Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

0 Ürün Sepeti Gör

Sepetinize ekli ürün bulunmamaktadır.

İç Mekân Fotoğrafçılığı Nedir?

İç Mekan Fotoğraflarıyla Tasarımlarınızı Ön Plana Çıkarın!

İç mekân çekimleri mimari fotoğrafçılıkla uğraşan profesyoneller tarafından gerçekleştirilen bir çekim türüdür. İç mekan fotoğrafçılığı nedir sorusunu açacak olursak; mimarlık firmaları, kafeler, emlakçılar, oteller gibi birçok işletmenin kalitesini ön plana çıkartmak ve mekanlarının tanıtımını yapmak için kullandıkları fotoğrafçılık türlerinden biridir.

Birçok firma mekanlarını fotoğraf çekimleriyle öne çıkartmak ister. Oteller, restoranlar, kafeler, ofisler, tarihi ve turistik mekanlarını tanıtmak isteyen belediyeler mimari fotoğrafçılıktan yararlanırlar. Ayrıca gezip gördüğü yerlerde karşılaştıkları şık mekanların ve tarihi yapıların fotoğraflarını çekmek isteyenler de bu fotoğrafçılık tekniğinden yararlanırlar. Siz de iç mekan fotoğrafçılığına ilgi duyuyor fakat nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız önerilerimize göz atabilirsiniz. İç mekan fotoğrafçılığı nedir ve nasıl yapılır, sizler için derledik…

1.Köşelerde Durun

Kadrajınızı iç mekan fotoğraf çekimlerinde mümkün olduğunca köşelerde durarak ayarlamalısınız. Ancak dikkat edin kadrajınız duvara doğru yönelmesin. İç mekân çekimlerinde kendinizi olabildiğince köşeye doğru sıkıştırmalısınız. Böylece hem fotoğraflarınıza daha çok konu vermiş olursunuz hem de çekim için daha geniş bir alan elde etmiş olursunuz.

2.Doğru Işığı Yakalayın

Işık, iç mekân fotoğrafçılığı için doğru pozu yakalamada çok önemlidir. İç mekan çekimleri sırasında dışarıdan gelen ışığı avizeler veya tavan aydınlatmalarından gelen ışık ile destekleyebilirsiniz. Çekim yapacağınız her alan için ışığı farklı kullanarak iç mekân fotoğraf çalışmalarınızda doğru pozlar yakalayabilirsiniz. Işığı doğru kullanmak ve ideal açıdan yakalamak iç mekan fotoğrafçılığı ve mimari fotoğrafçılıkta fotoğraf kalitesini belirleyen etkendir.

3.Çekim Yapacağınız Alanı Düzenleyin

İç mekân çekimlerinize rastgele başlamayıp çekeceğiniz fotoğrafın planını yaparak başlamalısınız. Bunun içinde iç mekan çekimine başlamadan önce, çekim yapacağınız yerdeki tüm objeleri fotoğrafa uygun olarak düzenlemelisiniz.  Etrafın düzenli olması ve görsel olarak fotoğraflarınıza olumlu etki bırakacak tüm detayları çekime göre ayarlamalısınız.

4.Çizgilere Dikkat Edin

İç mekan fotoğraflarınızın güzel gözükmesini istiyorsanız kompozisyonunuzdaki çizgilere önem vermelisiniz. İç mekan çekimlerinde tavan çizgileri, dolapların köşeleri ve masalar gibi geometrik şekilleri olan objeler fotoğraflarınızda bir düzen oluşturmalıdır. İç mekan fotoğraflarınızda bunu oluşturabilmek için objelerin durduğu açılara dikkat etmelisiniz.

5.Elde Çekim Yapmaya Güvenmeyin

Net fotoğraflar elde etmek için iç mekân fotoğrafçılığında çekimlerinizi elle yapmamaya özen göstermelisiniz. Makinenizi elle tuttuğunuzda çekim yaparken elinizin titremesi veya ufak bir sarsıntı görüntülerinizin bozulmasına sebep olabilir. Bunun için iç mekân çekimlerinizde tripod kullanmanızda fayda vardır. Böylece iç mekan fotoğraflarınızda istediğiniz keskin görüntüyü oluşturabilirsiniz.

6.Diyafram Kullanın

Alan derinliği iç mekân fotoğrafçılığının en önemli etkenidir. Diyafram ayarını doğru yapmak iç mekan fotoğraflarınızın daha iyi çıkmasını sağlayacaktır. Diyafram ayarı fotoğrafınızın anlamını ve mesajını değiştirecektir. İstediğiniz yere netleme yaparak farklı görüntüler yakalayabilirsiniz. Doğru yapılan diyafram ayarı fotoğrafın kalitesini ön plana çıkarır.

7.Çekim Süresinde Özgür Davranın

İç mekan fotoğraf çekimlerinde, çektiğiniz fotoğrafların hemen son halini görme düşüncesine kapılmamalısınız. Lens düzenlemeleri, renklendirme ve manipülasyon gibi teknikleri mutlaka göz önünde bulundurmalısınız. Çekim esnasında özgür olup istediğiniz kadar fotoğraf çekmeli, çekim işleminiz bittikten sonra düzenleme için fotoğrafların son halini gözden geçirmelisiniz.

8.Her Şeyden Önce Yaratıcı Olun

İç mekan fotoğrafçılığının artmasıyla fotoğrafçıların yaratıcılığı ön plana çıkıyor. Elbette teknikler önemlidir. Ancak iç mekân çekimlerinde sanatsal unsurlar kullanmayı da ihmal etmemelisiniz. Her zaman farklı açılar veya farklı teknikler denemeye açık olmalısınız. Uygulayacağınız farklı yöntemler fotoğraflarınızın daha ilgi çekici gözükmesini sağlayacaktır.

İç mekan fotoğraf çekimleri, işletmelerin müşterilere tanıtılması ve müşteri kapasitesinin arttırılması amacıyla yapılmaktadır. Mekan tanıtım fotoğraflarının öncelikli unsuru olan iç mekan çekimlerini sizde önerdiğimiz tekniklerle yaparsanız daha başarılı sonuçlar alabilirsiniz.

[widget-31]

Benzer Yazılar

Bu yazıya benzer içerik bulunamadı.

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30