Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

0 Ürün Sepeti Gör

Sepetinize ekli ürün bulunmamaktadır.

Mükemmel Düğün Fotoğrafı Nasıl Çekilir?

Baktıkça Mutlu Olacağınız, Yıllarca Saklayacağınız Düğün Fotoğraflarının 10 Sırrı

Tüm çiftler hayranlık uyandıracak fotoğraflar ve kusursuz albümler istiyor. Düğün fotoğrafçıları ellerinden geleni yapsa da hava koşullarından fotoğraf makinesi arızalarına, iletişim sorunlarından vakitsizliğe kadar pek çok aksilikle karşılaşılabiliyor. Peki, bir fotoğrafçı olarak bu aksiliklerle minimum düzeyde karşılaşmak için ne yapmamız gerek? Çiftlerin en mutlu gününde mükemmel fotoğraflar çekmenin sırrı ne? Gelin, başarılı düğün fotoğrafları için dikkat etmeniz gerekenlere yakından bakalım…

1.Yedek fotoğraf makinesi alın.

Düğün fotoğrafçılığında deneyim sahibi olabilirsiniz ancak tüm düğün fotoğrafçılarının düştüğü hataya siz de düşüyorsunuz. Düğün fotoğraflarında makinenin düşmesi, ıslanması vb. sorunlarla daha sık karşılaşıldığını unutmayın ve yanınıza yedek makine alın. Aynı zamanda 2 farklı lensi rahatlıkla kullanabilir ve zamandan tasarruf edebilirsiniz. Yaratıcı çekim fikirlerinizi de lensi değiştirmekten üşenmeyerek hayata geçirmiş olursunuz.

2.SD kartınızı unutmayın, kaliteli ekipmanlar kullanın.

Mükemmel düğün fotoğrafları nasıl çekilir diyorsanız öncelikle ucuz ekipmanla başarılı çekimler yapamayacağınızı bilmelisiniz. En güzel düğün fotoğrafları pahalı makine ve lenslerden çıkıyor elbette. İyi markalardan alacağınız ekipmanlarla daha iyi kareler yakalayabilir, sorunsuzca çekimlerinizi yapabilirsiniz. Ayrıca yedek SD kartlarınız da yanınızda olmalı. Çoğu fotoğrafçı ekipmanını önemsemediği için müşterilerini memnun edemiyor.

3.Ekibiniz olsun.

En güzel düğün fotoğrafları başarılı ekiplerin ellerinden çıkar. Tek başınıza düğün fotoğrafı çekmek zordur. Ailenin, gelin ve damadın hatta arkadaşların arasında kaybolursunuz. Asistanınız ve set ekibiniz olursa hem daha iyi kompozisyonlar hazırlar hem de farklı açılardan fotoğraflar çekmiş olursunuz. Böylece çekim karmaşasında ekipmanlarınıza da göz kulak olunur, herhangi bir şeye ihtiyacınız olduğunda daha hızlı karşılanır.

4.Çekim mekanınızı önceden görün.

Başarılı düğün fotoğrafları çekmek istiyorsanız çekim yapacağınız mekanı önceden görmelisiniz. Özellikle tarihi mekanlarda fotoğraf çekecekseniz izinlerinizi ayarlayın ve mekanınızı durumunu günler öncesinden görün. Böylece en güzel gelin damat fotoğrafları için uygun noktaları, ışık kaynaklarınızı nereye yerleştireceğinizi belirleyebilir, gerekli olan ekipman ve kompozisyon programınızı çıkarabilir, sürprizlerle karşılaşmaz hem de zaman kaybını önlemiş olursunuz. Açık mekan çekimlerinizde de hava durumunu önceden kontrol ederek çiftlerinizin çekim tarihlerinde havanın iyi olmasına dikkat edin.

5.Gelin ve damatla iyi iletişim kurun.

