Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

0 Ürün Sepeti Gör

Sepetinize ekli ürün bulunmamaktadır.

En İyi Gece Düğün Fotoğrafları Nasıl Çekilir?

Gece Düğün Fotoğrafları İçin İpuçları

Eğer fotoğrafçılıkta yeniyseniz gece düğün fotoğrafı çekilir mi diye düşünüyor olmanız doğaldır. Düğün gibi iyi fotoğraflar yakalamanın zaten zor olduğu özel bir günü, bir de gece çekimleriyle daha da zorlaştırmak deneyimsiz bir fotoğrafçı için anlamsız gözükebilir. Ancak gece düğün fotoğrafları ve çekimlerinin yeni trend olması bir kenara deneyimli bir fotoğrafçının ellerinde gerçekten estetik karelerin ortaya çıktığını da vurgulamak gerekir.

Madem öyle en iyi gece düğün fotoğrafları nasıl çekilir? Bir düğün fotoğrafçısının gece gelin damat çekimi için nelere dikkat etmesi gerekir? Gerçekten çarpıcı görseller yakalayacaksak biraz zahmete değer diye düşünüyorsanız yazımızı incelemeye devam edin.

[widget-8]

En Önemli Soru: Aydınlatmayı Nasıl Yapacağım?

Düğün sonrası gece gelin damat fotoğraf çekimi için çiftle özel çalışıyorsanız daha iyi bir aydınlatma sistemi kurmak için fırsatınız olabilir. Eğer kamera dışı flaşlar hakkında biraz bilgi sahibiyseniz zorlanmayacağınızdan emin olabilirsiniz.

İlk olarak genellikle çifti arkadan aydınlatmanın çok daha iyi bir fikir olduğunu söyleyebiliriz. Bunun için bir aydınlatma standı kullanabilir ya da flaşı yüksek bir yere bırakabilirsiniz. Flaşın arkasında kalan her şey karanlığa gömüleceği için muhtemelen flaşı nereye koyduğunuzun pek de bir önemi kalmayacak.

Eğer çiftin ve sizin biraz zamanınız varsa en iyi gece düğün fotoğrafları için birkaç deneme yapabilirsiniz. Çünkü ışıklandırmanızın orta ile zayıf arasında olması gerekiyor. Bunu ayarlamanız daha çok deneme yanılmalara bağlıdır.

Manuel Odaklama Kullanın

Ortam karanlığından ve objelerin belirsizliğinden dolayı muhtemelen kameranız otomatik odaklanma yapamayacaktır. Bu nedenle gece düğün fotoğrafları çekerken kendiniz odaklama yapmalısınız. Birkaç deneme yaparak hem flaşınızın iş gördüğünden hem fotoğraf çerçevenizin kenarlarından hem de odaklamanızdan emin olabilirsiniz.

Bu noktada şöyle basit bir ipucu oldukça işinize yarayabilir. Telefonunuzu beyaz bir ekran açarak çifte verin ve göğüs hizalarında tutmalarını isteyin. Kameranızın başına döndüğünüzde muhtemelen otomatik odaklama yaptığını göreceksiniz. Daha sonra manuel odaklamaya geçerek kendiniz ufak düzenlemeler yapabilirsiniz.

Eğer Aydınlatma Yapamıyorsanız...

Gece gelin damat çekimi değil de bütün bir düğün içerisinde özel anları fotoğraflamaya çalışıyorsanız muhtemelen aydınlatmaya müdahale etme şansınız olmayacak. Bu noktada gece çekilen düğün fotoğrafları için aşağıdaki tavsiyeleri verebiliriz:

  • Beyaz Ayarı

En iyi gece düğün fotoğrafları için kameranızın beyaz ayarıyla oynayabilirsiniz. Kelvin ayarını azalttığınızda renkler maviye, artırdığınızda ise sarıya doğru kayar.

  • Diyafram Ayarı

Yeterli ışığa sahip değilseniz gece düğün fotoğrafları çekerken diyafram ayarınızı kısmalısınız.

  • ISO Ayarı

En iyi gece düğün fotoğrafları için verebileceğimiz bir tavsiye de ISO değerini en düşükte tutarak uzun pozlama yapmanızdır. Ancak düğün fotoğraflarında insanların hareketsiz durduğu yeterince uzun pozlama yapabileceğiniz anlar bulmanızın zor olduğunu kabul ediyoruz. Yine de çiftten spesifik bir anda böyle bir istekte bulunarak eşsiz birkaç kare elde edebilirsiniz.

En İyi Gece Düğün Fotoğrafları İçin Hangi Lensler Kullanılmalı?

Gece düğün fotoğrafları için kullanılan lenslerin klasik lenslerden farklı olduğunu söylemek mümkün değildir. Yine de istediğiniz kareleri elde etmek için yanınıza bir taneden fazla lens almanızı tavsiye ederiz. Full Frame makineler için 14, 17, 20 mm; APS-C sensör için ise 10, 12, 15 ve 18 mm lens kullanmayı deneyebilirsiniz.

Gece Düğün Fotoğrafları Çekebilmek İçin Deneyim Kazanmalısınız

Düğün fotoğrafçılığı bir kenara bırakarak konuştuğumuzda bile gece fotoğraf çekimi yapmanın kendine özgü birçok zorluğu vardır. Bunun üzerine bir de düğün fotoğrafçılığının zorlukları eklendiğinde işlerin iyice karmaşıklaştığını itiraf etmek gerekir. Bu noktada hangi ekipmanı nasıl kullanacağınızı bilmeniz için deneyimli bir fotoğrafçı olmanız önemlidir.

Foto Life Akademi ekibi olarak deneyimli fotoğrafçılık eğitmenlerimizle sizlere kapsamlı ve uygulamalı bir düğün fotoğrafçılığı kursu sunmaktayız. Düğün fotoğrafçılığı kursu ile kısa sürede düğün fotoğrafçılığının inceliklerini öğrenebilir, en iyi gece düğün fotoğrafları ve karelerini yakalamak için gerekli deneyime sahip olabilirsiniz.

[widget-25]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30