Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

0 Ürün Sepeti Gör

Sepetinize ekli ürün bulunmamaktadır.

Düğün Klibi Nasıl Çekilir?

İzlendikçe Gülümsetecek, Geleceğe Bir Hatıra Bırakacak Düğün Hikayeleri…

Son dönemde popüler olmayan başlayan düğün klibi çekimleri, çiftlerin hayatlarındaki en mutlu anın ölümsüzleştirilmesi ve geleceğe aktarılmasıdır. Düğün klipleri, fotoğrafların aksine anıları tüm gerçekliği ve akıcılığıyla saklamak için harika bir yol oluyor. Yıllar sonra bile izlendiğinde ilk günkü heyecanı veren düğün klipleri, ülkemizde her ne kadar yeni bir akım olsa da giderek yayılmaya devam ediyor.

Düğün hikayesi ya da düğün klibi nasıl çekilir diyorsanız bu yazımızda çiftlerin en önemli günlerinden biri olan düğünlerinin profesyonel ekipler ve ekipmanlarla nasıl kaydedildiğine değinelim… Gelinin kuaföre gittiği andan başlayarak düğünün sonuna kadar devam eden düğün hikayesi çekimi, daha sonra belirli kurgu aşamalarından geçerek video halinde sizlere teslim ediliyor. Peki bir düğün hikayesi gününde neler gerçekleşiyor? Fotoğrafçılar nasıl düğün klibi paketleri sunuyorlar? Birlikte bakalım…

 

[widget-8]

Önce Ekipman Hazırlığı

Şimdi düğün klibi nasıl çekilir sorunuza detaylı cevap vermeye başlayabiliriz. Başarılı düğün kliplerine imza atmak için öncelikle benzer özelliklere sahip en az iki kamera ve sağlam, taşıması kolay tripodlar gerekir. Eğer imkanınız varsa handycam de düğün klibi çekerken çokça işinize yarayacaktır. Düğün hikayesi çekimi için profesyonel bir fotoğrafçı olarak mutlaka yanınızda olması gereken ekipmanlar şunlardır:

 • Full Frame Sensörlü Fotoğraf Makinesi
 • APS-C (Crop) Sensörlü Fotoğraf Makinesi
 • 50mm Lens
 • 24-70mm Lens
 • 70-200mm Lens
 • Balık Gözü Lens
 • Fotoğraf Makinesi Flaşları
 • Paraflaşlar
 • Kablosuz Flaş Tetikleyiciler
 • Yüksek Hızlı Hafıza Kartları
 • Yedek Bataryalar
 • Difüzörler
 • Sağlam ve Dayanıklı Tripodlar
 • Klempler
 • Ekipman Taşıma Çantaları

Düğün klibi çekimine başlamadan önce ilk olarak ekipmanlarınızın hepsini yanınıza alıp almadığınızı kontrol edin. Sabah saatlerinden başlayarak gece yarısına kadar çekim yapacağınız düğün gününde eksik ekipman nedeniyle planlarınızın aksamasını istemezsiniz.

[widget-19]

Çekim Paketi Yapılacak Çalışmayı Belirler – Bir Düğün Klibinin Çekimi

Düğün klibi çeken her fotoğrafçının farklı çekim paketleri vardır. Bu çekim paketleri, düğün günü ne kadar süre ve ne şekilde hizmet verileceğini belirler. Örneğin; dış çekim düğün klibi paketlerinde gelin ve damadın dış mekanda video ve fotoğrafları çekilir, ekibin profesyonelliğine bağlı olarak modern kurgu teknikleri ve 3 boyutlu animasyonlar kullanılarak klip tamamlanır. Klip kurgusu çiftin talebine göre romantik ya da dinamik olabilir. Hazırlanan düğün klibi hem bilgisayarınızda hem de televizyonlarda oynatabileceğiniz formatta teslim edilir.

Fotoğrafçıların sunduğu tüm gün düğün hikayesi hizmetinde ise en detaylı düğün klibi hizmeti verilir. Aşama aşama bir düğün klibinin nasıl çekildiğini anlatacak olursak:

