Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

0 Ürün Sepeti Gör

Sepetinize ekli ürün bulunmamaktadır.

Sokak Fotoğrafçılığı Nedir?

Elinizde Makineyle Kendinizi Sokaklara Atın!

Sokaklar, hayatın, duyguların ve anıların sahnesidir. Sokak fotoğrafçılığı, bu sahneyi yakalamayı ve zamanda bir anı dondurmayı amaçlar. Şehrin ritmi, insanların günlük yaşamı, mimari detaylar ve anlık duygular, sokak fotoğrafçılığının merkezinde yer alır.

Şunu da söylemeden geçmeyelim. Sokak fotoğrafçılığı, fotoğrafçılığın en zorlu ama aynı zamanda en ödüllendirici türlerinden biridir. İnsanları günlük ortamlarında belgelemek kolay değildir. İtiraf edelim; tamamen yabancı insanlara yaklaşıp fotoğraflarını çekebilmek sabır, sıkı çalışma ve hatta bazen biraz cesaret gerektirir. Öyle ki gerçekten doğru anları yakalayabilmek için hızlı tepkilere sahip olmanız ve adeta bir sporcu gibi sezgisel olarak tepki vermeniz gerekir. Eğer siz de sokak fotoğrafçısı olmak istiyorsanız yazımızın devamında "Sokak fotoğrafçılığı yasal mı, sokak fotoğrafçılığı nasıl yapılır, sokak fotoğrafçılığı para kazanmak için doğru bir meslek mi?" gibi merak ettiklerinize yanıt bulabilirsiniz...

Sokak Fotoğrafçılığı - Gözlemci Profesyoneller! 

Sokak fotoğrafçılığı, anın geçiciliğini yakalamakla ilgilidir. Bir anı dondururken, spontane ve doğal durumları, duyguları ve hikayeleri yansıtmaya çalışır. Beklenmedik anları görmek ve onları ölümsüzleştirmek önemlidir. Şehirdeki insanların mekanlarla olan etkileşimleri, sokak fotoğrafçılığının temel konularındandır. İnsanlar arasındaki ilişkiler, mimari detaylar ve sokakların karakteri, fotoğraflara derinlik kazandırır. Sokak fotoğrafçılığı nedir, kısaca anladıysak onun gözlem yapmayı, detayları fark etmeyi gerektiren diğer özelliklerini inceleyelim.

Rastgele Anları Yakalamak Kolay Değil! – Sokak Fotoğrafçılığı Nedir?

Sözlük tanımına göre sokak fotoğrafçılığı nedir sorusuna yanıt verirsek tesadüfi karşılaşmaları ve rastgele olayları içeren, sanat veya araştırma için yürütülen fotoğrafçılık türü şeklinde tanımlayabiliriz. Tipik olarak, sokak fotoğrafçılığı, kamusal alanlardaki hayatı samimi bir şekilde yakalamakla ilgilidir. Ve adının aksine sokak fotoğrafçılığı sokaklarda yapılmak zorunda değildir, her yerde yapabilirsiniz.

Örneğin yaşadığınız bölgenin müzelerine, kafelerine, alışveriş merkezlerine yönelebilir, toplu taşımada her zaman sokak fotoğrafçılığı için ideal temalar bulabilirsiniz. Bu saydıklarımıza bakarak büyük şehirlerin şart olduğunu düşünmeyin! Büyük bir şehirde yaşamıyor olsanız bile, bu sizi sokak fotoğrafçılığı maceralarına başlamaktan alıkoymamalıdır.

Sokak Fotoğrafçılığı Nasıl Yapılır? – Başlarken İşinize Yarayabilecek Fikirler...

İnsanları yakından fotoğraflamak, sokak mimarisini fotoğraflamaktan veya belgesel tarzı sokak fotoğrafçılığı yapmaktan biraz farklıdır. Sokak fotoğrafçılığının arkasındaki temel mantık, pozlu, yapay karelerden uzaklaşmak olsa da rastgele yabancıları fotoğraflamak, ham güzellikle çalışmak için harika bir fırsat sunar.

Ancak sokak fotoğrafçılığı para kazanmak veya hobi olarak tercih etmek için çoğu zaman zorlu bir iştir. Sokaklardaki insanlar sizin müşterileriniz değildir, kim olduğunuzu bile bilmezler ve çoğu fotoğraflanmak istemez! Buna karşılık yine de birkaç ipucu ile yola çıkmak faydalı olabilir:

  • Sokak fotoğrafçısı olmak istiyorsanız öncelikle ekipmanlarınızı iyi tanımalısınız.
  • Ani çekimler için deklanşör hızınızı arttırın. Gerekirse otomatik ISO ayarları kullanın.
  • İlginç kareler arayın ve yakın çekimler yerine daha belgesel fotoğrafçılığına benzer açıları tercih edin.
  • Sokağın dinamiklerini yansıtan fotoğraflar çekin.
  • Sokak fotoğrafçısı olmak üzere ilk denemelerinizi sokak müzisyenleri ile yapabilirsiniz. Genellikle bu duruma alışkın oldukları için diğer insanlara kıyasla çok daha olumlu tepki vereceklerdir.
  • Sabrın anahtar olduğunu unutmayın! Her şeyi fotoğraflamak zorunda değilsiniz. Sokak fotoğrafçısı olmak için doğru anı beklemelisiniz.
  • Sokak fotoğrafçılığı ekimlerinize gönüllü olarak modellik yapan insanlara karşı minnettarlığınızı göstermekten çekinmeyin! Belki varsa kartvizitinizi vermek iyi bir strateji olabilir.

Sokak Fotoğrafçılığı Yasal Mı?

Sokak fotoğrafçılığı nedir, nasıl yapılır gibi sorulara yanıt verdiğimize göre bir de işin hukuki boyutuna bakalım. Normal şartlarda kamusal alanı fotoğraflamak tamamen yasaldır. Bunun yanı sıra kamusal alanda herhangi bir objeyi fotoğraflamanın önünde de herhangi bir engel yoktur. Buna karşılık özel yaşamın kamusal alanda da devam ettiğini unutmamalısınız. Dolayısıyla sokak fotoğrafçılığı yasal mı diye düşünürken çektiğiniz fotoğraflarda kişilerin özel hayatının gizliliğini veya kişilik haklarını ihlal eden bir durum olup olmadığına dikkat etmelisiniz.

Geçtiğimiz yıllarda Ankara’da gizlice kadınların videolarını çeken bir kişi kamusal alan gerekçesini öne sürmüştü ve mahkeme bunu kabul etse de Yargıtay bu kararı bozarak 3 yıllık hapis cezasına karar vermişti. Benzer bir olay, plajda güneşlenen bir kadının fotoğraflanması ve bu fotoğrafın bir dergide kapak olarak kullanılmasıyla da gerçekleşmişti. 

[widget-7]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30