Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

0 Ürün Sepeti Gör

Sepetinize ekli ürün bulunmamaktadır.

Daha Sinematik Drone Videoları İçin 8 İpucu

Profesyonel Çekim Teknikleri İle Bir Film Sahnesi Çekmiş Gibi Hissedeceksiniz!

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte hava fotoğrafçılığı da değişti ve her gün bir yeni imkan sunulur hale geldi. Drone çeşitleri ise bu bağlamda, özellikle son yıllarda birçok modeli ve farklı drone çekim teknikleri ile harika drone videoları ortaya koymalarını sağlıyor.

Drone çekimi nasıl yapılır, drone ile video nasıl çekilir merak edenlerin aklına gelen ilk işlerden bir tanesi bir drone edinerek kayıt almaya başlamak… Ancak drone ile video çekimi yalnızca bir drone’a sahip olmakla bitmiyor! Drone ile çekim yapmak istiyor, bir de başarılı sonuçlar elde etmeyi amaçlıyorsanız bilmeniz gereken drone çekim teknikleri ve drone ile sinematik videolar yakalamak için uyguladığınızda çok daha iyi sonuçlar elde edebilme yöntemleri bulunuyor.

Drone İle Sinematik Etkiyi Arttırmak İçin Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Drone çekimi yapan fotoğrafçıların çok daha sinematik ve etkileyici bir sonuca ulaşması için yapmaları gereken birkaç kriter mevcuttur. Çarpıcı sonuçlara ulaşmak, bu kriterlere gereken önemi göstermek ile mümkün olur aksi halde drone çekimi sonuçlarından memnun kalmayabilirsiniz.

Drone videoları çekimi yapmak isteyenler için reveal shot, orbit, tracking shot gibi birbirinden farklı ve oldukça etkileyici drone çekim teknikleri bulunsa da bunları uygularken gösterilen soğukkanlılık ve profesyonellik, elinizdeki sonucu etkileyecektir. Drone videoları çekimi yaparken çarpıcı sonuçlar alabilmek için dikkat etmeniz gereken kriterler neler, sinematik bir sonuç için drone çekimi nasıl yapılır biraz daha yakından bakalım.

Drone’unuzu Tanıyın ve Kendinizi Çekime Hazırlayın

Drone ile sinematik görüntüler yakalamak isteyenlerin ilk dikkat etmesi gereken kriterlerden bir tanesi drone’unu tanıma ve onu çekime uygun biçimde hazırlamaktır. Bunu yaparken, drone pilotunun unutmaması gereken diğer bir konu da en iyi drone videoları için kendini eğitmektir. Kaliteli drone çekimleri için öncelikle drone’unuzu tanıyacak, onu çekime hazır hale getirecek ve pratiklerle iyi bir drone pilotu olacaksınız.

Drone’unuzu iyi kullanmak için yapacağınız pratiklerle; onu nasıl kontrol edeceğiniz, drone ile çekim sonunda iyi bitişler için nasıl durduracağınız ve dione çekim tekniklerinizi nasıl uygulayabileceğinizi öğreneceksiniz. Drone ile video çekimi yapmayı öğrenmenin ardından video çekim teknikleri için çalışmalara başlayarak çok daha sinematik kayıtlar için uğraşabilirsiniz.

Gün Işığından Yararlanın – Doğru Saatlerde Çekim Yapın

Gün ışığı, günlük hayatta fotoğraf ve “selfie”ler bile yaparken güzel bir sonuç için bir hayli önemli. Fotoğraf sanatçılığını meslek edinmiş kimseler için gün ışığından doğru yararlanmak ve akıllarındaki sinematik görüntü için günün doğru saatlerinde drone çekimi yapmak ise istedikleri sonuçlar için oldukça elzem. Drone ile video nasıl çekilir konusu aslında yalnızca drone çekim tekniklerini kapsamaz; drone ile çekim için ufak püf noktaları da içermektedir. Drone videoları en iyi sonucu en uygun saatte kayıt altına alınırsa vermektedir.

Günün her saatinde bir drone çekimi yapmak yerine, güneş ışınlarının eğik bir açıyla geldiği ve size çok daha iyi sonuçlar verecek sabah veya akşam güneşlerini kullanmayı öğrenmelisiniz. Sabah ve akşam güneşlerinde nesnelerden drone’unuza yansıyacak ışık onu zorlamayacağından ve nesnelerde parlama gibi sonuçlar görünmeyeceğinden iyi bir ışık dengesi elde edebilirsiniz.

En İyi Sonuçlar İçin Yavaş ve Soft Hareketler

Drone çekimi nasıl yapılır merak edenler için ilk söyleyebileceğimiz kriter, parmak hareketlerinizin akışına dikkat etmeniz gerektiği olacaktır. Drone ile sinematik çekim yapmak isteyenler özellikle yeni başlayanlardan ise bu nedenle biraz sabretmeleri gerekecek. Parmak hareketleri ve kontrol kabiliyetinin oldukça önemli olduğu drone ile video çekimleri özellikle yavaş ve yumuşak kontrol hareketleri istemektedir.

