Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

0 Ürün Sepeti Gör

Sepetinize ekli ürün bulunmamaktadır.

iPhone Kamerasıyla Makro Fotoğraf Çekme

iPhone ile Makro Fotoğraf Nasıl Çekilir?

Makro fotoğrafçılık, küçük ayrıntıları yakından inceleme ve büyülenme fırsatı sunan bir sanat formudur. iPhone'unuz, bu benzersiz dünyayı keşfetmeniz için harika bir araç olabilir. Gelişen kamera teknolojisi ve yazılım yetenekleri sayesinde, artık iPhone kamerasıyla muhteşem makro fotoğraflar çekmek daha kolay ve keyifli hale geldi. Bu yazıda, iPhone'unuzun makro fotoğrafçılık yeteneklerinden nasıl en iyi şekilde faydalanabileceğinizi öğreneceğiz ve yakın plan çekimlerde harika sonuçlar elde etmek için size bazı ipuçları ve teknikler sunacağız. iPhone kamerasıyla makro fotoğraf çekme teknikleri için okumaya devam edin…

iPhone Makro Fotoğraf Çekimini Destekleyen Modeller

iPhone ile makro fotoğraf çekmek isteyenler için ilk olarak telefon modellerinin uyumlu olması gerektiğini söyleyelim. iPhone ile makro çekim yapmaya uygun modeller: 

 • iPhone 13 Pro

 • iPhone 13 Pro Max

 • iPhone 14 Pro

 • iPhone 14 Pro Max

 • iPhone 15 Pro

 • iPhone 15 Pro Max

iPhone kamerasıyla makro fotoğraf çekme amacınız varsa mutlaka bahsettiğimiz modellerden birini edinmelisiniz. Aksi halde iPhone ile makro fotoğraf çekme diğer modellere uygun bir aktivite değildir. 

iPhone Makro Çekim Modu Nasıl Açılır?

iPhone kamerasıyla makro fotoğraf çekme ya da video çekim yapmadan önce; 

 1. iPhone’unuzda Kamera’yı açın, sonra Fotoğraf veya Video modunu seçin.
 2. Konuya yaklaşın (2 santimetre kadar yakın olun). Kamera, otomatik olarak Ultra Geniş kameraya geçer.
 3. Fotoğraf çekmek için Deklanşör düğmesine, video kaydını başlatmak ve durdurmak için Kayıt Yap düğmesine dokunun.

iPhone ile Makro Çekim Nasıl Yapılır?

iPhone 13 Pro ve sonraki Pro modelleri, makro fotoğrafçılığı yeni bir seviyeye taşıyan etkileyici bir özellik sunuyor. Bu özellik, gelişmiş bir lense ve otomatik odaklama sistemine sahip olan yeni Ultra Geniş kamerayı kullanarak odaklama netliğini yaklaşık 2 santimetreye kadar koruyarak harika yakın çekimler yapmanızı sağlar. Ayrıca, bu modellerle ağır çekim ve hızlı çekim makro videolar da çekebilirsiniz.

iPhone ile makro çekim, Fotoğraf ve Video modlarında otomatik olarak gerçekleşir, bu nedenle iPhone'unuzu konuya yaklaştırmak yeterlidir. Kamera uygulaması, otomatik olarak Ultra Geniş kameraya geçer ve çerçevenizi korur. 

Ayrıca, iPhone'unuzla bir konuya yaklaşıp uzaklaşırken Kamera uygulamasının Ultra Geniş kameraya geçiş yaptığını gözlemleyebilirsiniz. Otomatik makro geçişini kontrol etmek için Ayarlar > Kamera bölümüne gidip Makro Denetimi'ni etkinleştirebilirsiniz. Makro Denetimi etkinleştirildiğinde, Kamera uygulamanız konuyu makro mesafesine yaklaştırdığınızda otomatik makro geçişini kapatacak ve tekrar etkinleştirebileceğiniz bir makro düğmesi gösterecektir.

Makro Ağır Çekim veya Hızlı Çekim Video Kaydı Yapma

iPhone kamerası ile ağır ya da hızlı video çekmek için yapmanız gerekenler: 

 1. iPhone’unuzda Kamera’yı  açın, sonra Ağır Çekim veya Hızlı Çekim modunu seçin.
 2. Ultra Geniş kameraya geçmek için 0,5x’e dokunun, sonra konuya yaklaşın.
 3. Kaydı başlatmak ve durdurmak için Kayıt Yap düğmesine dokunun.

Otomatik Makro Geçişini Denetleme

Kameranın makro fotoğraf ve video çekmek için ne zaman otomatik olarak Ultra Geniş kameraya geçeceğini denetleyebilirsiniz.

 1. Kamera’yı açın, sonra konunuza yaklaşın. Konunuz için makro mesafe aralığına girdiğinizde ekranda çiçek simgesi görünür.
 2. Otomatik makro geçişini kapatmak için çiçek simgesine dokunun.
 3. Otomatik makro geçişini yeniden açmak için çiçeği kapatma simgesine dokunun.

Eğer makro fotoğraf ve video için Ultra Geniş kameraya otomatik geçişi kapatmak isterseniz Ayarlar’dan Kamera bölümüne giderek Makro Denetimi’ni kapatabilirsiniz. iPhone kamerasıyla fotoğraf çekme ve video çekme işlemleri için bu adımları takip etmeniz yeterlidir. 

iPhone ile makro fotoğraf çekme, fotoğrafçılık becerilerinizi çok geliştirecektir. iPhone ile makro çekim yaparak siz de doğanın ve çevrenizin güzelliklerine yakından bakabilirsiniz. Mutlaka deneyin…

[widget-40]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30