Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

0 Ürün Sepeti Gör

Sepetinize ekli ürün bulunmamaktadır.

Düğün Fotoğrafçıları İçin Ekipman Önerileri

En İyi Düğün Fotoğrafları İçin Nelere İhtiyacınız Var?

Eskimeyen mesleklerden biri olan düğün fotoğrafçılığı, son yıllarda ortaya çıkan yeni moda ve trendlerle birlikte oldukça farklı konseptler barındıran bir meslek halini aldı. Buna bağlı olarak düğün fotoğrafçılığı için gerekli ekipmanlar da fotoğrafçının tarzına göre değişkenlik göstermeye başladı. Daha çok dış mekan çekimler mi yapıyorsunuz yoksa stüdyo çekimleri mi? Düğün fotoğrafçıları için ekipman önerileri verirken bu ve benzeri soruları göz önünde bulundurmak gerekiyor.

Ancak merak etmeyin. Yazımızda düğün fotoğrafçıları için makine ve lens önerileri verirken farklı koşullarda neler yapabileceğinize değineceğiz. Gelin şimdi düğün fotoğrafçılığı için gerekli ekipmanlar nelermiş birlikte görelim.

[widget-8]

Düğün Fotoğrafçıları İçin Hangi Makine İdeal?

Elbette fotoğraf çekebilmeniz için ilk ihtiyacınız olan şey bir fotoğraf makinesidir, burada bir sürpriz yok. Ancak düğün fotoğrafçıları için makine seçerken dikkatli davranmak faydalı olabilir.Temel olarak tam kare fotoğraf makineleri düğün fotoğrafçılığı için ideal kabul edilir. Nitekim tam kare makineler, ISO performansındaki başarısının yanı sıra obje keskinliği ve detayları, alan derinliği ve benzeri konularda da yüzünüzü güldürecektir.

Ayrıca tam kare bir DSLR fotoğraf makinesi hızlı odaklaması sayesinde düğün fotoğrafçıları için makine önerisinde bulunurken ilk akla gelen seçeneklerden biridir. Bu açıdan Canon'un 1DS Mark III ya da EOS 5D Mark III gibi makineleri düğün fotoğrafçılığı için gerekli ekipmanlar arasında sayılabilir. Aynı şekilde Nikon bir makine almak istiyorsanız D4 ya da D3x gibi modelleri tercih edebilirsiniz.

Kabul etmek gerekir ki düğün fotoğrafçıları için hangi makine tercih edilirse edilsin, özellikle kariyerinizin başlarındaysanız biraz maliyetlidir. Ayrıca bir düğün fotoğrafçısının herhangi bir kaza ya da arızaya karşılık yanında her zaman yedek bir fotoğraf makinesi taşıması da son derece önemlidir. Bu da doğal olarak bütçenizi biraz daha artırmanız demektir. Ancak bir kere doğru ekipmanları aldığınız takdirde uzun yıllar boyunca kariyer arkadaşlarınız haline geleceklerini göz ardı etmemelisiniz.

Düğün Fotoğrafçıları İçin Hangi Lens Doğru Seçim?

Düğün fotoğrafçılığı için lens önerisinde bulunmak son derece zordur, çünkü genellikle lens seçimi fotoğrafçının kişisel zevkleriyle ilgilidir. Ancak hızlı bir öneri istiyorsanız hemen şunu söyleyelim. Diyafram açıklığı daha yüksek lensler tercih ederseniz çok daha kaliteli fotoğraflar çekebilirsiniz. Günümüzde zoom lensler f1.8 gibi maksimum diyafram açıklığına bile ulaşabiliyor.

Bunun dışında standart ya da ultra geniş açılı lenslerin ekstra bir önemi olduğunu söylemek mümkün değildir. Yine de ışığın kalitesiz ya da az olduğu ortamlarda fotoğraf çekmeniz gerekecekse faydalı olabilirler.

Flaş ve Reflektör Seçimi

Eğer bir düğün fotoğrafçısı olarak yalnızca dış mekan fotoğrafçılığı yapıyorsanız düğün fotoğrafçıları için gerekli ekipmanlar arasında flaşı saymaya pek de gerek yoktur. Yine de karanlık ortamlar için Canon ya da Nikon gibi güvenilir bir markanın flaşlarından elinizde bulundurmanız akıllıca olabilir.

Dış mekan seçimleri söz konusu olduğunda düğün fotoğrafçıları için gerekli ekipmanlar arasında sayılması gereken asıl malzeme reflektörlerdir. 5 in 1 reflektörlerle doğal ışığın sert gölgelerini yumuşatabilir, ayrıca difüzör kullanarak güneş ışığının kareye olumsuz etkisini azaltabilirsiniz.

Hiçbir Anı Kaçırmamak İçin Her Zaman Hazırlıklı Olun!

Eğer başarılı bir düğün fotoğrafçısı olarak popüler olmak ve çiftlerin en güvendiği tercih haline gelmek istiyorsanız hiçbir anı kaçırmamalı, daima hazırlıklı olmalısınız. Bu nedende yukarıda saydığımız ekipmanların dışında yanınızda yedek hafıza kartları ve lens temizleyici gibi ekstra donanımlar bulundurmayı ihmal etmeyin.

Düğün fotoğrafçıları için gerekli ekipmanlar hakkında daha fazla bilgi almak ve ekipmanlarınızdan maksimum performansla nasıl yararlanacağınızı öğrenmek için düğün fotoğrafçılığı kursu alabilirsiniz. Foto Life Akademi olarak uygulamalı düğün fotoğrafçılığı kursu ile öğrenirken deneyim kazanma fırsatı sunuyoruz.

[widget-25]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30