Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

0 Ürün Sepeti Gör

Sepetinize ekli ürün bulunmamaktadır.

Fotoğrafçılıkta Etiğin Önemi Nedir?

Fotoğrafçılıkta Etik Olmayan Durumlar

Teknolojinin ilerlemesiyle kamera ve fotoğraf makineleri hayatımızın her alanına girmiştir. Çekilen her fotoğraf çok kısa bir süre içerisinde binlerce etkileşim alarak kolay ulaşılabilir hale gelmiştir. Burada da fotoğrafçılıkta etiğin önemi hiç olmadığı kadar anlam kazanmıştır.

Fotoğrafçılıkta etik davranmak, fotoğrafçı kimliği için oldukça önemlidir. Hem hukuki bir süreçle karşılaşmamak için hem de insanların size olan güveninin bozulmaması için gereklidir. Fotoğrafçının; fotoğraflanan canlı/cansız varlığa karşı, fotoğraf meraklılarına karşı, topluma karşı, diğer fotoğrafçılara karşı ve kendine karşı sorumlulukları ve etik yaklaşımı olmalıdır. Bunlar nelerdir, gelin yakından bakalım…

[widget-8]

Fotoğraf Hırsızlığı

Fotoğrafçılıkta etik olmayan durumlardan biri bekli de en önemlisi fotoğraf hırsızlığıdır. Günümüzde sadece bireylerin değil büyük şirketlerin bile kendi çıkarları için fotoğraf hırsızlığı yaptığı aleni bir şekilde ortadadır. Bu her ne amaçla yapılırsa yapılsın sadece fotoğrafçılıkta değil hiçbir formda normal karşılanmaz. Bu nedenle hiçbir fotoğrafçının fotoğraflarını kendi çekiminizmiş gibi kullanmamalısınız.

Fotoğraf İntihali

Fotoğrafçılıkta etiklik sadece bir fotoğrafı çalmamak değil aynı zamanda üzerinde bazı değişikler yaparak kendi fotoğrafı gibi lanse etmemektir. Fotoğrafçılıkta etik davranmak için, kullanacağınız fotoğraf için fotoğraf sahibinden izin almalısınız ve fotoğrafın altına kaynak olarak aldığınız kişiyi açıkça belirtmelisiniz. İyi bir fotoğrafçı olmak isteyen fotoğrafçılıkta etik nedir ve hangi kapsamdadır bilmelidir. Aksi halde bu sanat dalında tutunması mümkün değildir.

Fotoğraf Manipülasyonları

Fotoğrafçılıkta etik olmayan durumlardan biri de en sık yaşanan fotoğraf manipülasyonlarıdır. Yani fotoğrafı olduğundan farklı göstermeye çalışmaktır. Bir fotoğrafa bir şeyler ekleyerek, çıkararak ya da birleştirerek asıl fotoğrafın anlamını tamamen değiştirmektir. Fotoğrafçılıkta etiklik var olanı değiştirmeden göstermektir. Bunun için fotoğrafı manipüle edecek düzenlemelerden kaçınmalısınız.

Fotoğrafçılık Yarışmalarının Etiği

Fotoğrafçılıkta etik, düzenlenen yarışmalarda da kendini gösterir. Fotoğraf yarışmalarında rötuş yapılması yasaktır. Bunun nedeni fotoğrafçının gerçek yeteneğinin görülmek istenmesidir. Her şeyin serbest olduğu yarışmalarda çekilen fotoğraflarla yarışmaya giren fotoğraflar arasında dağlar kadar fark olmaktadır. Bu nedenle etik bir fotoğrafçının çektiği fotoğrafı ilk haliyle yarışmaya sokması gerekir. Photoshop bir fotoğrafçı için her şeydir ancak Photoshop’suz mükemmel fotoğraf çekmek asıl fotoğrafçılıktır.

Doğaya Saygı

Fotoğrafçılıkta etik olarak en önemli unsurlardan biri de doğaya saygıdır. Özellikle belgesel ve doğa fotoğrafçıları hayvanların yaşam alanlarına ve haklarına müdahale etmemelidir. Hayvanları rahatsız edecek, yuvalarını ve düzenlerini bozacak hareketlerden kaçınmalılardır. Çekim sırasında doğaya ve çevreye zarar vermemeleri oldukça önemlidir.

Fotoğrafçılıkta etik davranmak, fotoğrafçıya olan saygıyı arttırır. Hiçbir koşulda amaç ne olursa olsun fotoğrafçılıkta etik olmayan durumlara tevessül etmemek gerekir. Günümüzde fotoğraflar çok daha hızlı yayılıp kitleleri etkilediği için fotoğrafçılıkta etiğin önemi daha da artmıştır. Bu sebeple fotoğraf paylaşımınız ne olursa olsun fotoğrafçılığın etiğini aykırı olmamalıdır.

[widget-7]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30