Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

0 Ürün Sepeti Gör

Sepetinize ekli ürün bulunmamaktadır.

Akıllı Telefonlarla Yemek Fotoğrafı Çekmenin 5 Yöntemi

Cep Telefonlarınızla Lezzetli Fotoğraflar Çekin!

Hemen herkes hayatında bir defa yediği yemeğin fotoğrafını çekmiştir. Hatta bazıları yediği her yemeğin, içtiği her kahvenin fotoğrafını çekiyor hala. Sosyal medyanın da hayatımızın merkezi haline gelmesiyle birlikte restoranlardan kafelere, otellerden barlara kadar yeme-içme sektörünün kalbi, çekilen fotoğraflarla atıyor. Instagram hesaplarında en iyi yemek fotoğraflarını paylaşarak müşterilerini kendilerine çekmeye çalışıyorlar.

İster amatör ister profesyonel olsun, ister kendi isterseniz mekanınızın sosyal medya hesabı için fotoğraf çekin, akıllı telefonlarla da DSLR makinelerde olduğu gibi harika kareler yakalamak mümkün. İlk olarak telefonunuzun özelliklerini öğrenin, profesyonel çekimler yapmak için telefon kameranızın size yetip yetmeyeceğini araştırın. ISO ve HDR seçeneği olan bir makine edinin. Ardından sayfamızdaki önerilere kulak vererek mükemmel yemek fotoğrafları çekin…

1.Telefonu yatay kullanın.

Telefonla yemek fotoğrafı nasıl çekilir sorunuzu yanıtlamaya başlayalım. İlk olarak telefonunuzu nasıl tutmanız gerektiğini öğrenin. Yemek fotoğrafı çekimlerinde fotoğrafçılar telefonu yatay tutmak gerektiğini söylüyor. Bu durum yemek fotoğrafı çekerken iyi bir alan derinliği oluşturmanızı sağlayacaktır. Telefonunuzu yatay tuttuktan sonra konunuzu kadraja sığdıracak şekilde konumlandırın. Ancak fotoğrafınızı Instagram’da paylaşacaksanız dikey tutarak çekim yapabilirsiniz. Yine de yatay fotoğraflar kadar ayrıntı veremezsiniz. Sosyal medya için tam kare fotoğraflar çekmenizde yarar var.

2.Pencere kenarında olun. Doğal ışıktan yararlanın.

Cep telefonuyla yemek fotoğrafı çekerken doğal ışıktan yararlanmaya dikkat edin. Bu nedenle restoran ya da kafede çekim yaparken gün ışığını alan bir pencere kenarında olun. Yaz mevsimindeyseniz dışarıda da çekim yapabilirsiniz. Cep telefonu ile yemek fotoğrafı çekmenin sırrı ışığı ve gölgeleri iyi kullanmaktır. Doğru hesaplamayı yaptığınızda net ve doygun fotoğraf kareleri yakalarsınız. Tabağınızı tamamen aydınlatmak zorunda değilsiniz. Karanlık alanları da kullanarak ilginç gölgeler yaratabilirsiniz. Eğer doğal ışıktan yararlanamıyorsanız paraflaş kullanabilirsiniz.

3.Ayakta çekin.

Yemek fotoğrafı çeken herkes büyük bir yanılgı içinde, oturdukları yerden fotoğraf çekiyorlar. Bu durum sadece tek bir açıya sahip olmak demek. Cep telefonu ile yemek fotoğrafı çekmek ve kaliteli sonuçlar almak istiyorsanız ayakta olmalısınız. Kişisel sosyal medya hesaplarında paylaşmayı düşünüyor ve bana bu kadarı yeter diyorsanız elbette oturarak da güzel fotoğraflar çekebilirsiniz. Ancak restoran ya da kafeleriniz için yemek fotoğrafı çekecekseniz farklı açılar yakalamak amacıyla ayakta çekim yapmalısınız. Böylece hem ışığı çeşitlendirmiş olacak hem de yemeğin en güzel göründüğü açıyı bulacaksınız.

4.Sade arka plan kullanın.

Yemek fotoğrafı çekmek için büyük bir prodüksiyona ya da stüdyoya ihtiyacınız yok. Şık ve keyifli bir restoran ya da kafe ortamı yeterli. Bir yemek fotoğrafının etkisini arka planı belirleyeceği için sadelikten şaşmamanızı öneririz. Yemek fotoğrafçılığında sadelik her zaman daha iyi sonuç getirir. Mekanda en yalın masaya oturun ya da fotoğraf çekerken masadaki fazlalıkları kaldırın. Dijital makinelerde olduğu gibi derinlik yaratamayacağınızdan karmaşık arka plan, konunuzun etkisiz kalmasına neden olacaktır. Dolayısıyla nerede olursanız olun mutlaka yemeğinizi ön plana çıkaracak bir zemin bulun. Evinizde çekim yapacaksanız mutfak zemininden ya da beyaz masa örtülerinden yararlanın.

5.Zoom yapmayın, flaş kullanmayın.

Telefonla yemek fotoğrafı nasıl çekilir diyenler için son önerimiz zoom yapmamaları ve flaş kullanmamaları yönünde olacak. Yemek fotoğrafı çekerken zoom yapmak yanlış ve amatörce bir davranıştır. Yemeği ne kadar yakından çekmek istiyorsanız tabağınıza o kadar yaklaşmanız gerekir. Fotoğrafa zoom yaptığınızda hem görüntü bozulacak hem de kontrast düşecektir. Ayrıca cep telefonuyla yemek fotoğrafı çekerken flaş kullanmayı aklınızdan dahi geçirmeyin. Işık tabağınıza yansıyacak ve fotoğrafı parlatacaktır. Dolayısıyla istediğiniz görüntü ortaya çıkmayacaktır.

Cep telefonu ile yemek fotoğrafı çekerken kompozisyona önem vermeli ve tabağınızın yanına küçük objeler ekleyerek konunuzu renklendirmelisiniz. İtalyan yemeklerinde kareli masa örtüleri, Fransız şarapları için küçük bir Eiffel Kulesi fotoğraflarınıza anlam katacaktır. Ayrıca renklerin uyumlu olmasına ya da kontrast oluşturmasına dikkat etmelisiniz.

Cep telefonuyla yemek fotoğrafı çekerken telefonunuza özel lenslerden ve çekim ekipmanlarından da yararlanarak bu işi profesyonel anlamda yapabilirsiniz. Restoranların ve kafelerin sosyal medya hesaplarında paylaşacakları görselleri çekebilir ya da kendi bloğunuz ve sosyal medya kanallarınız için güzel kareler yakalayabilirsiniz.

[widget-28]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30