Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

0 Ürün Sepeti Gör

Sepetinize ekli ürün bulunmamaktadır.

Düğün Fotoğrafçılığından Para Kazanmak İster Misiniz?

Çiftlerin En Mutlu Anlarına Ortak Olun, Hem Eğlenin Hem Para Kazanın!

Son yılların popüler mesleklerinden biri de düğün fotoğrafçılığı oldu. Türkiye’de binlerce düğün fotoğrafçısı var ve her geçen gün bu sayı artıyor. Peki bu kadar düğün fotoğrafçısı arasından nasıl sıyrılacaksınız, nasıl fark edilecek ve para kazanacaksınız? Gerçekten zor bir süreç. Ancak doğru adımları attığınızda ve kendinizi geliştirdiğinizde fark edilen ve tercih edilen bir düğün fotoğrafçısı olabilirsiniz.

Düğün fotoğrafı çekerek para kazanmak için hangi alanlarda kendinizi geliştirmelisiniz? Fotoğraflarınızı hangi mecralarda pazarlayacaksınız? Hangi ekipmanları almalısınız? Stüdyo açmalı mısınız? Düğün fotoğrafçılığını meslek edinecekseniz ya da ek gelir amacıyla yapacaksanız öğrenecek çok şeyiniz var!

1.Düğün Fotoğrafçılığı Eğitimi Alın.

Her meslekte olduğu gibi eğitim almak sizi bir adım öne taşıyacaktır. Son yıllarda dijital fotoğraf makinesi alan herkes kendini düğün fotoğrafçısı ilan ettiği için bu kalabalığın içinden sıyrılmak istiyorsanız düğün çekimi tekniklerinden kullanacağınız ışıklara, gelin ve damatla doğru iletişim kurmaktan albüm tasarlamaya kadar mesleğinizi yaparken karşınıza çıkacak her duruma hazırlıklı olmalısınız. Ne kadar çok bilgi edinirseniz o kadar iyi fotoğraflar çekecek ve böylece rahatlıkla para kazanabileceksiniz. Dolayısıyla düğün fotoğrafçılığı eğitimi almaya başlayarak hayalinizdeki meslek için harekete geçebilirsiniz.

2.Kaliteli Ekipmanlar Alın.

Düğün fotoğrafçılığı mesleğinde çiftleri memnun etmek zordur. Bu nedenle çokça fotoğraf çekmeniz gerekir. Farklı dekorlar, konseptler, ışıklar gerekebilir. İşinizi hakkıyla yapmak ve düğün fotoğrafçılığından para kazanmak istiyorsanız hem stüdyonuzu iyi ekipmanlarla ve çekim aksesuarlarıyla doldurmalı hem de yaptığınız çekimlerde farklı konseptler oluşturmalısınız. Mesleğinizi ne kadar ciddiye alırsanız o kadar çok kazanç sağlarsınız. Kaliteli ekipmanlarla daha iyi fotoğraflar elde edeceğinizi de unutmayın. Bu fotoğraflar sizlere yeni müşteriler kazandıracak.

3.Stüdyonuz Olsun.

Fotoğrafçılıktan kazanç sağlamak için stüdyonun çok da gerekli olmadığını düşünen fotoğrafçılar var. Ancak düğün fotoğrafçılığında stüdyonun önemi büyük. Sonbahar ve kış aylarında evlenen çiftler için her zaman açık hava çekimleri yapamayabilirsiniz. Bazı müşterileriniz de özellikle stüdyo çekimleri talep edebilir. Bu nedenle profesyonel bir stüdyo açmanız hem marka bilinirliği oluşturmanız hem de müşterilerinize güven vermeniz açısından önemlidir. Ayrıca açık havada uygulayamayacağınız çekim tekniklerini stüdyoda deneyebilirsiniz. Çiftlerle ve diğer müşterilerle stüdyonuzda toplantılar yapabilir, kurumsal bir izlenim verebilirsiniz. 

4.Sosyal Medya Hesaplarınızı Düzenleyin.

Fotoğraf çekerek para kazanmanın en önemli aşaması başarılı sosyal medya çalışmaları yapmaktır. Bu nedenle Instagram ve Facebook hesaplarınızı düzenlemekle işe başlayın. Her iki kanalda da hem işletme hem de bireysel hesap yönetin. Hesaplarınıza en iyi düğün çekimlerinizi yükleyin, profilinize verdiğiniz hizmetleri ve iletişim bilgilerinizi yazın. Düğün fotoğrafı çektirmek isteyen gelin ve damatlar size böylece daha hızlı ulaşacaktır. Ayrıca düzenli paylaşımlar yapmaya özen gösterin. Ne kadar çok online olursanız o kadar çok kişiye ulaşarak fotoğrafçılıktan para kazanabilirsiniz.