 • İlk olarak düğün klibi çekimi için fotoğrafçı ve ekibi çiftlerle anlaştığı saatten 15 – 20 dakika önce gelinin evinde olmalıdır.
 • Gelin evi önünde davul zurna ekibi ya da dans ekiplerinin gösterileri video ve fotoğraflara çekilir.
 • Ardından gelinin kuaföre ve damadın berbere gidiş sürecinde yapılan anlaşmaya göre birer fotoğrafçı çiftlere eşlik eder. Bu nedenle her ekipmandan en az 2’şer adet olması gerekir.
 • Gelinin kuaför ve damadın berber çekimleri tamamlandıktan sonra damat ile birlikte gelinin kuaförden çıkarılması aşamasına geçilir. İç ve dış mekanlardan hangisi daha uygunsa ilk karşılaşma bu mekanda çekilir. Düğün hikayesi için anlaştığınız firmaların bünyesinde saç-makyaj artistleri de olabilir ve bu süreci otel odanızda ya da düğün mekanınızda da halledebilirler.
 • Sonraki adımda dış çekim yapılacak mekana gidilir. Gelin arabası takip edilerek yolculuk videosu da çekilir.
 • Belirlenen dış mekan çekim lokasyonunda konseptli gelin damat çekimi ve video çekimleri yapılarak düğün mekanına geçilir.
 • Düğün otelde ise gelin ve damadın otel odalarında arkadaşlarıyla geçirdikleri keyifli anlar kameraya alınır. Hazırlık süreçlerinde düğün mekanı, masalar, süslemeler, aileler, düğüne gelen akrabalar ve misafirler farklı açılardan kamera ile görüntülenir.
 • Çiftlerin düğün salonuna inişleri ve nikahın kıyılmasının ardından düğün eğlencesinin tamamı, sanatsal bakış açısı ve özel kurgularla görüntülenir. Standart düğün videolarında kullanılan teknikler düğün klibi çekimleri için geçerli değildir. Çiftin gün boyunca yaşadığı her olayın, duygunun, mutluluğun ve heyecanın kayıt altına alınması önemlidir.
 • Çekimler tamamlandıktan sonra montajın tamamlanması ve videonun teslim edilmesine dair çiftlere belirli bir süre verilir.
 • Gelin ve damatla yapılan anlaşmaya bağlı olarak eğlenceli ya da duygusal bir düğün klibi kurgusu yapılır. Çekilen görüntüler montajlanır, kırpılır, renklendirilir ve sesler üzerinde düzenleme yapılır.
 • Düğün filmi çekimi ya da düğün hikayesi maksimum 7 – 10 dakika uzunluğunda olacak şekilde HD formatında, 3 boyutlu animasyonlar ve özel efektler kullanılarak modern teknikler ile kurgulandıktan sonra çiftlere teslim edilir.
 • Düğün klibi tesliminde en önemli unsur, hazırlanan klibin hem bilgisayarda hem de video oynatıcı TV’lerde sorunsuzca çalışmasıdır. Ayrıca dileyen çiftlere düğün kliplerini Facebook ve Instagram’da paylaşabilecekleri düzeyde kısa formatları da teslim edilebilir.

Düğün klibi çekim teknikleri her fotoğrafçının kendine özgü tarzını yansıtacaktır. Ayrıca çekilecek mekan, düğünün süresi, çiftlerle anlaşılan standartlar değişeceği için belirli bir şablon vermek zordur. Ancak yukarıda bahsettiğimiz adımlar her fotoğrafçının takip ettiği süreçlerdir.

Bunları Unutmayın! Düğün

Düğün klibi çekimlerinde çiftlerin duygularını en iyi şekilde kaydetmek çok önemlidir. Omuz kameraları bu duyguları yansıtmakta yetersiz kaldığı için yüksek çözünürlüklü fotoğraf objektifleri ve yüksek kaliteli HD video kaydetme imkanı veren dijital fotoğraf makineleri kullanmalısınız. Aynı zamanda sadece çiftlerin fotoğraf ve videolarını çekmekle sınırlı kalmayın. Ailelerini, arkadaşlarını, dans eden çocukları, servis yapan garsonları dahi kadrajınıza alın.

Her türlü teknik aksaklığı düşünerek kullandığınız tüm ekipmanların yedeklerini de yanınızda bulundurun. Her detayı yakalamak için geniş bir ekiple çalışın. Tüm çekimleri kayıpsız HD formatında yapın. 3D animasyon destekli ve yüksek çözünürlüklü kurgular oluşturun. Çiftlerinizin videolarını beğenmemeleri durumunda onlara istedikleri kurguyu yapacağınızın garantisini verin.

Düğün klibi çekim teknikleri ve düğün hikayesi hakkında bilgi vermeye çalıştık. Zaman içinde kendi yöntem ve bakış açınızın şekilleneceğini unutmayın. Dilerseniz düğün fotoğrafçılığı eğitimi alarak kendinizi geliştirin.

[widget-25]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30