Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

0 Ürün Sepeti Gör

Sepetinize ekli ürün bulunmamaktadır.

Lightroom İle Hangi Düzenlemeleri Yapabilirsiniz?

Lightroom Ne İşe Yarar? Lightroom İle Fotoğraflarınızı Yeniden Yaratın!

Lightroom, Photoshop’ un sağladığı çok sayıda seçenek arasında kalmadan dijital fotoğrafları düzenlemek için kullanılan bir uygulamadır. Lightroom ile hangi düzenlemeler yapılır sorusuna en iyi cevabı veren uygulamalardan biridir. Lightroom ile fotoğraf düzenlemelerine başlamadan önce, Lightroom ne işe yarar bilmeliyiz. Lightroom, fotoğrafçıların ortaya çıkardığı görüntülerin en iyi şekilde işlemek üzere ihtiyaç duyduğu hassas araçları sağlar.

Sosyal medyada gezinirken mutlaka bir manzara ya da sokak resmiyle karşılaşmışsınızdır.  Karşılaştığınız fotoğrafların sizinle aynı bir telefon ile çekildiğini bilseniz bile aynı kalitede olmadığını merak edeceksiniz. Lightroom ile fotoğraf düzenleme yaparken uygulayacağınız yöntemlerle sizde etkili fotoğraflar çıkartabilirsiniz. Lightroom ne işe yarar sorusuna cevap verdiğimize göre, şimdi de lightroom ile hangi düzenlemeler yapılır birlikte bakalım…

1.Lightroom İle Fotoğraf Seçimi

Lightroom uygulaması ile fotoğraf düzenleme yapabilmek için öncelikle bir fotoğraf seçimi yapmalısınız. Seçtiğiniz bir kare veya kameranızdan çekeceğiniz yeni bir fotoğrafla işse başlayabilirsiniz. Böylelikle lightroom fotoğraf elde edebilmek için ilk adımı atmış olursunuz.

 

2.Fotoğraf Boyutunu Ayarlama

Fotoğraf çekimini gerçekleştirirken çektiğiniz fotoğraflar her zaman düz olmayabilir. Lightroom ile fotoğraf düzenleme yaparken daha simetrik ve düz fotoğraf elde etmek için uygulamada bulunan kırma işlemini uygulayarak daha sağlıklı bir görüntü elde edebilirsiniz.

 

3.Uygun Işık Ayarı

Lightroom ile hangi düzenlemeler yapılır sorusuna vereceğimiz bir cevapta uygun ışık ayarlarının yapılmasıdır. Fotoğrafta en çok değişimin yaşandığı ışık ayarlarının yapıldığı bölümdür. Bu bölümde ilk olarak değiştireceğimiz pozlama değeri ile fotoğraflarımızı daha aydınlık veya karanlık hale getirebiliriz. Bu sayede lightroom uygulaması ile fotoğraf düzenleme yaparken istediğiniz ışık ayarını kullanabilirsiniz.

 

4.Beyaz Dengesi ve Renk Ayarı

Fotoğraflarınızı ilgi çekici hale getirmek istiyorsanız görüntüyü yaklaştırmalısınız. Lightroom fotoğraf için, beyaz dengesini yükselterek daha sinematik görüntü elde edebilirsiniz. Ayrıca ton kısmını kullanarak bir rengin farklı tonlarını elde edebilirsiniz. Işıklılık özelliğini de kullanarak seçtiğiniz rengin geçtiği yerleri aydınlatabilir ya da karartabilirsiniz.

 

5.Efektler

Lightroom fotoğraf için kullanacağınız efektler fotoğrafta aşırı kullanılanlardan ziyada göz zevkini bozmayacak ince ayarlardan olmalıdır. Lightroom uygulaması ile fotoğraf düzenleme yaparken daha çok detayın gözükmesini istiyorsanız doku ve netlik değerlerini yükseltmeniz faydalı olacaktır.

 

 

6.Ayrıntı Bölümü

Lightroom ne işe yarar sorusuna cevap olarak kullanacağınız ayrıntı bölümünde yer alan araçlardan olan netlik ve parazit azaltmadan bahsedebiliriz. Lightroom fotoğraf için netlik ayarı yaparak görüntünüzü daha dinamik hale getirebilirsiniz. Ayrıca fotoğraflarınızda bozulma varsa parazit azaltma özelliğini kullanarak buna bir miktarda olsa engel olabilirsiniz.

 

7.Fotoğraf Kaydetme

Lightroom uygulaması ile fotoğraf düzenleme yaparken en son kullanacağınız bölüm fotoğraf kaydetmedir. Düzenleme işiniz bittikten sonra fotoğrafınızı kaydedebilir ya da direk paylaşabilirsiniz. Lightroom fotoğraflarınızı kaydederken küçük ya da maksimum çözünürlüğü seçebilirsiniz.

 

Bu yazımızda sizin için lightroom ne işe yarar ve lightroom ile hangi düzenlemeler yapılır anlattık. Artık siz de lightroomu kullanarak sosyal medyanızda fark yaratacak fotoğraflar paylaşabilirsiniz. Size aktardığımız bu bilgileri fotoğraf düzenlerken kullanarak yeni denemeler yapabilirsiniz. Böylelikle daha iyi lightroom fotoğraflar elde edebilirsiniz.

[widget-35]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30