Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

0 Ürün Sepeti Gör

Sepetinize ekli ürün bulunmamaktadır.

Nikon Mu Sony Mi?

En İyi Kareler İçin Doğru Fotoğraf Makinesini Seçin!

Fotoğraf makineleri söz konusu olduğunda birçok kişi hangi marka cihazlara yönelmesi gerektiği konusunda kafa karışıklığı yaşar. Eğer en popüler markalara yönelecek olursanız karşınıza üç seçenek çıkacağını söylemek yanlış olmayacaktır. Canon, Nikon ve Sony. Biz bugün Nikon mu Sony mi sorusuna cevap vermeye çalışacağız. Yine de bu sorunun öyle kolay bir cevabı olmadığını hemen söyleyelim.

Nikon mu Sony mi hangisi daha iyi diye düşünürken her iki markanın da güçlü ve zayıf yönleri olduğunu göz ardı etmemek gerekir. Ayrıca aralarındaki fark çoğu zaman son derece düşüktür. Öyle ki fotoğrafçılığa yıllarını harcamış gözler için bile Sony mi Nikon mu sorusunun net bir cevabı yoktur. Tüm bu hatırlatmaları yaptıktan sonra gelin, iki markanın da fotoğraf tutkunlarına neler sunduğuna yakından bakalım.

[widget-8]

Nikon Fotoğraf Makinesi Özellikleri ve Avantajları

1917 yılından bu yana yüksek kalitede fotoğraf makineleri üreten Nikon, Nikon mu iyi Sony mi gibi bir soru gündeme geldiğinde hiç kuşkusuz sektördeki tecrübesiyle bir adım öndedir. Başlangıç cihazlarından tam özellikli profesyonel cihazlara kadar birçok çeşit barındıran Nikon fotoğraf makinesi modelleri fotoğraf tutkunlarına geniş bir portföy sunar. Ayrıca Nikon markasının lens kalitesiyle de güçlü bir şöhrete sahip olduğunu söyleyelim. Nikon'un kullanıcılara vadettiği avantaj ve dezavantajları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Nikon fotoğraf makinesi lensleri Sony'e kıyasla daha kalitelidir. Aradaki kalite farkı görsel olarak öne çıktığı gibi uzun süreli kullanımda da kendisini belli etmektedir.
 • Nikon fotoğraf makineleri eski lenslerle uyumludur.
 • Profesyonel cihazlar söz konusu olduğunda Nikon mu Sony mi sorusu için Nikon'un ağır bastığını söyleyebiliriz.
 • Gündüz çekimlerinde Nikon fotoğraf makinelerinin daha başarılı olduğunu ifade etmek yanlış olmayacaktır.
 • Tüm bunlara karşılık Nikon mu Sony mi diye karar vermeye çalışırken cihaz fiyatları sizin için önemli bir ölçütse Nikon fotoğraf makinesi modellerinin daha pahalı olduğunu vurgulamak gerekir.

Sony Fotoğraf Makinesi Özellikleri ve Avantajları

Sony, her ne kadar elektronik ürünler söz konusu olduğunda dünyanın lider üreticilerinden biri olsa da yakın zamana kadar fotoğraf makineleri için bu durum geçerli değildi. Öyle ki firmanın ilk fotoğraf makinesi 1988 yılında çıktı. Üstelik başlangıçta DSLR makinelere büyük yatırımlar yapan Sony, sonradan bundan vazgeçerek aynasız makinelere yöneldi. Gerçi Nikon mu Sony mi hangisi daha iyi gibi bir soruyu gündeme getiren başarının da Sony'nin aynasız makinelere yatırım yapmasıyla geldiğini söyleyebiliriz. İşte Sony fotoğraf makinelerinin avantaj ve dezavantajları:

 • Sony fotoğraf makineleri aynasız modelleriyle çok daha küçük ve ergonomik bir tasarıma sahip. Kullanıcı deneyimi açısından baktığımızda bunun cihaza pratiklik kattığını söylemek gerekiyor.
 • En düşük kalitedeki cihazlarda bile Sony fotoğraf makineleri yüksek bir otomatik odaklama vadeder.
 • Aynı şekilde hem fotoğraf hem videoda hareketli objeleri takip etme söz konusu olduğunda Sony fotoğraf makinesi ürünleri son derece başarılıdır.
 • Buna karşılık Nikon mu Sony mi sorusuna cevap verirken Sony açısından önemli bir dezavantaj olarak karmaşık menülerden bahsedebiliriz. Pek çok Sony kullanıcısı fotoğrafçı, Sony cihazların menülerinin kullanışsız olduğunu söylüyor.
 • Sony fotoğraf makineleri ayrıca pil ömrünün daha kısa olmasıyla da eleştiri alıyor.
 • Son olarak lens çeşitliliği söz konusu olduğunda Nikon mu Sony mi sorusunun açık galibinin Nikon olduğunu belirtmek gerekiyor.

Kullanım Amacınıza En Uygun Makineyi Seçin!

Yazımızın başında söylediğimiz gibi Sony mi Nikon mu sorusuna cevap vermek son derece zordur. Aslında bu soru biraz Android mi Apple mı gibi sorulara benzer. Dolayısıyla cevap kullanıcıya ve kullanım amacına göre değişir.

Sony fotoğraf makineleri hafif ve kolay taşınabilir olmasıyla özellikle dış mekan fotoğrafçılığı için öne çıkıyor. Ancak Nikon'un daha uzun pil ömrü, Nikon fotoğraf makinelerinin de bu noktada yanlış bir tercih olmadığını gösteriyor. Buna karşılık hareketli objelerin çekimini yapmayı düşünüyorsanız Sony'nin önemli avantajlara sahip olduğunu söyleyebiliriz. Ama lens seçeneklerinizi geniş tutmak ve makinenizden farklı çekimlerde yararlanmak istiyorsanız Nikon daha iyi bir tercih olabilir.

Makinenizi Tanımak İçin Uygulamalı Fotoğrafçılık Eğitimi Alın!

Kullanımınıza en uygun fotoğraf makinesini seçmek için markalardan çok kullanıcı deneyimine dikkat etmeniz gerekir. Bu da makineleri bir süre kullanarak kendinizin karar vermesi anlamına gelir. Bu noktada uygulamalı fotoğrafçılık eğitimi ile sizlere hem fotoğrafçılık ekipmanları ve teknikleri hakkında bilgi aktardığımızı hem de farklı markaların farklı fotoğraf makineleriyle çekim yapma olanağı sunduğumuzu vurgulamak isteriz.

Profesyonel fotoğrafçıların kullandığı ekipmanları yakından tanıma fırsatı bulmak ve hangi durumda nasıl fotoğraf makinesi kullanmanız gerektiğini daha iyi öğrenmek için fotoğrafçılık eğitimi programlarımızdan yararlanabilirsiniz.

[widget-42]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30