Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

0 Ürün Sepeti Gör

Sepetinize ekli ürün bulunmamaktadır.

iPhone Aksiyon Modu Nasıl Kullanılır?

iPhone Aksiyon Modu Ayarları Nedir ve Nasıl Kullanılır?

iPhone'unuz artık her tür aksiyon dolu anı yakalamak için hazır! Aksiyon Modu, hızlı hareket eden nesneleri veya hızlı çekimler yapmayı sevenleri hedefleyen harika bir özelliktir. Bu mod, fotoğraf ve videolarınızı daha etkileyici ve dinamik hale getirmenize yardımcı olur. Bu yazıda, iPhone'unuzdaki Aksiyon Modu'nu nasıl kullanacağınızı ve en iyi sonuçları nasıl elde edeceğinizi öğreneceksiniz. Hazır mısınız? O zaman aksiyon başlasın!

iPhone Aksiyon Modu Nedir?

iPhone Aksiyon Modu, yalnızca iPhone 14 serisi için geliştirilmiş bir yazılım özelliğidir ve video çekimlerinde sarsıntı, titreşim ve diğer hareketleri minimize ederek daha kararlı ve akıcı görüntüler yakalamanıza yardımcı olur. Bu özellik, kamera sensörlerini gerçek zamanlı olarak izleyerek çekim sırasında oluşan hareketleri dengeleyen özel bir yazılım sayesinde çalışır. Pratikte, Aksiyon Modu, bir gimbal veya sabit bir kamera gibi aksesuarlar kullanmanıza gerek kalmadan video çekimlerinizi daha profesyonel hale getirmenizi sağlar, hem amatör fotoğrafçılar hem de sinematografi alanındaki uzmanlar için oldukça kullanışlıdır.

Aksiyon Modu ile Uyumlu iPhone Modelleri

iOS 16’daki yeni Apple Action Mode ile uyumlu akıllı telefonlar:

  • iPhone 14

  • iPhone 14 Plus

  • iPhone 14 Pro

  • iPhone 14 Pro Max

iPhone 14 modellerinin Kamera uygulamasına entegre edilmiş olan Aksiyon Modu, saniyede 60 kare hızında ve 2,8 K tanımlı video çekme olanağı sunarken Dolby Vision HDR desteği de vardır. Kaliteli ve mükemmele yakın fotoğraflar çekmek için iPhone aksiyon modu çok kullanışlıdır. 

iPhone Aksiyon Modu Nasıl Açılır?

iPhone 14, iPhone 14 Plus, iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max gibi Apple akıllı telefonların en ilgi çekici özelliklerinden biri, Aksiyon Modu olarak bilinen bir kamera özelliğidir. Hareket eden bir konuyu çekmek için bir dizi fotoğraf çekimi yapma olanağı sunan iPhone aksiyon modu arka ve ön kamera için kullanılabilir. iPhone aksiyon modunu açmak için;

  1. iPhone’unuzda Kamera’yı açın.
  2. Deklanşör düğmesini sola kaydırın.
  3. Durdurmak için parmağınızı kaldırın.
  4. Tutmak istediğiniz fotoğrafları seçmek için seri çekimin küçük resmine dokunun, sonra Seç’e dokunun.

Küçük resimlerin altındaki gri noktalar tutulması önerilen fotoğrafları gösterir. Ayrı bir fotoğraf olarak kaydetmek istediğiniz her fotoğrafın sağ alt köşesindeki daireye dokunun, sonra Bitti’ye dokunun. Hızlı hareket etseniz dahi video kaydına imkan veren aksiyon modu sayesinde video kaliteniz çok daha yüksek olabilir.

iPhone Aksiyon Modu Fotoğraflara Nasıl Bir Etki Yapar?

Yeni geliştirilen Aksiyon Modu, telefonunuzu hızlı bir şekilde hareket ettirseniz bile sanki bir Gimbal kullanıyormuş gibi videolarınızı sabitler ve titremeye izin vermez. Diğer sabitleyici ekipmanlar genellikle büyük ve ağır olabilir, bu da çekimlerinizi yavaşlatabilir. Ancak bu yazılım tabanlı çözüm, kullanıcılara daha yüksek hızda ve aksiyon dolu videolar çekme olanağı sunarken aynı zamanda titremeleri ortadan kaldırarak videoların kalitesini artırır. Aksiyon Modu'nun en iyi sonuçları vermesi için yeterli aydınlatma şarttır; bu, kamera diyaframının sabit bir ayarla çalışması gerektiği anlamına gelir. Dolayısıyla, aksiyon dolu çekimler yaparken iyi aydınlatılmış ve gölgelerin olmadığı bir ortamı tercih etmek önemlidir. Aksiyon Modu etkinleştirildiğinde, koşarken veya hızlı hareketler sırasında dahi profesyonelce sabitlenmiş ve titremeyen videolar elde etmek mümkün olacaktır.

iPhone aksiyon modu nasıl kullanılır sorunuzu yanıtladık. Siz de iPhone aksiyon modu sayesinde maksimum görüntü kalitesine sahip kareler yakalayabilirsiniz. Mobil çekim deneyiminizi arttırmak için aksiyon modunu kullanmanızı öneririz. 

[widget-40]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30