Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

0 Ürün Sepeti Gör

Sepetinize ekli ürün bulunmamaktadır.

Ortaokul Fotoğraf Yarışmaları

Çocuklarınız Erken Yaşta Fotoğrafla Tanışsın! 

Ortaokul fotoğraf yarışmaları çocukların sanat sevgisi kazanması ve bir hobi edinmesi için oldukça ilgi çekici ve eğlenceli bir etkinliktir. Fotoğrafçılık, çocukların renkli ve yaratıcı tarafları ile birleştiğinde ortaya oldukça eğlenceli fotoğraflar çıkmaktadır. Ortaokul fotoğraf yarışmaları ise tam olarak bu noktada çocukların yaratıcılıklarını konuşturabilecekleri ve eğlenerek fotoğraf sevgisi kazanabilecekleri bir aktivite haline dönüşmektedir. 

 Fotoğraf yarışmaları ile çocuklar ilerleyen yaşları için güzel bir deneyim kazanırken yeteneklerinin farkına varırlar ve bu alanda kendilerini geliştirmek için erken yaşta bir adım atmış olurlar. Bu sebeple ailelerin, ortaokul fotoğraf yarışmaları için çocuklarını desteklemeleri kişisel gelişimleri açısından oldukça yararlı olacaktır. 

Çocuklar İçin Ortaokul Fotoğraf Yarışmalarının Yararları Nelerdir? 

Ortaokul fotoğraf yarışmaları, çocukların belli bir konu hakkında ya da kendilerinin seçmiş olduğu konular hakkında yaratıcı ve kendi bakış açılarından bir fotoğraf çıkarmalarını sağlayarak kişisel gelişimlerine ve sosyalleşmelerine katkıda bulunur. 

Ortaokul fotoğraf yarışmaları sayesinde çocuklar, çektikleri fotoğrafların hikâyesini anlatmak istediği şekilde aktararak yaratıcılıklarını geliştirir. Çektiği fotoğrafı neden ve hangi amaçla çektiğini düşünerek fotoğrafın yalnızca görünen kısmını değil anlattığı hikâyeyi de aktarmayı öğrenir. Böylece soyut düşünme yeteneği gelişir. 

Çocuklar ortaokul fotoğraf yarışmaları sayesinde yalnızca yaratıcılıklarını değil sosyal becerilerini de geliştirirler. Yarışmaya katılan ve aynı ilgi alanına sahip arkadaşları ile fikir alışverişi yaparak çekecekleri fotoğraflar hakkında konuşmaya başlarlar. Böylece hem aynı ilgi alanına sahip arkadaşları ile kaynaşma fırsatı bulur hem de eğlenerek öğrenmeye başlarlar.

Çocuklar fotoğraflar üzerine konuştuğunda, ışık, açı, renkler üzerine eleştiriler yapabilirler. Çocukların kişilikleri üzerinden değil de ortaya çıkardığı fotoğraflar ya da işler üzerinden yapılan yapıcı eleştiriler, analiz etme, eleştiriye açık olma halini desteklerken onları geleceğe hazırlar. Böylece çocuklar eleştirilere, başarısızlık olarak değil gelişime açık yönlerini desteklemek için bir alan olarak görürler.

Ortaokul Fotoğraf Yarışmaları Nasıl Yapılır?

Ortaokul fotoğraf yarışmaları; Türkiye’nin özellikle sanatı destekleyen okulları tarafından eğitim – öğretim yılı içerisinde düzenledikleri etkinliklerden biridir. Ortaokul fotoğraf yarışmaları genellikle ödüllü olarak yapılır. Kazanan ilk üç öğrenci birincilik, ikincilik ve üçüncülük için ayrı olarak belirlenmiş ödülü almaya hak kazanır. Öğrenciler yeteneklerini sergiledikleri yarışmaların sonunda ödül aldıkları için hem bu kazancı taçlandırmış olur hem de kendilerine olan güveni artar. 

Ortaokul fotoğraf yarışması yalnızca ödül için değil öğrencilerin yeteneklerini gösterirken sosyalleştiği ve deneyim kazandığı bir yarışma haline gelir. Bu sebeple ödül alamayan öğrenciler kendilerini eğlenceli ve sosyalleşebildikleri bir etkinliğin içinde geliştirme fırsatı bulur. Bu noktada ortaokul fotoğraf yarışmaları için öğrencilerin bilgi ve deneyim kazandığı bir aktivite olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Ortaokul Fotoğraf Yarışmaları İle Yeteneklerini Fark Eden Çocuklar! 

Ortaokul fotoğrafçılık yarışmaları ile çocuklar sanatın eğlenceli yanlarını keşfederek sanatsever bireyler haline dönüşür. Sanat eğitimi çocuklarda, problem çözme yeteneği, motor becerilerinin gelişimi başta olmak üzere pek çok alanda gelişimi desteklerken, sanatla iç içe büyüyen çocukların kendilerine hedef koymada, akademik alanda daha başarılı ve mutlu olduğu görülmektedir.

Fotoğrafçılık, teknik ve sanatsal yönden pek çok görsel sanatla ilişkiye ve ortak noktalara sahiptir. Fotoğrafçılığa duyulan ilginin artması ve zamanla bu ortak yönlerin keşfedilmesi, çocuğun diğer sanat dallarına ve sanat tarihine de ilgi duymasını tetikleyecektir. Bu sebeple çocuklarınızın ortaokul fotoğrafçılık yarışmalarına katılmalarını destekleyebilir ve kişisel gelişimlerine katkıda bulunabilirsiniz.

[widget-7]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30