Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

0 Ürün Sepeti Gör

Sepetinize ekli ürün bulunmamaktadır.

Düğün Fotoğrafçıları İçin Pratik İpuçları

En Mutlu Anları Fark Yaratacak Bir Kadrajdan Ölümsüzleştirin!

Düğün fotoğrafçılığı, kamerasını alıp gelin damat fotoğrafları çekmeye çalışan herkesin işi değildir. Çünkü fotoğrafçılık sadece gelin-damat fotoğrafı çekmek değildir. Hele de düğün fotoğrafçılığı hiç değildir. Beğeni alan düğün fotoğrafları için doğru ekipmanlara sahip olmalı ve bu ekipmanları doğru fotoğraf çekme teknikleri ile destekleyerek konuyu doğru açıdan fotoğraflamak, tecrübeli ve pratik olmak gerekir. Çünkü düğün fotoğrafı çekiminde zamanlamayı iyi ayarlayıp doğru anı yakalamak, hikayeyi en güzel şekilde ölümsüzleştirmeyi sağlayacaktır. Peki ilgi odağı olacak düğün çekimleri nasıl yapılır? İşte yanıtlar...

İşte sizin için hazırladığımız düğün fotoğrafı çekimi için tavsiyeler:

1.Raw formatlı düğün fotoğrafları çekin

Geri dönüşü olmayan anlardan biri olan düğün çekimlerinde mükemmeli yakalamak için RAW formatında fotoğraflar tercih etmenizde yarar var. Çünkü RAW çekilen fotoğraflar üzerinde sınırsız renk ayarlamaları yapabilir ve gün ışığından yararlanamama durumunda doğru açıdan ışık verebilirsiniz. Düğün fotoğraf çekiminde istenmeyen hava koşullarında, ışığın ters açıdan düşmesi gibi durumlarda kesinlikle RAW formatını tavsiye ederiz.

2.Düğün fotoğrafçısı için yardımcı şart

Düğün dış çekim veya stüdyo çekimi fark etmez, fotoğraf çekimi için en az bir asistan şart. Düğün fotoğraf çekimi için ilgili konsepti ayarlamaya ve çekim sırasında gelin ve damadın poz vermesinde asistan, üzerinizdeki yükü büyük ölçüde hafifletecektir ve fotoğraf çekimine daha iyi odaklanmanızı sağlayacaktır. Asistan sadece konsepti düzenlemede değil sizin görmediğiniz anları yakalayarak da size yardım edebilir. Kısacası düğün fotoğraf çekiminde asistansız yapılan çekimler çok iç açıcı olmayabilir.

3. Düğün çekimleri için hava durumunu önceden öğrenin

Düğün fotoğraf çekimi özellikle dış çekim olarak gerçekleştirilecekse çekimden birkaç gün önce hava durumuna göz atmanız gerekir. Kötü hava koşullarında iyi düğün fotoğrafları çıkarmak oldukça zor bir durumdur. Fotoğraf çekim gününde hava yağışlı ise düğün dış çekimi iptal edip kapalı bir ortamda çekim yapabilir ya da direkt olarak stüdyoda çekimleri gerçekleştirebilirsiniz.

4.Düğün fotoğrafçılığında mekan çok önemlidir

Gelin damat çekimleri için mekân seçimi yaparken müşterilerinize öneriler sunmanız müşteri memnuniyeti için önemlidir. Aksi halde son dakikada gösterilen mekânlar müşterilerinizde hayal kırıklığı yaşatabilir. Düğün fotoğraf çekimi için tarihi, turistik, doğanın güzelliklerinin hâkim olduğu mekanları tercih olarak kullanabilirsiniz.

Her ilde düğün fotoğraf çekimi yapmak için muazzam mekânlar bulunmaktadır. İlinizde bulunan fotoğraf çekilecek mekânları araştırın ve listesini oluşturun. 

