Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

0 Ürün Sepeti Gör

Sepetinize ekli ürün bulunmamaktadır.

Fotoğraf Düzenleme Nedir?

Fotoğraflarınızı Baştan Yaratacak Uygulamalarla Tanışın!

Fotoğraf çekmeye yeni başlayanlar ve hatalarının farkında olanlar genellikle fotoğraf düzenlemek için nelere ihtiyaçları olduğunu merak eder ve bu konuyla ilgili araştırma yaparlar. Fotoğraf düzenlemek bazı düzenleme programlarını kullanabilmeyi gerektirdiği için her fotoğrafçı tarafından yapılamaz. Dolayısıyla öncelikli olarak Photoshop vb. fotoğraf düzenleme programlarını kullanabiliyor olmak gerekir.

İlk önce “Fotoğraf düzenleme nedir?” sorunuza yanıt verecek olursak; fotoğraf makinesi ya da telefonlarınızla çektiğiniz fotoğrafların üzerinde işlemler yaparak istediğiniz görüntüyü oluşturmanız fotoğraf düzenlemedir. Fotoğraf düzenleme tanımının kapsamına; kırpma, yeniden boyutlandırma, ton ayarı, doygunluk ayarı, ışık ayarı, kontrast vb. düzenlemeler girmektedir.

Fotoğraf düzenleme işlemini genellikle amatörler tercih etse de profesyoneller de portföylerine katkı sağlayacak yaratıcı çalışmalara imza atıyorlar. Fotoğraf manipülasyonları ya da yaratıcı tasarımlar yaparak markalar için de fotoğraflar hazırlıyorlar. Kısacası tüm fotoğrafçılar için gerekli olan fotoğraf düzenleme işlemleri; istenilen kareye ulaşmak için gereklidir. Fotoğraf düzenlemek için kullanacağınız uygulamalar ve takip edeceğiniz adımlar ise şunlardır:

1.Fotoğraf Düzenlemede Ton Ayarları

Fotoğraf düzenleme işlemlerinde ton ayarlarına hâkim olmak önemlidir. Işığın şiddeti farklı tonların oluşması için önemli bir faktördür. Açık ve koyu renkli tonlar arasındaki fark kontrast olarak adlandırılır. Çok açık ve koyu bölgeler vurgulanmak istenen konudan uzaklaşmanızı sağlayacaktır. Kontrastı ayarlayarak bu sorunu giderebilirsiniz.

2.Netlik Sorunu İçin İnterpolasyon Yöntemi

Piksellerle oynamadan resimleri büyütmek ya da küçültmek için kullanılan fotoğraf düzenlemesidir. Makine ile çekilen bir resmin 72dpi 99.35x 66.32 cm boyutunda olduğunu var sayalım. Bu resmi baskı oluşturmak için dpi değerini 300 dpi olarak yükseltmeniz gerekecektir.

Görüntü kaybı yaşamamak için santimetre olarak boyutunu düşürmeniz çözünürlüğü yükseltmenizi sağlayacaktır. Resim boyutunu santimetre olarak küçültüp rezolasyon değerini 300’e yükseltirseniz piksel cinsinden görüntü kalitesinde bozulma olmayacaktır.

3.Otomatik Tonlama

Fotoğraf düzenlemede basit düzenlemeler için otomatik tonlamayı tek bir tuşla gerçekleştirebilirsiniz. Bu özellik sizin yerinize fotoğrafın ışık, renk ayarları ile oynayarak güzel sonuçlar elde etmenizi sağlayacaktır.

4.Fotoğraf Düzenlemede Renk Kaymalarını Düzenlemek

Fotoğraf çekimi sırasında her zaman istediğiniz renk ve tonlara sahip olamayabilirsiniz. Bunun için size çok güzel imkânlar sunan Adobe Photoshop programı ile fotoğrafta sınırsız değişimler yapabilirseniz.

Yıpranmış fotoğrafları tekrardan yeni hale getirebilir, fotoğraf üzerinde renk değişimleri yapabilir, fotoğrafları iyileştirebilirsiniz. Bu programlar fotoğraf düzenleme için fotoğrafçılara çok geniş imkânlar sunuyor.

5.Mobil Fotoğraf Düzenleme Uygulamaları

Fotoğraf nasıl düzenlenir diyorsanız mobil çekimleriniz için IOS ve Android fotoğraf uygulamalarından yararlanabilirsiniz. Filter Strength, Adjust, Brightness, Contrast, Warmth, Saturation, Highlights, Shadows, Vignette ve Sharpen gibi fotoğraf düzenleme programları ihtiyaçlarınızı karşılayacaktır. Ancak bunlardan en meşhuru ve önerileni ise Snapspeed’dir.

6.PC Fotoğraf Düzenleme Programları

Fotoğraf düzenlemek için bilgisayarınıza yükleyeceğiniz Irfanview, Paint.Net ve GIMP programları sayesinde fotoğraflarınızı dilediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz. Elbette en çok kullanılan Photoshop programını tercih etmenizi biz de öneririz. Photoshop sayesinde diğer fotoğraf uygulamalarına hiç ihtiyacınız kalmayacak.

Fotoğraf düzenleme işlemlerini birçok hazır uygulama kullanarak gerçekleştirebilirsiniz. İstediğiniz fotoğrafları farklı görsel efektler ve araçlarla dilediğiniz şekilde düzenleyebilirsiniz. Photoshop kullanmak ve fotoğraflarınızı özgürce düzenleyebilmek için eğitim almanız da gerekebilir. Hayranlık uyandıracak fotoğraflar için yetenek dışında biraz da teknoloji gerek, değil mi?

[widget-34]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30