Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

0 Ürün Sepeti Gör

Sepetinize ekli ürün bulunmamaktadır.

Gelin ve Damat Çekimlerinde Fotoğrafçıların Başına Gelebilecek Talihsizlikler

Düğün Fotoğrafçılarının Karşılaşmak İstemeyeceği Olaylar

Her mesleğin kendine özgü zorlukları vardır. Dünyanın en eğlenceli mesleklerinden biri olarak bilinen fotoğrafçılık da buna dahil. Düğün fotoğrafı çekimlerinde başlarına istemedikleri olaylar gelebilir. Ne kadar profesyonel olursa olsun, fotoğraf makinesini bile unutabilir bir fotoğrafçı. Gelin ve damadın çekime geç gelmesinden fotoğrafları kaybetmeye kadar uzanan, düğün fotoğrafçısının başına gelmesini istemeyeceği talihsizliklere gelin, yakından bakalım…

1.Hafıza kartını unutmak

Gelin ve damat çekimlerinde talihsizlikler bir başladı mı ardı arkası kesilmez derler. Çekim için tüm dekoru hazırladınız, gelin ve damat heyecanlı, ışık tam olarak istediğiniz gibi, makinenizi çıkardınız ve çekime başlayacaksınız. Bir de ne görüyorsunuz: NO MEMORY CARD! Eğer yedek hafıza kartınızı da yanınıza almadıysanız çekimi iptal etmenizden ya da yakın bir yerden hafıza kartı almanızdan başka bir seçeneğiniz yok. Bu nedenle siz siz olun, evden çıkmadan makinenizde hafıza kartı olup olmadığını kontrol edin.

2.Bataryayı şarj etmeden çekime gitmek

Düğün çekimlerinde talihsizlikler arasında en istenmeyenlerden biri de bataryanızı şarj etmemenizdir. Bahsettiklerimiz biraz amatör işi olsa da bazı fotoğrafçılar makinelerini şarj ettiklerinden o kadar eminlerdir ki kontrol etmeden dahi çekime gidebiliyorlar. Sadece düğün çekimlerinde değil bataryanın şarj sorunu her çekimde karşılaşabileceğiniz bir talihsizlik, unutmayın.

3.Objektiflerin zarar görmesi

Gelin damat çekimlerinde fotoğrafçının başına gelebilecek talihsizlikler arasında özellikle dış mekan çekimlerinde objektiflerin zarar görmesi ilk sıradadır. Deniz kenarında ya da ormanlık alanlarda yapılan fotoğraf çekimlerinde bir anlık dalgınlıkla objektifiniz suya düşebilir ya da taşlara çarparak kırılabilir. Bu nedenle objektiflerinizi takıp çıkarırken dikkatli olmalı, elinizin her zaman kuru olmasına özen göstermelisiniz.

4.Anı kaçırmak

Fotoğrafçının başına gelen talihsizlikler sadece teknik olaylar değil elbette. Birkaç saniye geç kalarak mükemmel bir fotoğrafı kaçırmak çoğu fotoğrafçının başına gelmiştir. Anı yakalasak bile görüntü istediğimiz gibi olmayabilir. Bu nedenle pişman olmamak için yapmanız gereken makinenizi seri çekim moduna alarak sürekli fotoğraf çekmenizdir. Böylece siz kaçırsanız bile makineniz gelin ve damadın en güzel anlarını kaçırmayacaktır.

5.Kötü hava koşulları

Çekim yapacağınız gün hava durumuna baktınız, her şey tam istediğiniz gibi. Çekime başladınız, bir de ne olsun, yağmur yağıyor. Fotoğrafçının başına gelebilecek talihsizlikler arasında en büyüklerden biri de ani bastıran yağmur gibi kötü hava koşullarıdır. Beklenmedik bu durumda fotoğrafçı eğer makinesi için yağmurdan koruyan bir kılıf getirdiyse çekime açık havada farklı kompozisyonlarla devam edebilir ya da stüdyo çekimlerine geçebilirsiniz.

6.Gün ışığından zamanında yararlanamamak

Gelin ve damat çekimlerinde talihsizlikler arasında ışığın tam zamanında kullanılmaması da gelir. Özellikle amatör fotoğrafçılar ışık üzerinde o kadar çok düşünürler ki bir de bakarlar, ışık kaçmış. Bu nedenle başarılı bir fotoğrafçı olarak çokça pratik yapmalı ve gün ışığından zamanında yararlanmalısınız. Aksi halde çektiğiniz fotoğraflar istediğiniz gibi olmayacak ve çekimlerinizi ek bir maliyet ve zaman kaybıyla yenilemek durumunda kalacaksınız.

7.Yanlışlıkla hafıza kartına format atmak

Düğün çekimlerinde talihsizlikler yakanızı bırakmayabilir. Ya da düğün çekiminiz olağanüstü geçti, istediğiniz kareleri yakaladınız yine de çekimden sonra da birkaç konu canınızı fena halde sıkabilir. Yanlışlıkla bastığınız bir tuş, bütün çekiminizin çöpe gitmesine neden olabilir. Bu nedenle hafıza kartınızı okurken ya da bilgisayarınıza aktarırken kesinlikle dikkatli olun, doğru tuşlara basın.

8.Düğün fotoğraflarını kaybetmek

Fotoğrafçının başına gelebilecek talihsizlikler listesinde en başı çekecek olay belki de budur. Hafıza kartınızı kaybettiğinizde düğünü tekrar yineleyemeyeceğiniz için büyük bir sorunla karşılaşıyor olacaksınız. Dış mekan ya da stüdyo çekimlerinizi telafi edebilirsiniz ancak düğün çekimlerinde mutlaka dikkatli olun. Hiçbir fotoğrafçının başına gelmesini istemeyeceğimiz bu olayda fotoğraf yedeklemenin göz önünde bulundurulmasını öneriyoruz.

Gelin ve damat çekimlerinde talihsizlikler saymakla bitmez. Gelin ve damat çekime geç gelebilir, makyajları ve kıyafetleri hazır olmayabilir, fotoğrafçının ekibinde eksikler olabilir, doğru makineyi ve ekipmanları almamış olabilir hatta Photoshop’u bile bozulabilir. Bu nedenle fotoğrafçı kazaları maliyeti yüksek olmasa da can sıkıcılığı yüksek sorunlar olarak karşımıza çıkar. Düğün çekimlerinde talihsizlikler ile karşılaşarak canınızın sıkılmasını istemiyorsanız; ekipmanlarınızı, ekibinizi, kameranızı kontrol etmeyi unutmayın…

[widget-25]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30