5.Düğün fotoğrafçısı için yedek ekipman çok önemli

Ekipmanların düğün fotoğraf çekimi için hazır olduğundan emin olmanız gerekir. Amatör bir fotoğrafçıysanız her fotoğraf çekiminde iki kamera taşımanıza gerek yoktur ama düğün çekimlerine gideceğiniz zaman mutlaka iki makine taşımanızda yarar var. İki kamera kullanacaksanız ve farklı lens seçimlerinden yararlanacaksanız yanınıza aldığınız alternatif kameraya tercih ettiğiniz lenslerden birini takın. Bu işlem yapacağınız çekimlerde farklı lensleri kullanırken zamandan tasarruf yapmanızı sağlayacaktır. 

6.Gelin damat çekimlerinde yeni şeyler deneyin

Düğün fotoğrafçısı olarak farklı olmanız müşterilerinizin daha çok dikkatini çekecektir. Düğün çekimleri yapmak istiyorsanız ve zamanınız varsa farklı açılardan ve farklı kompozisyonlar oluşturarak çekimler yapabilirsiniz. Farklı çekimler için çiftlere çılgınca pozlar verdirebilir hatta düğün davetlilerini de fotoğrafa dâhil edebilirsiniz. Bu çekimler tamamen sizin hayal gücünüze kalmış bir şeydir. Hayal gücünüzü ne kadar geliştirirseniz farklı ve güzel düğün fotoğraflar elde etmek o kadar daha kolay olacaktır.

7. İnternetten ilham almaktan çekinmeyin!

İnternet üzerinde bulunan düğün dış çekim paylaşımları yapan sitelere göz gezindirin. Bunu yapmak iyi çekimler için ilham alma konusunda iyi bir yoldur. İnternette bulduğunuz pozları ya da fotoğrafları bire bir kopyalamak yerine o fotoğraflardan ilham almanız doğru olacaktır. Yapılmamışı yapmak ya da sıradanın dışına çıkmak sizi diğer düğün fotoğrafçılarından bir adım öne götürecektir.

8.Gelin damat çekimlerinde rahat olun

Düğün fotoğraf çekimi sırasında rahat olmanız model olan çiftin daha iyi poz vermesini sağlayacaktır. Müşterilerinizle samimi ve rahat dille konuşun ve düğün çekimleri sırasında eğlenmelerini, gülmelerini sağlayın.

9. Fotoğraf çekiminde yardımcı malzemelerden yararlanın

Düğün fotoğrafı çekiminde müşteri ile anlaşmaya göre müşteri isteklerine özel malzemeleri temin edebilir ve fotoğraf çekiminde farklılıklar oluşturabilirsiniz. Bu yardımcı ekipmanlardan başta çiçeklerle süslenmiş salıncak, balon, yüz maskeleri, saat, yüzük, kol düğmesi ve gelin çiçeği de sayılabilir. Bu materyallerden yararlanarak romantik ve güzel anları kadrajınıza sığdırabilirsiniz.

Düğün Fotoğrafı Çekiminde Modaya Uyun!

Düğün fotoğrafı çekiminde stüdyo çekimleri artık çok fazla tercih edilmiyor. Doğal ışıktan yararlanarak yapılan düğün dış çekimi ve doğal ortamlarda gerçekleştirilen düğün çekimleri kişilerin daha çok dikkatini çekiyor.

Düğün fotoğrafı çekimi, bir çiftin en özel gününü ölümsüzleştiren, duygusal anları ve sevgi dolu anıları kutlayan bir sanattır. Bu çekimler, sadece görsel bir hikaye anlatmakla kalmaz, aynı zamanda o özel günün duygusal atmosferini ve aşk dolu anlarını da yansıtmak için özenle hazırlanır. Fotoğrafçının sanatsal vizyonu ve teknik becerileri, çiftlerin ömür boyu sürecek bir hatıra oluştururken en parlak ve etkileyici anları yakalamasını sağlar. Her kare, sevgi dolu bir öykü anlatır ve bu anıların değeri, yıllar geçse de hiç azalmaz...

[widget-25]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30