Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

0 Ürün Sepeti Gör

Sepetinize ekli ürün bulunmamaktadır.

Canon Mu Sony Mi?

Çantanızda Hangi Fotoğraf Makinesi Olmalı?

Fotoğrafçılıkla ilgilenmeye başladığınız andan itibaren Canon mu Sony mi hangisi daha iyi sorusuyla karşı karşıya kalabilirsiniz. Nitekim fotoğrafçılık dünyasında rekabet halinde üç büyük marka olduğunu söyleyebiliriz. Bunlar Canon, Nikon ve Sony fotoğraf makineleridir. Dolayısıyla Canon mu Sony mi gibi bir soruyu doğal karşılamak mümkündür, ancak bu soruya cevap vermenin öyle kolay olmadığını söyleyelim.

Öncelikle Canon mu iyi Sony mi iyi gibi bir soruya yanıt verirken her iki makinenin de çeşitli avantajlara ve dezavantajlara sahip olduğunu unutmamak gerekir. Yine de açıkçası Canon mu Sony mi, hangi firma daha iyi kameralar üretiyor gibi bir soru; Android mi Apple mı gibi bir sorudan farksızdır. Dolayısıyla cevap aslında kime sorduğunuza ya da hangi özellikleri talep ettiğinize göre değişir.

En nihayetinde Canon mu Sony mi sorusuna cevap vermek için kullanacağımız teknik detayların gerçek anlamda küçük detaylar olduğunu da belirtelim. Profesyonel bir fotoğrafçıya ait olsa bile pek çok göz, çoğu zaman bu farkları ayırt edemeyecektir. Yine de gelin daha detaylı olarak bu iki fotoğraf makinesi üreticisine göz atalım ve Sony mi Canon mu sorusuna cevap vermeye çalışalım.

[widget-8]

Canon Fotoğraf Makinesi Özellikleri ve Avantajları

1934 yılında ürettiği Kwanon isimli kamera ile 100 yıla yakın bir süredir fotoğrafçılık dünyasını domine eden Canon fotoğraf makinesi her şeyden önce tarihi ve tecrübesiyle bu kıyaslamada ciddi bir avantaja sahiptir. Aynasız fotoğraf makinelerine odaklanan aksine Sony'nin aksine Canon ise DSLR makineler söz konusu olduğunda oldukça güçlü bir konumdadır. Yine de Canon mu Sony mi sorusuna Canon demek için bunların yeterli olmadığı açıktır.

  • Full-frame sensörü Canon fotoğraf makinesi söz konusu olduğunda yüksek bir çekim gücünü beraberinde getiriyor. Ayrıca son cihazlarında Canon'un Dual Pixel Autofocus özelliğiyle de bunu desteklediğini söyleyelim.
  • Lens seçenekleri açısından da Canon mu Sony mi sorusuna Canon cevabını vermek mümkün. Firma, fotoğrafçılar arasında favori olan L, EOS R ve EF gibi serilere sahip.
  • Bunlara ek olarak yarı profesyonel cihazlar söz konusu olduğunda Canon fotoğraf makinesi seçeneklerinin daha kaliteli olduğunu söyleyebiliriz.
  • Ayrıca hızlı çekimlerde Canon fotoğraf makineleri Sony ve Nikon makinelere kıyasla çok daha iyi performans vadediyor.
  • Ancak şunu da eklemek gerekir ki fiyat açısından Canon, Sony'e kıyasla denk ürünlerde genellikle daha pahalıdır. Dolayısıyla Canon mu Sony mi hangisi diye düşünürken fiyat belirleyici faktörse Canon'dan uzak durmanız gerekebilir.

Sony Fotoğraf Makinesi Özellikleri ve Avantajları

1988 yılında ilk dijital fotoğraf makinesini üreten Sony, 1946 yılından itibaren pek çok farklı sektörde üretim yapan dev bir marka. Buna karşılık Sony fotoğraf makinesi modellerinin kendilerini kanıtlamasının biraz vakit aldığını söyleyebiliriz. Yine de özellikle full-frame aynasız fotoğraf makineleriyle son yıllarda büyük bir başarı yakaladıklarını belirterek Sony fotoğraf makineleri ve özelliklerine göz atalım:

  • Yukarıda da belirttiğimiz gibi Sony mi Canon mu sorusunda Sony'i öne geçiren en önemli başlıklardan biri aynasız fotoğraf makineleridir.
  • Aynasız olmasının da avantajıyla Sony fotoğraf makineleri çok daha ergonomik bir kullanıcı deneyimi sağlar.
  • Sony fotoğraf makineleri bilhassa obje odaklamaları söz konusu olduğunda çok başarılı bir performansa sahiptir. Son seri cihazlarında Gerçek Zamanlı İzleme ve Gerçek Zamanlı Odaklama yapan bir Autofocus göz barındırdıklarını söyleyelim.
  • Buna karşılık Canon mu Sony mi kıyaslamasında markayı geriye düşüren en büyük faktörün karmaşık menüsü olduğunu ifade edebiliriz. Çoğu profesyonel fotoğrafçı Sony fotoğraf makinesi menülerini kullanışsız buluyor.
  • Ayrıca Sony'nin Canon'a kıyasla bir dezavantajı da lens seçeneklerinin darlığı. Canon ve Nikon gibi dev markaların farklı senaryolar için çok daha fazla seçenek barındırdığını vurgulamak gerekiyor.

Tüm belirttiğimiz teknik ayrıntılara rağmen iki makinenin de son derece yakın bir kaliteye sahip olduğunu söyleyelim. Yine de Canon mu Sony mi sorusuna kesin bir cevap vermek gerekirse bütçe dostu ve ergonomik bir tercih için Sony, buna karşılık kesin çözümler için Canon fotoğraf makineleri cevabını verebiliriz.

Ekipmanlarınızı Daha İyi Tanımak İçin Fotoğrafçılık Eğitimi

Ekipman seçiminde Canon mu Sony mi gibi marka tartışmalarından ziyade kullanışlı ve yapmak istediklerinizle uyumlu bir cihaza sahip olmanız önemlidir. Bu bakımdan fotoğrafçılık eğitimi ile temel fotoğrafçılık becerilerinizi geliştirebilir, ekipmanları daha yakından tanıma fırsatı bulabilirsiniz.

Foto Life Akademi olarak sizlere sunduğumuz uygulamalı fotoğrafçılık eğitimi ile farklı ekipmanlar ve farklı ortamlarda deneyim kazanmanıza olanak sağlıyoruz. Böylelikle profesyonel fotoğrafçıların da kullandığı ekipmanları daha yakından tanıyabilir, hangi durumda nasıl bir fotoğraf makinesiyle daha iyi çekimler yapacağınızı öğrenebilirsiniz.

[widget-41]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30