Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

0 Ürün Sepeti Gör

Sepetinize ekli ürün bulunmamaktadır.

iPhone Sinematik Mod Nasıl Yapılır?

Etkileyici Videolar Çekmek İster misiniz? iPhone Sinematik Modu Kullanın…

Sinematik mod, iPhone'unuzdaki harika bir özelliktir ve video çekimlerinizi profesyonelce düzenlemiş gibi göstermenizi sağlar. Bu mod, arka planı güzel bir şekilde bulanıklaştırırken odaklanan nesneyi vurgular, böylece görsel olarak etkileyici videolar oluşturabilirsiniz. Sinematik modunun nasıl kullanılacağını öğrenmek, yaratıcı yeteneklerinizi daha da genişletmenizi sağlayabilir. Bu yazıda, iPhone'unuzda Sinematik modun nasıl kullanılacağınıza dair temel adımları ve ipuçlarını öğreneceksiniz. iPhone sinematik mod nasıl yapılır ve kullanılır, bakalım… 

 Hangi iPhone Telefonlarda Sinematik Mod Var?

iPhone sinematik modu kullanmadan önce iOS'in en son sürümünün yüklü olduğundan ve Sinematik modda kayıt özelliğini destekleyen bir iPhone'a sahip olduğunuzdan emin olun. Sinematik modu olan iPhone telefonlar: 

 • iPhone 14 Pro Max

 • iPhone 14 Pro

 • iPhone 14

 • iPhone 14 Plus

 • iPhone 13 Pro Max

 • iPhone 13 Pro

 • iPhone 13

 • iPhone 13 mini

iPhone Kamera ile Sinematik Modunda Video Kaydı Yapma

iPhone sinematik mod ile çekim yapmadan önce bilmeniz gereken, sinematik modun videonuzun konusunu net tutarken güzel bir şekilde bulanıklaştırılmış ön ve arka planlar yaratan alan derinliği efektini uygulamasıdır. Videonun konusunu otomatik belirleyen iPhone, kayıt sırasında odağa bu konuyu alarak çekim yapar. Dilerseniz kayıt sırasında odak noktasını elle değiştirebilirsiniz. 

iPhone sinematik mod ile çekim yapmak için;

1. Kamera’yı açın, sonra Sinematik modunu seçin.

 • Desteklenen modellerde, büyütmek için kayıttan önce 1x’in yanındaki 3’e dokunabilirsiniz.
 • iPhone 15 modellerinde, küçültmek ve büyütmek için iPhone ekranını parmağınızla kıstırıp açabilirsiniz. Alan derinliği efektini ayarlamak için "f"simgesine dokunun, sonra kayıttan önce sürgüyü sola veya sağa sürükleyin.

2. Kaydı başlatmak için Kayıt Yap düğmesine dokunun veya ses yüksekliği düğmelerinden birine basın.

 • Ekrandaki sarı çerçeve odaktaki kişiyi belirtir; gri çerçeve bir kişi algılandığını ama kişinin odakta olmadığını belirtir. Odağı değiştirmek için gri kutuya dokunun; odağı bu kişiye kilitlemek için yeniden dokunun.

 • Videoda bir kişi yoksa odak noktasını ayarlamak için ekranda herhangi bir yere dokunun.

 • Odağı belli bir mesafeye kilitlemek için ekranı basılı tutun.

3. Kaydı durdurmak için Kayıt Yap düğmesine dokunun veya ses yüksekliği düğmelerinden birine basın.

 • iPhone 14 modelleri ve iPhone 15 modellerinde video çözünürlüğünü ve kare hızını değiştirmek için ekranın en üstündeki hızlı anahtarları kullanabilirsiniz. 
 • Telefoto'ya geçmek için 1x düğmesine dokunmanız yeterli olacaktır. Pozlama düğmesine dokunarak da videonuzu daha parlak veya daha koyu yapmak için kaydırıcıyı sürükleyebilirsiniz. Sinematik mod, Dolby Vision HDR'yi destekler. iPhone 14'teki Sinematik modda HD veya 4K ile 24, 25 ya da 30 kare hızı arasında geçiş yapabilirsiniz.

Sinematik Modda Çekilen Videoyu Düzenleme

Sinematik modda çektiğiniz videoları iPhone 14 veya desteklenen diğer cihazlarda bulunan Fotoğraflar uygulaması üzerinden düzenleyebilirsiniz. Bu düzenlemeler, sıradan video düzenleme seçeneklerine ek olarak, videonun alan derinliğini ve odak noktalarını özelleştirmenizi sağlar. Sinematik mod videolarını düzenlemek için iOS 16, iPadOS 16 veya macOS Ventura veya daha yeni sürümlerini kullanmalısınız. Bu yazıda, Sinematik mod videolarınızı düzenlemenin adımlarını öğreneceksiniz.

iPhone sinematik mod nasıl yapılır sorunuza en basit şekilde cevap vermeye çalıştık. Siz de iPhone telefonunuzun kamerasından yararlanarak sinematik mod ile video çekme fırsatı bulabilir ve bu videoları düzenleyerek becerilerinizi geliştirebilirsiniz. iPhone’da sinematik mod hakkında daha detaylı bilgi için Apple destek sayfasının iPhone sinematik mod ile ilgili makalelerini okuyabilirsiniz. 

[widget-40]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30