Yavaş ve yumuşak parmak hareketleri ile drone videoları çekimi yaptığınızda görüntünün takılmadan ya da gözü rahatsız edecek değişimler yaşamadan aktığını göreceksiniz. Ancak sert ve ani hareketlerde hem drone ile video çekimi sizin için zorlaşabilir hem de yoğun duyguyu aktaracak ağır ve sakin görüntülerin etkisi kaybolarak videonun görüntüsünde bozulma meydana gelir.

ND Filtre Kullanımı Drone İle Sinematik İçin Önemli

Sabit diyafram değerinde olan drone kameraları size istediğiniz görüntüleri veremeyebilir ve birçok drone’un standart kamerası sabit diyafram değerindedir. Bu nedenle drone videoları çekimi yaparken ND filtre kullanmalısınız. ND filtre, kameramızda diyafram bulunmuyorsa shutter değerlerini normale çekmek için başvuracağınız bir yöntemdir. ND filtre ile ışığın çok yüksek olduğu yerlerde görüntünün parlamaması adına, parlayan ışık drone ile video çekimi sırasında bir miktar emilerek görüntü dengelenir.

Dengeli ışık aldığınız zaman, göz seviyesine yakın bir motion blur efekti ile çok daha kaliteli drone çekimleri gerçekleştirebilir ve drone ile sinematik sonuçlar elde edebilirsiniz. Drone videoları çekimi sırasında titreşim problemleri de ND filtre kullanımı ile birlikte azalacaktır.

Drone Videoları Çekimi İçin Polarize Filtre Kullanımı

Yansıma ile oluşan ışık akımlarının kamerada kırılarak görüntü kalitesini ve renk dengesini bozmaya izin vermeyecek polarize filtreleri kullanmak size her zaman çok daha iyi sonuçlar verecektir. Özellikle gün ışığında yaptığınız çekimlerde polarize filtre kullanımı drone ile sinematik bir görüntüye sahip olmak için oldukça önemlidir.

Daha İyi Drone Videoları İçin Dijital Zoom

Zoom in ya da zoom out, farketmez… Çok daha romantik ya da dramatik drone videoları çekmek için ihtiyacınız olan şeylerden bir tanesi de dijital zoom kullanımıdır. Zoom hareketi, belirli durumlarda izleyici üzerinde beklenmedik etkiler bırakabilir. Hali hazırda bir hareket halinde olan drone ile sinematik çekim yapmak için zoom tekniklerini kullanarak hareketin üzerine bir hareket daha ekleyin ve optik zoom yardımıyla harika sonuçlar elde edin! Ancak, fazla sık yapmak drone videoları için görüntüde bozulmalara neden olabilir.

Birçok drone’da optik zoom özelliği bulunmayacağı için kurgu programı da öğrenmelisiniz. Kurgu programı ile 2x ya da 3x uzunluğunda zoom hareketleri yapar ve bunları görüntü ile dengeli bir yavaşlıkta ayarlarsanız harika drone videoları elde edersiniz. Drone ile çekim yapmak isteyenlerin, videolarında istedikleri duyguyu yakalamak adına zoom tekniklerini öğrenmeleri ve uygulama pratikleri yapmaları gerekmektedir.

Sinematik Crop Bar İle İyi Sonuçlar Elde Edin

Çekilen videoların altına ve üzerine kolayca eklenebilmesi ile drone videoları çekimi yapan ve daha inematik bir görünüm elde etmek isteyenler Sinematik Crop Bar’ları tercih ediyor. Sinema filmlerinin ölçeğinin bir etkisi olan Sinematik Crop Bar etkisi, sizin de çektiğiniz görüntülerin beyaz perdede yansıtılıyormuş gibi bir etki ile görüntülenmesini sağlar. Bu nedenle çok daha sinematik bir etki isteyen drone pilotları, yalnızca drone ile çekim teknikleri kullanarak değil görüntü ile oynayıp ona sinema izlenimi vererek de istediği etkiyi sağlayabilir.

Renk Düzenleme – Son Dokunuşlarla Harika Bir Görünüm

Drone kameraları küçük sensörlere sahip olduğundan görüntünün kaliteli olabilmesi için gereken renk ayarına sahip değillerdir. Dinamik aralıkları ve derinlikleri düşük olan drone kameraları ile net, canlı ve vurucu bir görüntü elde etmeniz uygun filtre kullanımı ya da video ile fotoğraflarda renk düzenlemesi yapılmadığı zaman mümkün olmayabilir.

Diğer kriterlere ne kadar dikkat ederseniz edin, videolarınızın sonunda bir renk düzenlemesi yapmak, renkleri çok daha canlı ve etkileyici kılacaktır. Drone ile çekim teknikleri arasında en profesyonel çekim tekniğinin ardından bile renk düzenlemesi yapmak, sonucu gözle görülür bir şekilde değiştirecektir.

Drone videoları ve fotoğraflarında doğru ve en iyi sonucu elde etmek için flat resim profillerini tercih etmeli; zamanınız ve bilginiz yoksa Cine like D, true color gibi drone yazılımlarının renk profillerinden yardım alabilirsiniz.

Drone’larınızda bulunan kontrast, doygunluk, keskinlik gibi ayarlarla da görüntüyü değiştirebilir ve istediğiniz renk aralığını elde edebilirsiniz.

[widget-39]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30