Mükemmel düğün fotoğrafı nasıl çekilir diyorsanız en önemli noktanın çiftlerle iletişim kurmak olduğunu bilmelisiniz. Bu süreçte çiftleriniz gergin ve heyecanlı olabilir. Onları rahatlatmak sizin görevinizdir. Bu nedenle gelin ve damatla mutlaka sohbet etmeye, gerginliklerini almaya çalışmalısınız. Onları doğal anlarıyla fotoğraflamalı ve kalıp pozlar verdirmeden kendileri gibi davranmalarını istemelisiniz. Jest ve mimiklerini iyi anlamalı, istemedikleri pozları verdirmemelisiniz. Sizden beklentilerine ve taleplerine göre davranmalısınız.

6.Detayları atlamayın.

Düğün fotoğrafları çekilirken hep büyük resme bakılır. Aslında sadece kumsalda, ormanlık alanda ya da portre çekimlerinde iyi fotoğraflar çıkmaz; çiftlerin birbirine olan tek bir bakışında muhteşem fotoğraflar yakalanabilir. Standart pozların aksine, gelinliğin bir detayı, düğün masalarında olan bir süs, arkadaşlarla geçirilen keyifli bir an gerçek fotoğrafçılığınızı ortaya çıkarma fırsatı verebilir. Bu fotoğraflarla ayrıca standart gelin damat pozları dışına çıkarak daha yaratıcı albümler tasarlayabilirsiniz.

7.Fotoğraflarınızı RAW formatında çekin.

Düğün fotoğrafı nasıl çekilir diyenler için bir diğer önerimiz de RAW formatıyla çekim yapılmasıdır. Genellikle fazla yer kapladığı için düğün fotoğrafçıları tarafından tercih edilmese de albüm yaparken RAW fotoğraflar kurtarıcı olacaktır. Photoshop’ta RAW fotoğrafları daha iyi düzenler ve memnun edici sonuçlar alırsınız. JPEG fotoğraflar size geniş bir düzenleme seçeneği sunmaz, dolayısıyla hem sizin hem de çiftlerin beğenmeyeceği fotoğraflar ortaya çıkar. Bu nedenle akıllıca bir adım atarak fotoğraflarınızı RAW formatında çekin.

8.Renklerle oynayın.

En güzel gelin damat fotoğrafları için renklerin anlamını bilin. Vermek istediğiniz mesaja uygun renkler kullanın. Romantik bir hikayede yemyeşil ağaçlar yerine dingin bir deniz ya da gün batımı kullanmak gibi. Böylece her fotoğraf renk tonlarıyla uyumlu bir mesaj vermiş olur. Dolayısıyla siz de daha iyi gelin damat fotoğrafları çekmiş olursunuz.

 

 

9.Albümde siyah-beyaz da olsun.

En iyi düğün fotoğrafları için her zaman sahile ya da ormana gitmeyin. Tarihi ve özellikle kasvetli mekanları tercih ederek yaratıcı siyah-beyaz fotoğraflar da çekin. Surlar, köprüler, ahşap ve tarihi binalar siyah-beyaz fotoğraflar için çok iyi arka plan olabilir. Çiftlerinize teslim edeceğiniz albümlerde mutlaka siyah-beyaz fotoğraflara yer verin.

 

10.Drone kullanın, açınızı değiştirin.

Sadece gelin ve damadın karşısına geçerek mükemmel düğün fotoğrafı yakalayacağınızı düşünmüyorsunuz değil mi? Sıradan fotoğraflar yerine daha farklı olmayı deneyebilirsiniz. Bunun için son yılların gözdesi drone kullanarak havadan fotoğraf ve videolar çekebilirsiniz. Ayrıca çokça hareket ederek değişik açılar yakalayabilirsiniz. Yukarı çıkın, yere yatın, merdivenlere tırmanın… Göreceksiniz, en güzel düğün fotoğraflarını çekeceksiniz!

 

İster düğün günü olsun isterseniz dış mekan çekimi olsun en güzel gelin damat fotoğrafları için makineniz hep açık olsun. Sürekli çekim modunu kullanarak özellikle hareketli anları daha iyi fotoğraflarsınız. Özetle işinizi severseniz daha yaratıcı olur, kalıpların dışına çıkarsınız. Çiftlerin en mutlu anlarını fotoğraflarken keyif alırsanız ortaya mükemmel kareler çıkartırsınız…

[widget-25]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30