5.Web Sitenizi Yaptırın.

Düğün fotoğrafçılığından para kazanmak için online platformların tamamında yer almalısınız. Bu nedenle web sitenizle de görünür olmalısınız. Evlenecek çiftlerin size kolayca ulaşabileceği, hizmetleriniz hakkında detaylı bilgi veren, dikkat çekici ve imajınızı güçlendirecek, güven verecek bir web sitesi yaptırın. Böylece kurumsal bir kimlik kazanırsınız, mesleğinizden daha çok kazanç sağlama ihtimaliniz artar. Telefonlarınızın çalmasını ve hizmetlerinizin satmasını istiyorsanız web sitesi şart!

6.Photoshop Öğrenin.

Kimse Photoshop bilmeyen bir fotoğrafçıya düğün fotoğrafı çektirmez. Aslında Photoshop’u sadece bilmek yetmez, çiftlerin istediği tüm düzenlemeleri yapmanın dışında bu programın uzmanı olmalısınız. Akan makyajları, yanlış ışığı ya da istenmeyen unsurları düzelterek en güzel pozların ziyan olmamasını sağlayabilirsiniz. Çiftlerinize teslim edeceğiniz albümler beğenilir, sosyal medyada olumlu yorumlar alır, tavsiye edilen bir düğün fotoğrafçısı haline gelir ve daha çok para kazanırsınız.

7.Fotoğraflarınızı Paylaşın.

Ne kadar iyi fotoğraf çekerseniz çekin fotoğraflarınızı doğru paylaşmıyorsanız hedef kitlenize ulaşamaz ve müşteri kazanamazsınız. Bu nedenle sosyal medya platformlarında fotoğraflarınızı doğru içeriklerle paylaşın. Hashtagler kullanın, sadece evlenen çiftlere değil düğün organizasyonu firmalarına, düğün mekanlarına ve otellere ulaşın. Fotoğraflarınızı ne kadar çok paylaşırsanız düğün dergileri, reklam ajansları, turizm firmaları ve oteller sizinle çalışmak ister. Fotoğrafçılığınızı geliştirir, farklı sektörlerle de iş birliği yaparsınız.

8.Stok Fotoğrafçılık Yapın.

Düğün fotoğrafçılığından para kazanmak isteyenlere bir diğer önerimiz stok fotoğrafçılığa yönelmeleri olacak. Biliyorsunuz, basın ve medya kuruluşları, yayınevleri, grafik tasarımcılar, internet siteleri ve web ajansları, reklam ajansları, firmalar hatta fotoğrafçılar dahi tanıtımlarına harcadıkları maliyetleri düşürmek için ihtiyaç duydukları fotoğrafları stok sitelerden alırlar. Dolayısıyla telif hakkı sıkıntısı yaşamazlar. Siz de çektiğiniz fotoğrafları stok sitelerine yükleyerek para kazanabilirsiniz. Stok fotoğrafçılıktan para kazanmak ek gelir olarak kullanacağınız bir yöntem olabilir. www.shutterstock.com, www.123rf.com, www.stockphoto.com, www.istockphoto.com, www.dreamstime.com en çok tercih edilen stok fotoğraf siteleri.

9.Ajanslarla ve Markalarla Çalışın.

Kendi stüdyonuzu açmak gibi bir amacınız yoksa düğün sektörüne hizmet veren ajanslarda ve markalarda çalışabilirsiniz. Gelinlik firmalarının fotoğraflarını çekebilir, balayı otellerinin afişlerini hazırlayabilirsiniz. Düğün organizasyonu yapan restoranların ve düğün mekanlarının bünyesinde fotoğrafçı olarak çalışabilirsiniz. Böylece düğün fotoğrafçılığından para kazanmak daha kolay olur.

Düğün fotoğrafçılığından para kazanmak için mutlaka zamana ve sabırlı olmaya ihtiyacınız var. Çünkü sektörde sizinle aynı işi yapan binlerce kişi var. Adınızı duyurana kadar tüm reklam ve pazarlama stratejilerini acele etmeden uygulamalısınız. Siz kendinizi geliştirdikçe müşteri potansiyeliniz de artacaktır. Hem bir kariyer edinmek hem de hobi olarak düğün fotoğrafçılığı yaparak ek gelir kazanmak için mutlaka eğitim alın, doğru adımlarla ilerleyin.

[widget-25]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30