Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

0 Ürün Sepeti Gör

Sepetinize ekli ürün bulunmamaktadır.

Portre Fotoğrafçısı - Yetenekleriniz Kariyerinize Yön Versin

Portre Fotoğrafçısı Ne İş Yapar?

Bir insanın kendisini ifade edebilmesi pek çok yol vardır. Hiç kuşkusuz bunların başında sözlü ve yazılı dil gelse de insan yüzünün duyguları yansıtmadaki rolünü göz ardı etmemek gerekir. Öyle ki bir insanın bazen sadece yüzüne bakmak, hiç konuşmadan da ne hissettiğinizi anlamanızı sağlayabilir. İşte portre fotoğrafçılığı da tam olarak böyle anları yakalayarak fotoğraf karesi haline getirmeyi ve bu şekilde ölümsüzleştirmeyi amaçlar.

Peki portre fotoğrafçısı ne iş yapar, portre fotoğrafçısı nasıl olunur ev portre fotoğrafçısı ne kadar kazanır? Portre fotoğrafçılığı ile ilgili tüm merak ettiklerinizi ve daha fazlasını yazımızın devamında bulabilirsiniz. 

[widget-8]

Portre Fotoğrafçılığı Nedir?

Portre fotoğrafçılığı, en basit tanımıyla fotoğraf karesine insanın omuzlarından yukarısını alarak yapılan çekim tekniğidir. Her ne kadar bu tanım portre fotoğrafçılığı ile ilgili oldukça basitmiş gibi bir izlenim oluştursa da aslında durumun hiç de böyle olmadığını vurgulamak gerekir. Bir portre fotoğrafçısı fotoğraf karesinde istediği sonucu elde etmek için pek çok faktörü göz önüne almalıdır.

Şimdi portre fotoğrafçılığı nedir, sorusuna geri dönelim. İlk olarak portre fotoğrafçısı fotoğrafladığı kişinin kimliğini ve duygularını fotoğraf karesinde yansıtmak ister. Dolayısıyla portre fotoğrafçılığı açısından karede insanın doğal duygularına yer ayırmak son derece önemlidir. Bu nedenle portre fotoğrafçısı karşısındaki modelle etkili iletişim kurabilmeli ve modeli rahatlatarak doğal bir görüntü yakalamayı başarabilmelidir.

Buna ek olarak portre fotoğrafçılığı, fotoğrafçılıkla ilgili pek çok teknik ayrıntıyı etkili bir şekilde kullanabilmelidir. Işık ve gölgeden yararlanmanın yanı sıra fotoğrafçının perspektifi, modelin pozisyonu, eğer fotoğraf dış mekanda çekiliyorsa ortamın koşulları gibi tüm faktörler portredeki doğal duygu akışına zarar vermeyecek şekilde portre fotoğrafçısı tarafından düzenlenmelidir.

Portre Fotoğrafçısı Ne Kadar Kazanır?

Portre fotoğrafçısı ne kadar kazanır sorusuna kesin bir cevap vermek son derece zordur. Çünkü portre fotoğrafçıları genellikle firmalarla değil, bağımsız bir şekilde çalışmaktadır. Dolayısıyla her portre fotoğrafçısı portre fotoğrafçılığı alanındaki deneyimi ve maharetine bağlı olarak farklı fiyatlandırmalar yapabilmektedir.

Portre fotoğrafçılığı söz konusu olduğunda ikinci bir para kazanma seçeneğinin de stok fotoğrafçılık olduğunu hatırlatmak gerekir. Günümüzde pek çok ajans fotoğraf çekimi için maliyet ve zaman harcamaktansa stok fotoğraf sitelerinde yer alan fotoğrafları ücretini ödeyerek satın almakta, böylelikle zamandan ve paradan tasarruf etmektedir. Bağımsız çalışan bir portre fotoğrafçısı için stok fotoğrafçılığın son derece avantajlı bir olanak yarattığını söylemek mümkündür. Özellikle belli konseptlere dayalı portre fotoğrafları söz konusu olduğunda gelir elde etmek için stok fotoğraf sitelerinden yararlanabilirsiniz. Profesyonel bir portre fotoğrafçısı olduğunuzda ortalama olarak ayda 70-100 bin TL aralığında bir kazanç sağlayacağınızı da söyleyebiliriz. 

Portre Fotoğrafçısı Nasıl Olunur?

Profesyonel bir portre fotoğrafçısı olmak için öncelikle fotoğrafçılığın temellerine ciddi bir birikim sahibi olmanız son derece önemlidir. Portre fotoğrafçılığı, özellikle stüdyo ve sokak fotoğrafçılarının sıklıkla kullandığı bir çekim türüdür. Dolayısıyla iyi bir portre fotoğrafçısı olabilmek büyük oranda fotoğrafçılığın temellerini öğrenmeye ve bu temelleri doğru bir şekilde kullanmaya bağlıdır.

Ayrıca portre fotoğrafçılığı kursu ile portre çekim teknikleri, fotoğrafta kompozisyon, fotoğrafçı ve model iletişimi, stüdyo ve açık alanda kullanılacak ekipmanların farkları gibi konular hakkında bilgi sahibi olarak profesyonel bir portre fotoğrafçısı olmak için ilk adımlarınızı atabilirsiniz.

En Doğal Yüz İfadelerini Yakalamayı Öğrenin

Portre fotoğrafçısı ne iş yapar, portre fotoğrafçısı nasıl olunur, portre fotoğrafçısı ne kadar kazanır, inceledik. Portre fotoğrafçılığı nedir, öğrendik. Foto Life Akademi olarak portre fotoğrafçılığı kursu ile 3 haftalık kapsamlı bir eğitim sunuyoruz. Portre fotoğrafçısı olmak için ihtiyaç duyacağınız tüm bilgilere portre fotoğrafçılığı kursu programımızla ulaşabileceğinizden emin olabilir, çok sayıda tekrar ve uygulamayla portre fotoğrafçısı olarak deneyim kazanabilirsiniz.

Yazımızda portre fotoğrafçılığı hakkında bilgi vererek portre fotoğrafçısı nedir, portre fotoğrafçısı ne iş yapar, portre fotoğrafçısı ne kadar kazanır gibi sorulara yanıt verdik. Portre fotoğrafçılığı hakkında daha fazla bilgi edinmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

[widget-23]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30