Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

0 Ürün Sepeti Gör

Sepetinize ekli ürün bulunmamaktadır.

Fotoğraf Stüdyosu Kiralarken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

İyi Bir Fotoğraf Stüdyosunda Olması Gerekenler

Fotoğraf stüdyosu özellikle fotoğrafçılık kursları ya da fotoğraf çekim hizmeti veren profesyonel fotoğrafçılar tarafından tercih ediliyor. Isıtma ve soğutma sistemlerinden fotoğrafçılık ekipmanlarına, giyinme kabinlerinden makyaj alanlarına kadar adeta bir dizi-film setini andıran stüdyolarda fotoğrafçılar, çalışmalarını gerçekleştirebiliyorlar.

Fotoğraf stüdyosu kiralamak kolay olsa da kiralanan stüdyodan verim almak için maliyetten çok stüdyonun teknik detaylarına dikkat etmek gerekiyor. Fotoğraf stüdyosunun boyutlarından çekim alanlarına kadar her ayrıntı yapacağınız çekimde başarılı olup olmamanızı belirliyor. Fotoğraf stüdyosu nasıl kiralanır? Fotoğraf stüdyosu kiralarken nelere dikkat edilir? Gelin, biraz bu konulardan bahsedelim…

[widget-8]

Ekipman ve Araç Gereç İmkanları

Fotoğraf stüdyosu kiralarken ilk olarak stüdyonun teknik özelliklerine bakmalısınız. Hangi marka kameralar var, tripodlar yeterli mi, ışıklar kaliteli mi, lensler kullanışlı mı? İyi bir fotoğraf stüdyosunda farklı çekim teknikleri için fotoğraf makineleri olmalı, harici flaşların tamamı yer almalı, farklı boyutlarda softbox bulunmalı, fon ve çekim aksesuarları alternatifi sunmalı, fotoğraf makineleri için lens yelpazesi geniş olmalıdır. Birkaç ekipmanla fotoğraf ya da video çekmenizi bekleyen amatörlükte stüdyoları kiralamayın. Fotoğraf stüdyosu kiralama aşamasında ekipmanlar önceliğiniz olsun.

Büyüklük ve Konfor

Fotoğraf stüdyosu nasıl kiralanır diyenler için bir diğer önerimiz stüdyonun büyüklüğünü göz önünde bulundurmaları yönünde olacak. Küçük stüdyolar hem ekipman açısından yetersizdir, hem doğru ışık almaz hem de size yeterince hareket imkanı sağlamaz.

Bekleme ve dinlenme alanları olan, çekim ve hazırlık bölümleri birbirinden ayrılmış, geniş ve ferah fotoğraf stüdyosu kiralayarak çekiminizi ve paranızı riske atmamış olursunuz. 100 metrekare ve üzeri fotoğraf stüdyolarını tercih etmenizde yarar var.

Ses ve Müzik Sistemleri

Fotoğraf stüdyosu ya da çekim stüdyosu kiralarken ses ve müzik sistemlerinin ne kadar iyi olduğuna da dikkat edin. Özellikle moda, ürün ve düğün fotoğrafçılığında hem modeli konsepte göre hareket ettirmek hem de motive olabilmek için müziğe ihtiyacınız olacaktır.

Ayrıca tanıtım ve video çekimlerinde ya da müzik kullanılacak bir çekim projesinde mekanın akustiğinin doğru olması gerekir. Müzik sistemlerine ve akustiğine emek harcamış bir fotoğraf stüdyosu sizi pişman etmeyecektir.

Saç ve Makyaj Alanları

Fotoğraf stüdyosu kiralama sırasında bazı unsurlar size ayrıntı gelebilir ancak çekim yapacağınız gün bu unsurların ne kadar önemli olduğunu anlayacaksınız. Modelinizin rahatça hazırlanabileceği saç ve makyaj alanları, çekim süresini verimli kullanmanızı sağlayacaktır. Bu nedenle modelinize hazırlık imkanı tanıyan saç ve makyaj bölümleri olan fotoğraf stüdyolarını kiralamayı tercih edin.

Giyinme Kabinleri

Çekim sırasında modelinizin, evli çiftlerinizin, yeni doğan bebeklerin hatta sizin hazırlanmak için giyinme kabinlerine ihtiyaç duyabileceğinizi unutmayın. Modelinizin rahatça kıyafet değiştirebileceği bir alanın olması zamanınızı verimli kullanmanızı sağlar, olası krizleri önleyerek çekiminizin keyifli geçmesine katkıda bulunur. Fotoğraf stüdyosu kiralarken nelere dikkat edilir diyorsanız bu önerimize de kulak verin.

Stüdyo Ekibi

Fotoğraf stüdyosu kiralarken ya da herhangi bir çekim çalışması için stüdyo ararken çalışacağınız ekibin profesyonelliğine de dikkat etmelisiniz. Kendi ekibiniz olabilir ancak kiraladığınız stüdyoda size yardımcı olacak çalışanlarla da iyi anlaşabilmeniz önemlidir. Fotoğraf stüdyosu bünyesinde çalışan kreatif destek elemanlarını, makyöz ve kuaförleri, stilistleri ve dekoratör gibi yardımcı set ekiplerini önceden tanımalısınız. Çekim projesinden bahsederek koordineli bir şekilde hareket etmeyi kolaylaştırmalısınız. Kiralayacağınız fotoğraf stüdyosu ekibinin deneyimli olması ve işini bilmesi sizi memnun edecektir.

Fotoğraf Stüdyosu Kiralama Fiyatları Ne Kadar?

Fotoğraf stüdyosu kiralarken nelere dikkat edilir sorunuzun belki de en önemli cevabı fiyatları olacaktır. Fotoğraf stüdyosu kiralama sırasında hemen her fotoğrafçı, ucuz stüdyoları tercih etse de yukarıda bahsettiğimiz unsurlar fotoğraf stüdyosunun kiralanma amacını belirleyen etkenlerdir. Elbette ekonomik bir fotoğraf stüdyosu kiralamak bütçeniz için önemlidir ancak elde edeceğiniz fotoğrafların kalitesi ve aldığınız hizmetin değeri daha önemlidir.

Fotoğraf stüdyosu kiralama fiyatları; stüdyonun ekipman imkanlarına, büyüklüğüne, makyaj ve stilist desteğine, konforuna ve diğer özelliklerine göre belirlenmektedir. Dolayısıyla almak istediğiniz hizmet kapsamında fotoğraf stüdyosu kiralama fiyatları değişir.

Stüdyo nasıl kiralanır, fotoğraf stüdyosu kiralamak çok mu maliyetlidir gibi sorularınızı bize de sorabilirsiniz. Danışmanlarımız fotoğraf stüdyolarımızın detaylarını sizlerle paylaşacaktır.

[widget-55]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30