotoğrafçılık kitabı olan Fotoğrafçının Gözü’nden yararlanarak kadrajınızı daha iyi hikayelere çevirmeyi öğrenebilirsiniz.

4.Doğada Fotoğrafçılık

Fotoğrafçılık ile ilgili kitaplar arasında Doğada Fotoğrafçılık da bir diğer önerimiz olacak. Temel fotoğrafçılık eğitimi aldıysanız ve kendinizi sahada geliştirmek istiyorsanız Art Wolfe ve Mark Gardner ustalardan püf noktaları öğrenebilirsiniz.

Pozlandırma, yaratıcı kompozisyon teknikleri ve yakın çekim konusunda detaylı bilgileri kitapta bulabilirsiniz. Fotoğrafta ilerlediğiniz bu yolda aldığınız eğitimleri, profesyonel fotoğrafçılık kitaplarından olan Doğada Fotoğraf kitabıyla destekleyerek seyahat, makro ve manzara çekimlerinde uzmanlaşabilirsiniz.

5.Işığın Büyüsü Fotoğraf

Yusuf Seki tarafından yazılan fotoğraf kitabı, temel fotoğrafçılık tekniklerini bilen ve ışığı kullanmayı öğrenmek isteyen, fotoğrafta kompozisyon ve hikaye yaratmayı merak edenlerin mutlaka satın almaları gereken bir eserdir.

Hem amatörler hem de profesyoneller için çekim tekniklerinden kurguya kadar püf noktaları içermektedir. Fotoğrafçının en iyi dostu olan ışığa nasıl hakim olacağınızı bu kitap sayesinde rahatlıkla öğrenebilirsiniz.

6.Yaratıcı Fotoğrafçılığın Temelleri

Profesyoneller için fotoğrafçılık kitapları önerilerimizden olan Yaratıcı Fotoğrafçılığın Temelleri, fotoğrafçılığın teorik temellerinden yola çıkarak uygulamalı fotoğrafçılığın nasıl yapılacağını anlatıyor.

Görüntü endüstrilerinde kullanılan profesyonel işlere farklı bir bakış sunan kitapta objektife dayalı görsel sanatlar bölümleri veya diğer eğitim programlarında okuyan ya da eğitmenlik yapanlar için faydalı bilgiler bulunuyor. Yaratıcılığını geliştirmek isteyen fotoğrafçılar mutlaka bu kitabı edinmeli.

7.İyi Fotoğraf Nasıl Çekilir?

İyi Fotoğraf Nasıl Çekilir adlı fotoğraf kitabımızda farklı çekim tarzlarındaki (iç-dış mekân portre, manzara, ters ışık, iç-dış mekân mimari, makro, doğa, spor, konser, şehir peyzajı, günbatımı, detay, çocuk portresi vb.) fotoğrafların nasıl çekildiği ve teknikleri yer almaktadır. Kişisel fotoğraf tekniğini geliştirmek isteyen profesyonellerin ve amatörlerin edinmesi gereken fotoğrafçılık kitapları arasındadır.

8.Fotoğrafı Düşünmek

Profesyonel fotoğrafçılık kitabı olan ve Victor Burgin’in seri kitapları arasında yer alan Fotoğrafı Düşünmek, iletişim ve kültür alanında süregelen kuram ve uygulama tartışmalarına ve fotoğraf ve fotoğraf eleştirisi konularına odaklanıyor.

Fotoğrafın kendisi, özerklik kavramının karmaşası, kendiliğinden yaratıcı sanatçı, fotoğrafta belgesel gerçekçilik fikri ve tüm görsel dil kavramları üzerinde yoğunlaşıyor. Reklamcılık, gazetecilik, sanat gibi sosyal kurumlarla da ilgilenen yazarın kitabı profesyonellerin bakış açısını genişletiyor.

9.Fotoğraftan Sonra

Fotoğrafın estetik ve sosyal gelişimini inceleyen Quentin Bajac, fotoğrafın 50 yılını ve dijital fotoğrafçılık devrimini kitabında anlatmaktadır.

Profesyonel fotoğrafçılık kitapları arasında önemli yer alan ve Fotoğrafın halen gerçeği söyleyip söylemediğinden bahseden fotoğrafçılık kitabı, profesyonellerin fotoğrafçılığa bakış açılarını değiştirebilecek bir eser. Analog fotoğrafçıların ise bilgilerini ve mesleklerine olan tutkularını tazeleyecek bir kaynak.

10.Sokak Fotoğrafçılığı

Clive Scott tarafından yazılan ve profesyoneller için önerilen fotoğrafçılık kitapları listemizin sonuncusu olan bu kitapta, sokak fotoğrafçılığın tam olarak ne olduğu, belgesel fotoğrafçılıkla ayrılan yönleri, nasıl yapılması gerektiği anlatılmaktadır.

Edebiyat akımlarını da içine alarak fotoğrafçılığı farklı boyutlarla anlatan kitap, sokak fotoğrafçısı olmak isteyen profesyoneller için oldukça faydalı olacaktır.

11.Digital SLR Photography – Yaratıcı Çekim Teknikleri Dergisi

Manzara, dergi, moda, seyahat fotoğrafçılığına dair püf noktaları ve fotoğrafçıların karelerini içeren fotoğraf dergisi aynı zamanda simetri, alan derinliği, yakın plan, filtreler, dijital karanlık oda, arka plan ve fotoğrafçının iş akışı gibi konularda da dikkat çekici bilgiler vermektedir.

12.Digital SLR Photography – Nasıl Ustalaşırsınız Dergisi

Kamera analizinden modlarına, gölge oyunundan sokak fotoğrafçılığına kadar farklı konularda uzmanlık kazanmak isteyen fotoğrafçılar için kaçırılmayacak bir özel sayı fotoğraf dergisidir.

Makro fotoğrafçılık, kış fotoğrafları, still-life, fotomontaj, yaratıcı kırpma, fotoğraf düzenleme, profesyonel keskinleştirme gibi başlıklarda önemli konulara değinene dergiyi mutlaka edinmelisiniz.

 

13.Fotoğrafçılıktan Para Kazanın

Profesyonel fotoğrafçı olan ve kendi markasını oluşturmak isteyenler için kaçırılmayacak bir fotoğraf dergisi olan bu sayıda; logo tasarımından sosyal medya kanallarını kullanmaya, portre fotoğrafçılığından düğün çekimlerinden kazanç sağlamaya kadar tüm merak ettiklerinizi bulabilirsiniz.

Ekipman önerileri, manzara ve spor fotoğrafçılığı, vahşi yaşam ve gezi fotoğrafçılığı dahil pek çok konu hakkında bilgi alabilirsiniz. Ayrıca sıcak satışla para kazanmanın, banka ve finans işlerinin doğru yürütülmesine dair yöntemler öğrenebilirsiniz.

Profesyoneller için fotoğrafçılık kitapları ve fotoğraf dergileri önerilerimizden yararlanarak sanatınızı ve kendinizi daha da geliştirebilirsiniz. Unutmayın, fotoğraf da tıpkı hayat gibi sürekli değişir ve gelişir. Siz de ona ayak uydurmalısınız…

[widget-7]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30